Jak dbać o włosy, by były piękne i zdrowe?

Napisała Ewelina Monka red. BEAUX

Każda kobieta pragnie mieć zdrowe, piękne, pełne blasku włosy. Są naszą wizytówką i podnoszą samoocenę. Zadbane włosy układają się dużo lepiej niż zniszczone. Nie wszystkie panie wiedzą jednak, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja włosów, a to ma największe znaczenie. Istnieją jednak sposoby, aby się dowiedzieć. 

Jak pielęgnować włosy?

Najważniejszym elementem doboru odpowiedniej pielęgnacji jest określenie typu włosów, rodzaju ich porowatości, stopnia nawilżenia. Dopiero wtedy można się zastanowić, w jaki sposób można o nie zadbać.

Co to jest porowatość włosów?

To enigmatyczne pojęcie oznacza nic innego, jak sposób, w jaki układają się łuski włosa. Włosy mogą być: niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate. Niskoporowate łuski ściśle do siebie przylegają, więc wyglądają na zdrowe i niewymagające szczególnej pielęgnacji. Nie jest to prawdą, ponieważ taki rodzaj włosów bardzo łatwo obciążyć. Średnioporowate to włosy zmienne. Szybko reagują na zmiany wilgotności czy temperatury, przez co często puszą się i elektryzują. Wystarczy jednak odpowiednio o nie zadbać i mogą wyglądać pięknie. Wysokoporowate włosy charakteryzują się odchylonymi łuskami, przez co są najbardziej narażone na zniszczenia. Przez nieodpowiednie kosmetyki możemy zaszkodzić im jeszcze bardziej. Końcówki często się rozdwajają, a włosy są w opłakanej kondycji.

Jak myć włosy?

Prawidłowe mycie włosów wcale nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Mimo że robimy to tak często, nie zdajemy sobie sprawy, jak ważna jest ta czynność. Skóra głowy jest delikatna – tak też należy ją traktować. Myj ją kolistymi ruchami. Duża ilość szamponu wcale nie zadziała lepiej, dlatego warto rozcieńczyć go z wodą i dopiero wtedy nałożyć na włosy. Płucz włosy wyłącznie chłodną wodą – to zamknie ich łuski, dzięki czemu będą bardziej lśniące.

Zdrowa dieta

Jeżeli nasza dieta nie jest odpowiednio zróżnicowana, nie utrzymamy włosów w dobrej kondycji. Dostarczaj organizmowi witamin i składników odżywczych. Warzywa i owoce na pewno pomogą nam w walce o zdrowe włosy. Nie zapominaj też o prawidłowym nawodnieniu!

Odpowiednia pielęgnacja

Wybieraj szampony, odżywki i maski dostosowane do twoich włosów – w innym wypadku wyłącznie im zaszkodzisz. Nie zapominaj o odżywce po każdym myciu. Jeżeli nie jesteś w stanie samodzielnie określić rodzaju porowatości, udaj się na wizytę do trychologa. Właściwa pielęgnacja może poprawić kondycję włosów w bardzo szybkim tempie.

Chroń włosy

Nie narażaj ich na wysoką temperaturę. Używanie lokówki, prostownicy czy gorącego nawiewu suszarki naprawdę szkodzi włosom. Jeżeli jednak to robisz, używaj środków termoochronnych. Chłodne powietrze suszarki domyka łuski, dzięki czemu włosy są lśniące i mniej się rozdwajają.

Naturalne produkty do włosów

Z pomocą zawsze przychodzi natura. Kosmetyki naturalne są najlepszym sposobem na piękne, zdrowe włosy. Ich skład jest bezpieczny dla skóry, ponieważ bazuje na substancjach, które pochodzą z natury. Na pewno bez problemu zastąpią ci inne kosmetyki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *