Kosmetyki z kuchni, czyli naturalne składniki pielęgnujące (TOP 10)

Napisała Ewelina Monka red. BEAUX

Czasami najlepsze rozwiązania znajdują się na wyciągnięcie ręki. W czasach, gdy kosmetyki bywają drogie, coraz chętniej sięgamy po naturalne składniki pielęgnujące i przygotowujemy własne mikstury. Poznaj 10 najciekawszych kosmetyków z kuchni.

Okazuje się, że nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele składników, które znajdziemy w naszej kuchni, możemy wykorzystać w codziennej pielęgnacji. Są naturalne, wielozadaniowe, pozbawione konserwantów i często tańsze niż kosmetyczne odpowiedniki z drogerii. Jakie kosmetyki z kuchni warto przetestować?

MIÓD W KOSMETYCE

Ma świetne właściwości oczyszczające, zwęża pory, doskonale nawilża (zalicza się go do humektantów, czyli substancji wiążących wodę w skórze), łagodzi stany zapalne, zmniejsza opuchliznę, wygładza, zmiękcza i upiększa. Wszystko dzięki cennym dla skóry witaminom i enzymom. Jak wykorzystać miód w kosmetyce? Nałożony na spierzchnięte usta przywróci im miękkość (o ile zbyt szybko go nie zjemy). Dodany do maseczki na twarz nada jej właściwości nawilżające. Natomiast wymieszany z ciepłą wodą i przelany do butelki z atomizerem będzie działał jak miodowy, domowy lakier do włosów.

PŁATKI OWSIANE W KOSMETYCE

Jeśli nie lubisz owsianki, spokojnie możesz wykorzystać płatki owsiane w pielęgnacji. Zawierają cynk i krzem, czyli dwa bardzo ważne dla naszej skóry, włosów i paznokci minerały, ale także: białko, witaminy i kwasy tłuszczowe. Wspaniale łagodzą podrażnienia, działają oczyszczająco i odżywczo. Płatki owsiane w kosmetyce najczęściej stosuje się w formie maseczki (z miodem, oliwą z oliwek i cytryną). Roztarta później na twarzy zadziała jak naturalny peeling. Z płatków owsianych można też przygotować domowe kąpiele.

CYTRYNA W KOSMETYCE

Najlepszy domowy sposób na rozjaśnienie skóry? Regularne smarowanie jej cytryną. To właśnie ten kuchenny składnik jest jednym z najczęściej stosowanych do przygotowywania kosmetyków DIY. Dlaczego? Wszystko dzięki temu, jakie właściwości kosmetyczne ma cytryna – rozjaśnia, neutralizuje wolne rodniki, uelastycznia skórę, hamuje łojotok, dogłębnie oczyszcza i odświeża, wygładza włosy itd. Cytrynę w kosmetyce można zastosować zarówno w maseczkach, płukankach do włosów, szamponach, kremach, jak i domowych odżywkach do paznokci.

OLEJ KOKOSOWY W KOSMETYCE

Dyskusje na temat tego, czy olej kokosowy jest zdrowy, czy odchudza, czy nie tuczy, nie milkną. Nikt jednak nie zaprzecza temu, że ma bardzo wiele cennych właściwości kosmetycznych – zapobiega utracie nawilżenia, łagodzi podrażnienia, zmniejsza uczucie pieczenia i swędzenia, odżywia. Co ważne olejek kokosowy w kosmetyce można stosować zarówno na włosy, jak i skórę, paznokcie, a nawet rzęsy. Da się zastąpić nim niemal każdy kosmetyk, od maseczki, przez krem, odżywkę albo balsam. Świetnie wchłania się w skórę, pozostawiają ją miękką i jedwabiście gładką.

KAWA W KOSMETYCE

Właściwości kawy w kosmetyce zachwalane są przede wszystkim przez kobiety, które mają cellulit i szukają skutecznego kosmetyku do walki ze skórką pomarańczową. Peeling kawowy to chyba najbardziej znany domowy peeling antycellulitowy. Działa, ponieważ kawa ma właściwości pobudzające krążenie i wspiera spalanie tkanki tłuszczowej. Ale nie tylko skóra może zyskać na właściwościach pielęgnacyjnych kawy. To składnik, z którego możemy przygotować fantastyczną płukankę kawową do ciemnych włosów (podkreśli kolor, przyciemni, nada blasku i wygładzi).

SODA OCZYSZCZONA W KOSMETYCE

Składnikiem kuchennym, który również warto wprowadzić do swojej codziennej pielęgnacji, jest soda oczyszczona. Ma silne właściwości antybakteryjne i bardzo mocno oczyszcza, ale warto stosować ją rozważnie, ponieważ może wysuszać skórę. Domowe kosmetyki z sody oczyszczonej, które może wykonać każdy, to: pasta do miejscowego stosowania na wypryski, domowa pasta do zębów, domowy szampon do włosów, maseczka oczyszczająca DIY, a nawet kąpiel stóp wspomagająca złuszczanie skóry.

DROŻDŻE W KOSMETYCE

Bardzo popularny domowy sposób na piękne włosy i paznokcie to picie drożdży. Faktem jest, że drożdże mogą przyspieszyć wzrost włosów i zapobiec ich wypadaniu, ale niekoniecznie trzeba je pić. Można też przygotować sobie domową maseczkę drożdżową na włosy (wystarczy wymieszać je z wodą, mlekiem lub ulubionym olejem) albo wykorzystać drożdże w domowej kuracji przeciwtrądzikowej. Drożdże w kosmetyce sprawdzają się głównie ze względu na swoje właściwości detoksykujące, oczyszczające, regulujące poziom wydzielania sebum i łagodzące stany zapalne.

OLIWA Z OLIWEK W KOSMETYCE

Olejowanie to jeden z najpopularniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który z powodzeniem możemy zastosować w domu na włosy, skórę, paznokcie. Jednak nie wszystkie oleje spożywcze nadają się do użycia w kosmetyce (często są rafinowane, konserwowane). Jednak dobrej jakości oliwa z oliwek sprawdzi się w kosmetyce, więc możesz zabrać ją z kuchni i przygotować sobie np. maseczkę do włosów. Oliwę można nakładać na skórę, włosy, skalp i paznokcie solo, ale również mieszać z innymi olejkami lub innymi kuchennymi składnikami z tego artykułu. W pielęgnacji oliwa z oliwek działa jak składnik odżywczy, utrzymuje nawilżenie, nawilża, zmiękcza i ochrania.

SIEMIĘ LNIANE W KOSMETYCE

Płukanki i maseczki z siemienia lnianego są bardzo popularne wśród włosomaniaczek, czyli blogerek zajmujących się tematem pielęgnacji włosów. Nic dziwnego, bo siemię lniane to źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, fitosteroli, minerałów (wapń, cynk, żelazo), witamin oraz białka. Zrobienie domowego żelu z siemienia lnianego nie jest trudne, a można wykorzystać go jako bazę do kosmetyków DIY. Nasiona te można dodać też do kąpieli albo zrobić z nich płukankę do włosów. Co to daje? Działanie siemienia lnianego to przede wszystkim: nawilżanie, zmiękczanie i wygładzanie.

MLEKO W KOSMETYCE

Już Kleopatra wiedziała o tym, jakie właściwości kosmetyczne ma mleko, dlatego bardzo często zażywała mlecznych kąpieli. Dziś też możemy wykorzystać mleko w pielęgnacji – jako łagodzący podrażnienia, matujący i oczyszczający tonik lub jako składnik domowej maseczki do twarzy. Czy sprawdzi się też na włosach? Jak najbardziej! Płukanka do włosów na bazie mleka lub maseczka z dodatkiem mleka nadadzą włosom gładkości i miękkości, a także wzmocnią je za sprawą znajdujących się w nim protein.

Co jeszcze?

Warto sprawdzić też działanie domowych kosmetyków takich jak: herbata (zwłaszcza zielona), jogurt naturalny, kurkuma, mąka ziemniaczana, awokado, kakao, pomidor, ziemniak (świetny sposób na worki pod oczami), sól morska, jajka itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *