Keratynowe prostowanie włosów. Lepsze niż olejowanie?

Napisała Ewelina Monka red. BEAUX

Puszące się na deszczu, niesforne, trudne do uczesania i przesuszone włosy można próbować okiełznać olejkiem. Można też zdecydować się na keratynowe prostowanie włosów. Jedna i druga opcja ma swoje wady i zalety. Sprawdź!

Włosy to nasza ozdoba, choć są takie kobiety, których twarz wygląda pięknie nawet bez nich. Nie mniej jednak zdecydowana większość szaleje z długością, kolorem i uczesaniami. Dbamy o włosy i chętnie je stylizujemy. Problem pojawia się wówczas, gdy zaczynają się puszyć, łamać, elektryzować i rozdwajać. Zwiększa się ich porowatość, dlatego nasza pierwsza myśl to olejowanie.

OLEJOWANIE WŁOSÓW

Naturalne olejki mają wielką moc. W pielęgnacji wykorzystuje się je od dziesiątek lat, dlatego że mają interesujące właściwości kosmetyczne. Jeden olejek można wykorzystywać zarówno do pielęgnacji ciała, twarzy, paznokci, dłoni, jak i włosów. Olejki zastępują różnego rodzaju kosmetyki, m.in. odżywki, wcierki, maseczki i kuracje przyspieszające wzrost, dlatego warto wykonywać regularnie olejowanie włosów.

Najpopularniejsze olejki do włosów to m.in. olej arganowy, olej z orzechów makadamia, olej bawełniany, olej kokosowy, oliwa z oliwek. Chcesz wiedzieć, jak działają?

  1. Olej kokosowy – to źródło nasyconych kwasów tłuszczowych i witamin; często stosowany w pielęgnacji włosów zniszczonych, choć w teorii może je puszyć; działa na powierzchni włosów, otulając je warstwą ochronną, domykając łuski i zapobiegając utracie nawilżenia.
  2. Olej arganowy – to jeden z najdroższych olejów, nazywany marokańskim płynnym złotem; zawiera mieszankę niezbędnych kwasów tłuszczowych i witaminę E; poleca się go do włosów zniszczonych, które regeneruje, odżywia i ochrania przed wysoką temperaturą.
  3. Olej makadamia – to bardzo lekki olejek, nazywany znikającym olejem; zawiera bardzo dużo nietypowego kwasu omega-7, dzięki któremu jest podobny do sebum ludzkiej skóry i perfekcyjnie się wchłania; nie tylko nawilża, ale też odżywia i dodaje włosom miękkości.
  4. Olej oliwkowy – to często spotykany w kuchni śródziemnomorskiej tłuszcz, który można także przenieść na grunt pielęgnacji; olejowanie włosów oliwą pozwala zachować odpowiednie nawilżenie, dodać miękkości, blasku i perfekcyjnej gładkości.
  5. Olej bawełniany – to rzadko spotykany olejek, na który warto zwrócić uwagę choćby ze względu na jego świetne działanie na końcówki włosów; stosowanie kosmetyków z olejem z nasion bawełny pozwala ochronić delikatne końcówki przed rozdwajaniem i wzmocnić włosy.

KERATYNOWE PROSTOWANIE WŁOSÓW

Alternatywa dla olejowania to keratynowe prostowanie włosów – zabieg regenerujący i upiększający polecany przez stylistów fryzur. Zastanówmy się jednak, czy to, co polecają fryzjerzy, jest dla nas na pewno najlepsze.

Keratynowe prostowanie in. brazylijskie prostowanie włosów [Brazylian Blow Out lub Brazilian Keratin Treatment] to zabieg stworzony z myślą o zniszczonych, matowych, puszących się i niezdyscyplinowanych włosach. Dla kogo jest keratynowe prostowanie włosów? To zabieg godny polecenia przede wszystkim osobom, które nie mają innego pomysłu na wzmocnienie swoich włosów i przywrócenie im młodzieńczego wyglądu. Często kondycja włosów pogarsza się właśnie przez brak keratyny, naturalnego budulca włosów. Zabieg zapoczątkowano w Brazylii, gdzie miał na celu wygładzenie i ochronę przed słońcem/przesuszaniem kręconych i gęstych włosów.

Na czym polega keratynowe prostowanie włosów?

Wbrew temu, co sugeruje nazwa, to zabieg, którego głównym celem nie jest prostowanie włosów. To raczej efekt uboczny, ponieważ zdrowe włosy są z natury gładsze i prostsze, a do tego przestają się puszyć. Keratynowe prostowanie włosów polega na regeneracji pasm poprzez dostarczenie im i wbudowanie w strukturę włosów ważnej proteiny: keratyny.

Zabieg trwa mniej więcej 2 godziny. Jego cena jest wysoka.

Keratynowe prostowanie włosów możemy wykonać niestety tylko u kosmetyczki. Najlepiej takiej, która posiada odpowiednie certyfikaty potwierdzające umiejętności w zakresie keratynowego prostowania. Choć zabieg ma na celu wzmocnienie włosów, wykonany w nieodpowiedni sposób może zaszkodzić i pogorszyć ich stan.

Nie ma sensu opisywać keratynowe prostowanie krok po kroku, ponieważ każda kosmetyczka może podejść do tego zabiegu w sposób indywidualny. W skrócie zabieg polega na nałożeniu na odpowiednio przygotowane włosy preparatu keratynowego, wprasowanie składników za pomocą prostownicy nagrzanej do 230 st. C, a następnie zamknięciu ich wewnątrz włosa chłodnym nawiewem suszarki (domyka łuski).

NAJCZĘSTSZE PYTANIA:

Jak dbać o włosy po keratynowym prostowaniu?

Przez pierwsze 3-4 dni po zabiegu nie wolno myć włosów i należy ograniczać ich kontakt z wodą np. na basenie, w saunie. Nie należy ich też wiązać i spinać, aby nie odkształcić pasm. Warto zaznaczyć, że olejowanie włosów nie jest tak ograniczające.

Jak długo utrzymuje się keratynowe prostowanie włosów?

Trwałość zabiegu zależy od kilku rzeczy m.in. typu włosów i tego, w jaki sposób wykonano zabieg. Przyjmuje się, że efekty średnio utrzymują się około 5 miesięcy, ale czas ten może być w rzeczywistości krótszy.

Jak często można robić keratynowe prostowanie włosów?

Nawet jeśli efekty keratynowego prostowania znikną dość wcześnie, nie zaleca się zbyt częstego powtarzania zabiegu. Bezpieczna częstotliwość to 2 zabiegi w roku. Kiedy można powtórzyć keratynowe prostowanie włosów? Nie wcześniej niż po 6 miesiącach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *