Peeling solny czy cukrowy? Zalety domowego peelingu (+przepisy)

Napisała Ewelina Monka red. BEAUX

Regularne złuszczanie martwego naskórka jest bardzo ważne. Dzięki temu skóra jest gładka, zdrowa i ma jednolity kolor. Pośród wielu różnych rozwiązań nadal najpopularniejsze są domowe peelingi. Możesz wykonać je z soli lub cukru – które są lepsze?

peeling-solny.jpg

Czym jest peeling? To nic innego jak zabieg złuszczania naskórka, który obumiera i gromadzi się na powierzchni skóry, blokując ujścia gruczołów łojowych i wywołując wiele problemów ze skórą.

Średnio co 28 dni zachodzi naturalny proces regeneracji skóry – stare komórki zostają zastąpione nowymi. Można się zastanawiać, po co peeling, skoro wszystko dzieje się samo. Regularne złuszczanie naskórka przyspiesza pozbywanie się martwych komórek i ułatwia odnowę komórkową. Oczyszczona skóra łatwiej chłonie składniki odżywcze z kosmetyków, jest stale młoda i pełna witalności.

Działanie peelingu:

  • oczyszcza skórę,
  • wygładza i zmiękcza,
  • zapewnia jednolity kolor,
  • wspomaga regenerację,
  • widocznie odmładza.

Nie ma jak w domu!

Gdyby istniał tylko jeden rodzaj peelingu, sprawa byłaby łatwiejsza. Nie byłoby pytań o to, który peeling jest najlepszy. Z reguły dzieli się je na mechaniczne (za pomocą drobinek złuszczających) oraz chemiczne (za pomocą kwasów lub ultradźwięków). Na każdy z tych zabiegów można udać się do kosmetyczki, ale nie ma to większego sensu, jeśli do standardowego oczyszczania skóry wystarcza domowy peeling. Działa jak typowy peeling mechaniczny, a funkcję złuszczającą pełni np. sól lub cukier, rzadziej płatki owsiane, zmielone pestki malin lub rozdrobiony węgiel aktywny.

Peeling solny czy cukrowy?

Zarówno cukier, jak i sól, są bardzo chętnie wykorzystywane do robienia domowych peelingów. Sprawdź, czym się różnią i jakie mają właściwości.

CUKIER – w peelingu pojawia się najczęściej w towarzystwie olejków albo maseł roślinnych np. masła shea. W bardzo delikatny sposób złuszcza martwy naskórek, dzięki czemu nie podrażnia skóry. Peeling cukrowy polecany jest osobom o skórze suche, wrażliwej, a nawet atopowej. Sam cukier nie ma zbyt wielu właściwości, ale w peelingu działa na naszą korzyść. Lekko złuszcza, wygładza, wspomaga regenerację skóry i jej odbudowę, a także wspiera odżywienie i nawilżenie.

SÓL – działa o wiele mocniej niż cukier, ponieważ z reguły ma większe kryształki. Przez to peeling solny jest gruboziarnisty i mocniej ściera naskórek. Poleca się go cerze normalnej lub tłustej, a także zawsze wtedy, kiedy potrzebne jest pobudzenie mikrokrążenia skórnego. Podczas robienia peelingu kryształki soli rozpuszczają się, przekazując skórze cenne składniki odżywcze. To przewaga peelingów solnych nad cukrowymi, ponieważ sól jest źródłem wielu minerałów (potasu, wapnia, magnezu). Peeling na bazie soli jest o wiele lepszym rozwiązaniem, kiedy skóra wymaga nie tylko złuszczenia, ale też zastrzyku energii.

Zalety peelingów solnych:

  1. Pozwalają utrzymać skórę w dobrej kondycji.
  2. Pobudzają mikrokrążenie skórne.
  3. Oczyszczają skórę i pozbywają się toksyn.
  4. Działają przeciwzapalnie i odkażająco.
  5. Złuszczają nawet zgrubiałą skórę np. na łokciach.
  6. Zapobiegają wrastaniu włosków po depilacji.
  7. Wygładzają, ujednolicają i zmiękczają skórę.

Jak zrobić peeling solny?

Ogromna zaleta peelingów solnych to możliwość wykonania ich w domu. Zrobienie peelingu z soli wcale nie jest trudne i nie wymaga wielkiego przygotowania. To, czego potrzebujemy, aby zrobić domowy peeling to baza odżywcza (oleje, sok z cytryny, dojrzałe owoce, jogurt itp.) oraz składnik złuszczający (w tym przypadku sól). Składniki można łączyć dowolnie, ale ważne, aby peeling solny z olejkiem miał odpowiednią konsystencję – nie był zbyt mokry, nie spływaj po skórze i łatwo się na niej rozsmarowywał.

Polecane sole do peelingów to:

  • sól z Morza Martwego,
  • różowa sól himalajska,
  • sól z Morza Śródziemnomorskiego,
  • sól z Morza Balijskiego,
  • angielska sól Epsom.

Domowy peeling solny – przepisy

Peeling solny z cytryną

Weź pół szklanki drobnej soli morskiej, dodaj tyle samo dobrej jakościowo oliwy z oliwek oraz łyżkę startej skórki z cytryny. Możesz dodać też odrobinę świeżego soku z tej cytryny. Wymieszaj wszystkie składniki. Taki peeling solny najlepiej nakładać na wilgotne ciało i wmasowywać okrężnymi ruchami. Po kilku minutach resztki peelingu spłucz letnią wodą, osusz się ręcznikiem i nałóż balsam, który lepiej się wchłonie.

Peeling solny z oleju kokosowego

Przygotuj dwie szklanki oleju kokosowego oraz połowę mnie soli Epsom. Nie rozpuszczaj oleju kokosowego całkowicie, ale zadbaj o to, aby był miękki, np. stawiając go na chwilę obok grzejnika lub wstawiając do miseczki z ciepłą wodą. Miękki olej kokosowy wymieszaj z solą i dodać kilka kropli ulubionego olejku eterycznego (lawendowego, miętowego, różanego, bergamotkowego). Sposób użycia jest taki sam, jak wyżej – nakładaj peeling solny z oleju kokosowego na wilgotną skórę, masuj, a następne spłucz.

Peeling solny z miętą

Zapach mięty ma wiele właściwości. Nic dziwnego, że lubi go wiele osób. Aby przygotować peeling solny, który będzie miał zapach mięty, potrzebujemy szklankę soli Epsom, tyle samo drobnej soli himalajskiej, pół szklanki oleju z pestek winogron oraz kilka kropel oleju z mięty pieprzowej. Wymieszaj wszystkie składniki, nałóż na wilgotne ciało, masuj przez kilka minut, a następnie spłucz. W razie potrzeby możesz umyć skórę, a po osuszeniu nałożyć na nią ulubiony balsam do ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *