Najlepsze olejki do twarzy. Dlaczego tak chętnie po nie sięgamy?

Napisała Ewelina Monka red. BEAUX

Nie są drogie. Działają bardzo naturalnie, bo dopasowują się do potrzeb skóry. Zawierają cenne witaminy, minerały, kwasy tłuszczone i antyoksydanty, dzięki którym odżywiają, odmładzają i upiększają cerę. Które olejki do twarzy są najczęściej wybierane?

olejki-do-twarzy.jpg

Naturalne metody pielęgnacji przeżywają swój renesans. Drogie kremy i przepełnione syntetykami kosmetyki chętnie zamieniamy na produkty organiczne. Wybieramy olejki zamiast maseczek, bo działają w zgodzie z naturalnymi procesami zachodzącymi w naszej skórze. Można zrobić na ich bazie domowe kosmetyki albo stosować je jako zamienniki kremów. Co ciekawe, naturalne olejki nie są sprzymierzeńcami wyłącznie suchej cery – polubi je także cera tłusta, pomogą zwalczyć trądzik.

Aby uzyskać jak najlepsze efekty, warto stosować odpowiednie olejki do twarzy. Liczy się zawartość kwasów tłuszczowych. Im jest ich więcej, tym bardziej schnący olejek (lżejszy). W skrócie wygląda to tak:

  • Oleje schnące – odpowiednie do skóry tłustej, problematycznej, trądzikowej np. olej różany, olej konopny olej rokitnikowy, olej z wiesiołka, olej z ogórecznika, olej malinowy.
  • Oleje półschnące – świetne dla skóry normalnej lub mieszanej np. olej migdałowy, olej krokoszowy, olej z pestek moreli, olej arganowy, olej słonecznikowy.
  • Oleje nieschnące – idealne do skóry dojrzałej, przesuszonej, podrażnionej np. olej makadamia, olej z awokado, olej z orzechów laskowych, olej brzoskwiniowy.

NAJLEPSZE OLEJKI DO TWARZY

Czas bliżej przyjrzeć się olejkom, po które najchętniej sięgają kobiety. Czy wiesz, jakie właściwości mają najczęściej stosowane olejki do twarzy? Poznaj je bliżej.

Olej arganowy

Najlepszy jest ten marokański, oryginalny, nie zmieszany z żadnymi innymi składnikami, który przepięknie pachnie orzechami. Niestety jest jednym z droższych olejków. W wersji nierafinowanej, tłoczonej na zimno jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-9 oraz przeciwutleniającą witaminę E. Co to oznacza? Że nie tylko odżywia i nawilża skórę, ale też odmładza i łagodzi podrażnienia. Ma działanie przeciwzapalne, a także reguluje pracę gruczołów łojowych. Regularne stosowanie oleju arganowego pozwala przywrócić skórze elastyczność i prawidłowe nawilżenie, a także zapobiec jej przetłuszczaniu. Sprawdzi się zwłaszcza na cerach dojrzałych, suchych i podrażnionych.

Olej kokosowy

Wielu kobietom zastępuje krem do twarzy, ponieważ bardzo dobrze nawilża i wygładza skórę, w temperaturze pokojowej ma przyjemną konsystencję, a do tego pachnie świeżym kokosem. Zaletą oleju kokosowego jest spora zawartość kwasu laurynowego o silnym działaniu antybakteryjnym. To właśnie za sprawą takiego składu olej z kokosa pomaga zwalczać trądzik, a przy tym nie zapycha porów. Potwierdza się także, że jest naturalnym kosmetykiem przeciwzmarszczkowym. Nie tylko dba o prawidłowe nawilżenie skóry, ale także dodaje jej miękkości i uelastycznia.

Olej z opuncji figowej

Bardzo lekki olejek o świeżym zapachu i matowym wykończeniu. Niemal w całości wchłania się w skórę, dzięki czemu nie natłuszcza jej, nie zapycha porów i rewelacyjnie sprawdza się w pielęgnacji każdego typu cery. Niestety olejek z opuncji figowej to (zupełnie odwrotnie niż kokosowy) jeden z droższych olejków kosmetycznych. Do wytłoczenia 1 litra potrzeba aż pół tony pestek opuncji. Warto jednak w niego zainwestować, ponieważ uodparnia na szkodliwe czynniki zewnętrzne, ma właściwości przeciwzmarszczkowe, poprawia napięcie, nawilżenie i kolor skóry. Regularnie stosowanie olejku z opuncji na skórę sprawia, że możemy zapomnieć o problemach takich jak np. przetłuszczanie w strefie T.

Olej marula

Owoce tego drzewa uwielbiają afrykańskie słonie, a my możemy pokochać olejek marula za jego działanie. Ekspresowo się wchłania i nie pozostawia uczucia tłustości, a jedynie delikatną, satynową powłokę. Zawiera kwas oleinowy, witaminy C i E, flawonoidy i wiele innych. To dzięki wszystkim tym składnikom olej marula wzmacnia barierę lipidową naskórka, poprawia nawilżenie, minimalizuje rozstępy oraz blizny, redukuje zaczerwienienia, a nawet wygładza drobne zmarszczki. Stosowany systematycznie wspiera regenerację i może pomagać skórze ze skłonnością do trądziku.

Olej jojoba

Właściwie jest to wosk o niektórych właściwościach oleju np. konsystencji. Jego oleista forma nie przeszkadza w tym, aby doskonale wchłaniał się w skórę, nie obciążając i nie natłuszczając. Warto wiedzieć, że pod względem składu olejek jojoba jest bliźniaczo podobny do naszego sebum. Nic dziwnego, że doskonale dopasowuje się do potrzeb skóry i jest łatwo przyswajalny. Zapobiega utracie wody, działa regeneracyjnie, ogranicza szkodliwość wolnych rodników, a nawet ma właściwości filtra UV. Dzięki swojemu działaniu antybakteryjnego bardzo dobrze działa na skórę trądzikową.

Olej z pestek malin

Ma urzekający zapach, ale warto stosować olejek z pestek malin na twarz nie tylko z tego względu. To uniwersalny, naturalny i wielozadaniowy kosmetyk. Jest lekki, dlatego łatwo się aplikuje i wchłania, nie pozostawiając na skórze tłustego filmu. Olejek malinowy jest jednym z najlepszych naturalnych filtrów UV, ale nie tylko ochrania skórę. Dba o prawidłowe nawilżenie, rozjaśnia, zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry, przyspiesza gojenie ran, łagodzi podrażnienia, a także działa antybakteryjnie. Tak wiele dobrego kryje się w jednym, niepozornym oleju.

Olej różany

Kochają go kobiety o wrażliwych cerach, ze skłonnością do pękania naczynek. Być może z tego względu, że olejek różany jako jeden z nielicznych tak dobrze łagodzi podrażnienia i zmniejsza zaczerwienienia. Jest źródłem cennej witaminy A oraz karotenoidów, które m.in. działają przeciwzmarszczkowo. Stosowanie olejku różanego w okolice oczu może pomóc w pozbyciu się kurzych łapek. To kolejny z olejków, które nie obciążają skóry i dostarczają cerze optymalnej ilości substancji odżywczych. Olej różany bardzo często stosuje się jako zamiennik kremu do cery dojrzałej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *