Najlepszy podkład do twojej cery – podpowiadamy, jak go wybrać

Napisała Ewelina Monka red. BEAUX

Nie ma chyba gorszego widoku niż pas ciemnego podkładu, odznaczający się na linii żuchwy. Dobrze dobrany podkład to najlepszy przyjaciel, który nie tylko poprawia wygląd skóry, ale doskonale o nią dba, Jak wybrać dobry podkład do twarzy? Czy znasz wszystkie jego rodzaje? 

Zanim zaczniesz… dobierz podkład do karnacji 

To kluczowe zadanie, ponieważ to właśnie tonacja podkładu jest najistotniejsza przy późniejszym doborze odpowiedniego odcienia. Mamy 3 typy karnacji. Sprawdź, w jakich odcieniach najlepiej prezentuje się Twoja buzia:

  • podkład do każdej karnacji:  wszystkie fluidy naturalne, jasnobeżowe czy waniliowe;
  • podkład do ciepłej karnacji: to cera, który ma żółtawy ton; idealnie zgrywają się z nią takie barwy, jak oliwka, złocisty brąz, brzoskwinia czy beż;
  • podkład do zimnej karnacji:  cera mieni się na różowo lub niebiesko; musisz do niej dobrać kolor z przewagą różowego pigmentu: porcelanowy, beżowy czy brzoskwiniowy.

Podkład zamiast kremu regenerującego

To grupa podkładów umiejętnie zastępująca preparaty odżywcze. W przypadku naprawdę dobrego fluidu nie musisz już stosować np. bazy pod makijaż. Podkład działa niczym krem tonujący: wygładzi buzię oraz ładnie ją barwi, a ponadto nawilży i wzmocni strukturę naskórka. Mimo bogatego składu jest lekki i nie obciąży skóry, zatem nie jest komedogenny.

W składach podkładów regenerujących są  witaminy A i E odpowiadające za powstrzymywanie oznak starzenia i utrzymywania jędrności i młodości, jak również witaminy z grupy B i PP odpowiedzialne za łagodzenie podrażnień, kojenie i ochrona skóry, by była ona mniej podatna na uszkodzenia.

Inną dobrą opcją na regenerację jest podkład z kolagenem. Istnieje również wiele komponentów, które pobudzają jego produkcję. Należą do nich peptydy i biopierwiastki uzyskiwane z ekstraktów roślinnych (np. z papai).

Podkład kryjący niedoskonałości

Spory kłopot mają osoby z cerą trądzikową bądź tłustą. Nie dosyć, że po nałożeniu zbyt ciężkiego fluidu ich cera świeci się jeszcze bardziej, to jeszcze naskórek dosłownie się zapycha, a to – wbrew zamiarowi – doprowadza do zwiększonej produkcji sebum i powstawania nowych zaskórników. Zmorą są także powiększone pory mocno widoczne na nosie i w jego okolicach oraz niekiedy na czole i brodzie. Co robić?

Wybierać podkłady, które – po pierwsze – działają antybakteryjnie (zawierają np. cynk), a po drugie – mają zdolności zwężające. Takie właściwości posiadają na przykład kwasy owocowe.

Podkład matujący świecenie

cera tłusta nie zawsze bywa trądzikowa, nadmiar sebum należy jednak umiejętnie przykryć. Często podkłady matujące dla tłustej skóry zawierają kilka innych “niespodzianek”: mają składniki odżywcze i nawilżające, a jednocześnie sprawnie pochłaniają nadmiar sebum. W takich produktach często dominującym elementem składu jest krzemionka – to właśnie ona pochłania nadmiar sebum, a jednocześnie optycznie rozprasza światło i wygładza skórę.

Na specjalne okazje – podkład sceniczny

Wielkie wyjście, ważne wydarzenie, a może skóra, która akurat tego dnia w ogóle nie nadaje się na pokazanie światu? Sięgnij po podkład do zadań specjalnych – ultra-kryjący, działa na cerę jak “korektor w płynie” i matuje ją z zaskakującą precyzją. Nie warto używać go często, ponieważ pod taką warstwą podkładu skóra nie ma szans prawidłowo “oddychać” czyli nie zachodzi wymiana gazowa w komórkach, jednak raz na jakiś czas taki podkład jest prawdziwym wybawieniem. Co ważniejsze -przetrwa kilka do kilkunastu godzin w stanie niezmienionym, a cera pozostanie satynowo gładka i nienaruszona.

Podkład dla skóry dojrzałej [podkład anti-aging]

Na pewno pomoże Ci fluid z retinolem, który dzień po dniu doskonale wzmacnia skórę. Podobnie funkcjonuje kwas salicylowy, a niezastąpiony w kwestii młodości jest cenny kwas hialuronowy: przyciąga cząsteczki wody i utrzymuje wysoki poziom wilgoci w dojrzałym naskórku, lecz także jest niczym profilaktyczne lekarstwo dla cery. Podkłady dla dojrzałej skóry obfitują też w składniki wypełniające bruzdy i optycznie wygładzają zmarszczki. Ujednolicają skórę, kryjąc wszelkie przebarwienia, a dodatkowo – ochraniiają ja przed niszczeniem. Często są dosyć gęste i ciężkie, ponieważ zawierają dużo składników aktywnych.

Podkład dla cery suchej 

Fluid nawilżająco-rozświetlający to z pewnością opcja dla Ciebie. Jeśli Twoja skóra jest wyjątkowo sucha i często się podrażnia- możesz nie tylko zabezpieczyć ją warstwą podkładu, ale też zastosować specjalną, nawilżającą i rozświetlająca bazę, która często zawiera maleńkie, odbijające światło drobinki. Nałożenie na tak przygotowaną buzie makijażu bardzo dobrze zabezpiecza cerę przed wysychaniem i podrażnieniami w ciągu dnia.

Alternatywa dla wrażliwców i miłośniczek natury, czyli podkład mineralny

Najczęściej sypki, ponieważ tworzą go minerały powstałe na skutek wietrzenia skał. Podkłady mineralne nakłada się specjalnym pędzelkiem (tzw. pędzel kabuki). Często wymagają przygotowania skóry pod makijaż (np. nie należy nakładać ich na buzię, gdy Twój krem jeszcze się nie wchłonął). Są drogie, ale wydajne a ich niekwestionowaną zaletą jest to, że możemy stopniować krycie i uzyskiwać różne efekty w makijażu.

Co jeszcze zawiera dobry podkład?

Z pewnością nie brak w nim skałdników aktywnych, które nie tylko malują i sprawiają, że makijaż jest trwały, ale też doskonale dbają o skórę, nawilżają, odmładzają, działają antyseptycznie, chronią przed smogiem. Pamiętaj też, że dobry podkład powinien zawierać ochronne filtry przeciwsłoneczne UVA/UVB. najczęściej podkłady do twarzy nie mają bardzo wysokich filtrów, ale SPF w granicach 15-20 w zupełności wystarczy na trudy i znoje dnia codziennego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *