Jak rozplątać poplątane? Czyli co nieco o kołtunach

Napisała Ewelina Monka red. BEAUX

Wszyscy znają piosenkę o kwiatach we włosach, które potargał wiatr. Jednak żadna z nas tak naprawdę nie chciałaby znaleźć się w takiej sytuacji, co bohaterka utworu. Nawet wtedy, gdy naszą fryzurę ozdobiłyby czerwone róże, tuberozy lub stokrotki. Jeżeli raz na zawsze chcesz pożegnać kołtuny i splątane pasemka, przeczytaj ten tekst. Dowiesz się, jak rozplątać poplątane.

wlosy.jpg

Czemu włosy się plączą?

Kołtuny najczęściej powstają na włosach suchych, szorstkich, zniszczonych i elektryzujących się. Odstające łuski włosowe zahaczają i trą o siebie. Pasemka plączą się także wtedy, gdy chowamy je pod szalikiem, czapką lub kurtką. Jeżeli niewłaściwie dbasz o włosy lub nie robisz tego wcale, to kołtuny również mogą się pojawić. Nieprawidłowe szczotkowanie lub używanie nieodpowiednich gadżetów (gumek z metalowymi elementami lub grzebieni słabej jakości) także powodują plątanie się pasemek.

Jak dbać o włosy, żeby już nigdy nie plątały się?

Najważniejszym etapem pielęgnacji włosów z tendencją do powstawania kołtunów jest prawidłowa pielęgnacja. Pamiętaj o systematycznym nawilżaniu i wygładzaniu pasemek. Bardzo dobrze sprawdzą się maseczki lub odżywki nawilżające i natłuszczające, olejowanie włosów, podcinanie końcówek. Przed każdym myciem dokładnie rozczesuj pasemka za pomocą drewnianych grzebieni z szeroko rozstawionymi ząbkami. Przydadzą ci się także Tangle Teezer, szczotki marki Olivia Garden lub szczotka z włosiem dzika. Unikaj stosowania szamponów z SLS, detergentami i innymi wysuszającymi substancjami. Mokre włosy delikatnie odsącz ręcznikiem, a następnie pozwól im wyschnąć. Podczas deszczowej i wietrznej pogody spinaj pasemka.

Jak rozczesać kołtuny?

Zanim rozczeszesz kołtuny, spróbuj rozplątać je palcami. Jeżeli użyjesz grzebienia lub szczotki, możesz połamać i zniszczyć pasemka. Jeżeli ta metoda nie przyniesie pożądanych rezultatów, to grzebieniem z szeroko rozstawionymi ząbkami delikatnie rozczesz kołtuna. Aby maksymalnie ułatwić sobie to zadanie, polej go olejkiem, nałóż serum lub odżywkę z emolientami. Zastosuj niewielką ilość kosmetyku – w końcu nie chciałabyś ponownie myć pasemek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *