Zasady bezpiecznego opalania

Napisała Ewelina Monka red. BEAUX

Słońce może być przyjacielem Twojej skóry, pod warunkiem, że zachowasz zasady zdrowego opalania i będziesz korzystać z niego rozsądnie. Chcesz poznać sposoby na piękną i bezpieczną opaleniznę? Dzięki temu opalisz się nie tylko pięknie, ale bez oparzeń słonecznych. Oto najważniejsze zasady bezpiecznego opalania. 

1. Stosuj kremy do opalania z wysokim SPF

To oczywiście zasada nr 1. którą należy bezwzględnie  , aby opalić się bezpiecznie i nie nabawić chorób skóry. Aby ochronić skórę przed negatywnym działaniem promieniowania UVB i UVA, należy używać kremów ochronnych z wysokimi filtrami. Najlepiej wybierać bezpieczne dla skóry filtry mineralne (tlenek cynku i dwutlenek tytanu). Szukaj kosmetyków, w których składzie znajdują się obydwa filtry.

Pamiętaj też, ze latem najlepszą ochronę zapewniają kremy z filtrami o faktorze minimum SPF 30. Nie musisz się przy tym obawiać, że się w ogóle nie opalisz. Nawet skóra posmarowana kremem SPF 50 się opali, ale oczywiście będzie potrzebowała do tego więcej czasu.

2. Często nakładaj kosmetyki przeciwsłoneczne na skórę

Jesli spędzasz cały dzień na słońcu pamiętaj, że krem który nałożyłaś na skórę przed wyjściem z domu działa tylko określony czas. Potem należy ponowić aplikację, aby zachować nieprzerwaną ochronę przeciwsłoneczną. Warto też dmuchać na zimne i aplikować krem z filtrem po każdym wyjściu z wody, nawet jeśli jest on opisany jako ”wodoodporny”.

3. Korzystaj ze słońca w bezpiecznych godzinach 

Chroń siebie i swoich bliskich (zwłaszcza osoby starsze) i korzystaj ze słońca  w godzinach, gdy promieniowanie jest mniej szkodliwe, czyli nie jest tak niebezpieczne: do godziny 11.00 rano i po godzinie 15.00. W pozostałe godziny, kiedy słońce jest najwyżej i świeci najmocniej, lepiej pozostać w cieniu. Pamiętaj także o okryciu głowy i piciu dużej ilości wody.

4. Opalaj się rozsądnie 

Czy wiesz, jaki jest najczęstszy błąd podczas opalania? Zbyt długie przebywanie na słońcu. Nieprawdą jest, że im więcej czasu na nim spędzasz, tym szybciej i lepiej się opalisz. Pamiętaj, że trwała, zdrowa i ładna opalenizna to efekt częstej, a nie długiej ekspozycji na słońce. Wiele osób robi ten błąd, ze wystawia nieprzyzwyczajoną do słońca skórę od razu na kilka godzin intensywnego opalania.Efekt? Poparzenia i podrażnienia skóry, zamiast  trwałej, ładnej opalenizny.Zdecydowanie lepsze jest częste i kilkunastominutowe opalanie, niz wielogodzinny maraton.

5. Chroń skórę w miejscach szczególnie narażonych na poparzenia

W szczególności zadbaj o te miejsca na ciele, które są najbardziej narażonych na poparzenia. ważne, by pokryć je nieco grubszą warstwą kremu z filtrem, dlatego nasmaruj skrupulatnie  ramiona, kark i nos. Pamiętaj też o wszystkich pieprzykach i znamionach na skórze: zabezpiecz je przed działaniem słońca, aby wniknąć mroźnych chorób i nowotworów skóry. Pamiętaj, ze promieniowanie słoneczne przenika przez ubranie, dlatego używaj kremu z filtrem nie tylko na plażę, ale zawsze, gdy wychodzisz na słońce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *