Mydło Aleppo – co to takiego?

Napisała Ewelina Monka red. BEAUX

Naturalne mydło Aleppo, wyrabiane ręcznie i z tradycją sięgającą kilkatysięcy lat wstecz, jest naprawdę świetne. Co takiego jest w mydłach Aleppo, że coraz więcej kobiet z nich korzysta?

Mydło Aleppo

Trochę historii

Nazwa mydła pochodzi od miejscowości w Syrii, Alep, w którym kosmetyk ten jest wytwarzany. Mydełko posiada również inne nazwy: Savon d’Alep, Mydło Laurowe, Mydło Alep, Szare Mydło Syryjskie lub Mydło Ghar. Jego receptura i sposób wytwarzania nie zmieniły się od 4000 tysięcy lat. Pierwsze wzmianki o mydle Aleppo pojawiły się już za czasów Fenicjan. Do jego produkcji używa się tylko i wyłącznie: oleju z oliwek, naturalnego ługu, oleju laurowego (wawrzynowego) oraz wody. Oryginalne mydła Aleppo nie zawierają substancji chemicznych; są w 100% naturalne.

Jak produkowane jest mydło Aleppo?

Produkcja zaczyna się tuż po pierwszych zbiorach oliwek i trwa od września do marca. Oliwa z oliwek łączona jest z ługiem sodowym, pochodzącym z soli morskiej. Składniki ulegają reakcji zmydlenia. W ostatniej fazie produkcji dodawany jest olej laurowy, dzięki któremu mydło nabiera antyseptycznych właściwości. Stężenie olejku wawrzynowego wynosi od 5% do 75% i decyduje o cenie i wartościach leczniczych.

Kolejną fazą produkcji mydła Aleppo jest odlanie ługu sodowego i przefiltrowanie go wodą. Powstałą masę rozprowadza się na papierze woskowym i pozostawia na jeden dzień do wystudzenia i odparowania. Utwardzone mydło tnie się na kawałki i znakuje nazwą producenta, a potem ustawia w kolumny, by mogło doschnąć przy dopływie powietrza.

Następnym etapem jest umieszczenie mydła Aleppo w podziemnej komorze na okres od kilku miesięcy do ponad czterech lat. W tym czasie zachodzą przemiany chemiczne, kostki zyskują blado złoty kolor (w środku są nadal zielone). Po upływie czterech lat mydełka są pakowane i trafiają do sprzedaży.

Właściwości mydeł Aleppo

Mydła Aleppo posiadają mnóstwo właściwości. Głęboko oczyszczają, pomagają w chorobach skórnych i w walce z łupieżem. Skórę pozostawia świeżą i czystą, łagodzi podrażnienia, hamuje wzrost nowotworowych komórek, stymuluje wzrost włosów. Nawilża skórę, łagodzi bóle reumatyczne i obrzęki. Mydła Aleppo są przyjazne dla środowiska; nie testowano ich na zwierzętach; jako jedyne unoszą się na wodzie.

Jakie mydło Aleppo wybrać?

Mydła Aleppo przeznaczone są dla osób, których skóra jest sucha i wrażliwa. Jeśli wcześniej nie używałaś tego specyfiku, zacznij od mydła, w którym stężenie oleju laurowego wynosi 5%. Aleppo 20% – 25% polecane jest do pielęgnacji całego ciała; pozwala zachować zdrowy i naturalny wygląd. Aleppo 40% – 75% ma zastosowanie wyłącznie lecznicze, ponieważ głęboko nawilża. Używa się go tylko w okresie kuracji. Aleppo 80% – 100% jest mydełkiem przeznaczonym do prania bielizny. Nie wolno stosować go do mycia ciała, gdyż może wysuszać.

Mydła Aleppo są dobrym zamiennikiem dla zwykłych mydeł; dodatkowo nawilżają i pielęgnują skórę dzięki naturalnym składnikom i tradycyjnemu sposobowi wytwarzania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *