Rodzaje peelingów. Jaki będzie odpowiedni dla Ciebie?
Dermatologia estetyczna to wszystkie profesjonalne zabiegi, które mają na celu poprawić nasze samopoczucie i wygląd. W tym także peelingi, którym możemy poddać się niemal w każdym gabinecie kosmetycznym. Jaki peeling wybrać?
Zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję w sprawie peelingu skóry, czy to samodzielnie, czy kierując się radą kosmetyczki, musisz znać kilka szczegółów. Nie można decydować się na żaden zabieg, jeśli nie wiemy, na czym on w ogóle polega.
Peeling – (z ang. peel – złuszczać, zedrzeć, obrać) to zabieg polegający na złuszczaniu martwego naskórka na różnych poziomach. Intensywność zabiegu zależy m.in. od rodzaju użytego preparatu, metody złuszczania i oczywiście stanu naszej skóry.
Peelingi można najogólniej można podzielić na:
Peelingi mechaniczne (fizyczne) – wszystkie zabiegi, w których naskórek ściera się w sposób fizyczny. Często do tego celu używa się kryształków korundu, tarcz korundowych lub diamentowych (mikrodermabrazja), a także lasera, ciekłego azotu, podtlenku azotu, dwutlenku węgla lub ultradźwięku (peeling kawitacyjny).
Peelingi chemiczne i enzymatyczne – zabiegi, które polegają na złuszczaniu martwego naskórka przy pomocy odpowiednich do problemu i bezpiecznych substancji chemicznych. Nazywa się je ogólnie chemabrazją.
Drugi podział peelingów można rozpisać ze względu na głębokość ich działania:
Peelingi powierzchniowe – ich działanie ogranicza się tylko do naskórka, bo wnikają na średnią głębokość 0,06-0,45 mm. Świetnie sprawdzają się w gabinetach lekarskich, dermatologicznych, a nawet u przeszkolonych kosmetyczek. Możemy podzielić je na:
- peelingi enzymatyczne, które działają w oparciu o enzymy neutralizujące martwy naskórek;
- scruby, które wykorzystują gruboziarniste substancje np. pestki owoców, sól lub cukier;
- brushing przy pomocy szczoteczek przystosowanych do usuwania naskórka;
- peel-of za pomocą maseczek złuszczających.
Peelingi średnio głębokie – zabiegi obejmujące naskórek i górną warstwę skóry, które działają na głębokości ok. 0,46-0,6 mm. Tego rodzaju peelingi może być wykonywany wyłącznie przez wykwalifikowanego lekarza np. dermatologa.
Peelingi głębokie – swoim działaniem sięgają już go głębszych warstw skóry, bo potrafią złuszczać tkankę nawet na głębokość powyżej 0,61 mm. Taki zabieg może wykonywać tylko lekarz medycyny estetycznej lub chirurg plastyk. W obrębie tej grupy da się wyróżnić:
- peelingi ziołowe, które działają dzięki specjalnej mieszance ziół pozostawionej na skórze;
- eksfoliacja, która polega na stosowaniu preparatów opierających się na kwasach;
- dermabrazja, która wymaga zastosowania odpowiedniego urządzenia i kryształków peelingujących.
Który zestaw do liftingu i laminacji rzęs jest najlepszy? Sprawdź ranking i wybierz swój ulubiony produkt
Branża beauty zapewnia całą masę rozwiązań pozwalających na zadbanie o swój wygląd....
Ranking tuszy do rzęs, które pozwalają osiągnąć najlepsze efekty. Sprawdź, który produkt powinien zagościć w Twojej kosmetyczce!
Tusze do rzęs mają pozwolić na osiągnięcie spektakularnych efektów, bez konieczności...
Olejek herbaciany. Zastosowanie i właściwości
Olejek z drzewa herbacianego ma wiele dobroczynnych właściwości i zastosowań. To naturalny...
Emolienty, humektanty, proteiny. Dlaczego są ważne i jak je stosować?
Emolienty, humektanty i proteiny to podstawa pielęgnacji włosów. Każdy z tych składników...