Skóra głowy – jak zadbać o suchą, podrażnioną lub z nadmiarem sebum?
Dbałość o skórę głowy to jeden z podstawowych aspektów pielęgnacji włosów. Skora głosy „utrzymuje” cebulki włosowe, a jeśli jest w złym stanie – tracą na tym także włosy. Dlatego warto poświęcić jej nieco więcej czasu podczas pielęgnacji. Proponujemy dziś pielęgnację, która nieco wykracza poza zwykłe mycie włosów. Sprawdź, co lubi skora głowy i jak o nią dbać, by rodziła zdrowe, mocne i piękne włosy.
Pamiętaj!
Kondycja skalpu ma wpływ na to, w jak wyglądają Twoje włosy. Wypadanie czy przetłuszczanie włosów jest związane z kondycją skóry głowy. Brak pielęgnacji skalpu lub nieodpowiednie kosmetyki często powodują przesuszenie skóry głowy, co wiąże się z suchością i łamliwością włosów.
Co pogarsza stan skóry głowy?
Promienie UV – nie tylko ciało, ale też skóra głowy źle znosi długotrwałą ekspozycję słoneczną. Odczujesz to szczególnie, jeśli masz cienkie włosy.
Częste farbowanie włosów, czyli amoniak zawarty w farbach sptrawia, że skalp staje sie podrażniony.
Wysokie temperatury podczas suszenia włosów wytrącają wodę z wnętrza włosów i sprawiają, że skalp zaczyna się przesuszać albo wydziela podwójną ilość sebum (aby ochronić skórę przed przesuszaniem).
Stosowanie kosmetyków do stylizacji włosów (pianek i lakierów) w dużych ilościach.
Uczulenia na substancje zawarte w szamponach czy farbach.
Przegrzewanie skóry głowy pod czapką (efekt to nadmiar sebum).
Czynniki atmosferyczne: mróz i wiatr.
Nieodpowiednia dieta i za mało wody mineralnej.
Ściąga – składniki uczulające i podrażniające skórę głowy
- parafenylenodiamina (PPD)
- nikiel
- laurylosiarczan sodowy (SLS)
- cocamidopropyl betaine (CAPB)
- glikol propylenowy (PG)
- substancje zapachowe
Jak zadbać o skórę głowy?
1. Jeśli masz alergię na składniki w swoich kosmetykach do włosów, to na skórze pojawiają się tzw. wypryski kontaktowe, które niestety mogą pojawić się także na twarzy, np. przy uszach, ponieważ kosmetyk często ma nimi styczność podczas spłukiwania. aby tego uniknąć sprawdzaj składy stosowanych kosmetyków, a także trzymaj się z dala od kosmetyków mocno pachnących, silnie pieniących.
2. Wybieraj łagodne szampony, dbające o skórę, które mogą być bezpiecznie stosowane także dla tych, którzy mają skóry wrażliwej.
3. Sięgnij po specjalny trychologiczny peeling, który skutecznie usuwa zanieczyszczenia i sebum oraz zalegający zrogowaciały naskórek. Peeling odblokowuje ujścia mieszków włosowych i przywraca skórze równowagę, a tym samym pomaga uporać się z problemem wypadania włosów i łupieżu. Trychologiczny peeling skóry głowy poprawi dotlenienie skalpu.
4. Pamiętaj, aby nakładać odżywkę oraz maskę na włosy, nigdy skórę głowy – źle spłukane kosmetyki osadzą sie na niej i będą podrażniać oraz przesuszać. Wszelkie maski i odzywki nakładaj zawsze od ½ długości włosów w dół, ku końcom.
5. Zdecyduj się na profesjonalny zabieg nawilżający skórę głowy i włosy w gabinecie fryzjerskim – warto to zrobić zwłaszcza po zimie, gdy kondycja włosów jest pogorszona. Czasami należy ich wykonać kilka, np. co tydzień lub dwa tygodnie, jeśli włosy i skóra są mocno przesuszone.
Olejek herbaciany. Zastosowanie i właściwości
Olejek z drzewa herbacianego ma wiele dobroczynnych właściwości i zastosowań. To naturalny...
Emolienty, humektanty, proteiny. Dlaczego są ważne i jak je stosować?
Emolienty, humektanty i proteiny to podstawa pielęgnacji włosów. Każdy z tych składników...
Aloes na piękną cerę. Jak go stosować?
Aloes ma wiele zastosowań i właściwości. Na jego grubych, mięsistych liściach znajduje...
Lifting brwi w domu? Tak! Poznaj hit do laminacji brwi – Nanobrow Lamination Kit
Cienkie, przerzedzone, o złym kształcie lub za gęste i niesforne… problemów z brwiami...