Nie masz szminki? Zrób ją sama! Przepis na pomadkę koloryzującą

Napisała Ewelina Monka red. BEAUX

Musisz szybko wyjść z domu, ale Twoja jedyna szminka gdzieś się zapodziała? A może jesteś w podróży i zapomniałaś jej wziąć ze sobą? Nic straconego. Poznaj najlepsze naturalne zamienniki szminki. Pomadki DIY, które zrobisz z tego, co masz pod ręką.

Na wypadek nieprzewidzianych sytuacji warto znać różnego rodzaju triki, które uratują nas, gdy zabraknie nam jakiegoś kosmetyku. Na przykład szminki! Co możemy wtedy zrobić?

Zamienniki pomadki i szminki DIY

Zanim przejdziesz do przepisów, zastanów się czegoś właściwie potrzebujesz. Pomadki czy szminki? Różnica między nimi jest dość spora.

Pomadka może mieć kolor, ale z reguły określamy w ten sposób kosmetyk, który pełni funkcję pielęgnacyjną. Nie jest problemem więc zrobić pomadkę w domu, bo wystarczy sięgnąć po coś, co nawilży, wygładzi i ochroni usta np. wazelinę, masło shea, olej rycynowy czy inny olejek.

Ze szminką jest nieco trudniej, bo ona ma już barwnik i nadaje ustom odpowiedni kolor. Tutaj trudniej o naturalny zamiennik, ale nikt nie powiedział, że jest to niemożliwe. Szminkę też da się zrobić samodzielnie!

Składniki. Z czego zrobić szminkę?

Jeśli chcemy zrobić domową, naturalną szminkę, musimy mieć pod ręką przynajmniej dwa składniki. Coś, co będzie bazą i coś, co nada jej odpowiedni kolor. Takich zamienników jest kilka.

  1. Baza domowej szminki – najprościej stworzyć szminkę na bazie ochronnej pomadki, która zazwyczaj mamy pod ręką. Jeśli takiego balsamu do ust również nie mamy, sprawdzą się tutaj naturalne kosmetyki do skóry takie jak olej kokosowy, masło shea lub wazelina.
  2. Barwnik domowej szminki – żeby uzyskać odpowiedni kolor potrzebne jest coś, co zawiera dużo barwnika np. sok z buraka, rozgniecione maliny, sproszkowane suszone maliny albo po prostu barwnik spożywczy. Można użyć jako barwnika również innych kosmetyk np. różu lub konturówki.

Jak to zrobić? Przepis na domową szminkę

Samo wykonanie szminki to nie jest już nic trudnego. Wystarczy wymieszać wybraną bazę z taką ilością barwnika, aby uzyskać kolor, jaki nas interesuje. Oczywiście najłatwiej zrobić to po uprzednim podgrzaniu i rozpuszczeniu oleju, wazeliny lub balsamu – barwnik łatwiej połączy się wtedy z całością, a po przestudzeniu nasza domowa szminka będzie miała jednolitą formułę.

Szminka DIY. O tym warto pamiętać!

Nie wolno zapominać, że domowa szminka to tylko zamiennik. Raczej nie zastąpi na stałe tego kosmetyku do makijażu, zwłaszcza u osób, które lubią malować usta i robią to na co dzień. Przepis na domową szminkę jest raczej przepisem, który przyda się w awaryjnych sytuacjach. Dlaczego?

Otóż naturalna szminka zrobiona w domu jest:

  • mniej intensywna, jeśli chodzi o jej kolor,
  • znacznie mniej trwała niż drogeryjny odpowiednik,
  • trudniejsza w równomiernym nałożeniu na usta,
  • nie tak bardzo kryjąca jak standardowa szminka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *