Czy alergicy mogą używać tuszu do rzęs?

Napisała Ewelina Monka red. BEAUX

Tusz do rzęs sprawia, że oko staje się wyrazistsze, spojrzenie bardziej uwodzicielskie, a twarz nabiera wyrazu. Marzy o tym każda kobieta, nawet alergiczka. Niestety, ta ostatnia musi ostrożniej dobierać kosmetyki, zwłaszcza do wrażliwych okolic oczu. Jakie warunki powinien spełnić tusz do rzęs, aby mogli go bezpiecznie używać alergicy?

tusz-do-rzes.jpg

Tusz do rzęs dla alergików – skład

Aby wybrać dobrej jakości tusz do rzęs dla wrażliwych oczu, należy:

Czytać informacje na opakowaniu
Zdarza się, że tusz do rzęs dla alergików zawiera śladowe ilości drażniących substancji. Chociaż nie wywołają one reakcji alergicznej u większości kobiet, to jednak zawsze znajdzie się mała grupa pań o wyjątkowo wrażliwych oczach. Zanim kupimy tusz do rzęs, musimy wiedzieć na pewno, co nas uczula; wtedy z łatwością ominiemy te kosmetyki, których skład nam nie posłuży.

Wykonać test alergiczny
Nie spieszmy się z wyborem tuszu do rzęs. Dla pewności warto umieścić niewielką jego ilość w zgięciu kolana lub łokcia albo za uchem. Jeżeli testowany kosmetyk nas uczula, w ciągu kilkunastu godzin na skórze wystąpi reakcja alergiczna.

Sprawdzić recenzje w Internecie
Alergiczki powinny wybierać takie kosmetyki, o których nie słyszały, że kogokolwiek uczuliły. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że podrażni także Ciebie.

Czego nie powinien zawierać tusz do rzęs dla alergików?

Tusz do rzęs dla wrażliwych oczu powinien zawierać tylko takie składniki, które nie wywołują reakcji alergicznych. Większość maskar ma w składzie pochodne ropy naftowej, wosk karnauba i uwodornioną kalafonię z pentaerytrytolem. Te substancje, choć powszechnie wykorzystywane w maskarach, nie służą wrażliwej skórze oczu. Zamiast nich warto sięgać po tusze do rzęs, które zawierają duże ilości wody i wosk pszczeli (także syntetyczny).

Tusz do rzęs dla alergików – wady i zalety

Z jednej strony tusze przeznaczone dla wrażliwych oczu zawierają składniki pielęgnacyjne, które pozwolą rzęsom odpocząć i zregenerować się. Ponadto łatwiej je zmyć – temu wyzwaniu sprosta nawet woda.

Z drugiej strony tusze dla alergików są nietrwałe, nieodporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne (wiatr, mróz i deszcz) i fizjologiczne (pot i łzy) oraz rozmazują się i kruszą. Co więcej, makijaż wykonany za pomocą tego typu maskar jest mniej efektowny.

Kompromisem jest mineralny tusz do rzęs lub maskara o dobrym składzie, która nie musi być opatrzona napisem „dla wrażliwych oczu”; wystarczy, że będzie wolna od silnie uczulających i komedogennych składników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *