Jakie właściwości pielęgnacyjne ma kawa? Przepisy na peeling z kawy
Kawa dobrze działa na nasz organizm, gdy jest stosowana zarówno wewnętrznie (w postaci napoju), jak i zewnętrznie (w formie kosmetyku). Zawarta w kawie kofeina ma zbawienny wpływ na cellulit. Z tego powodu regularne peelingi kawowe poprawiają ogólną kondycję skóry i redukują drobne zaczerwienienia. Jakie inne właściwości ma kawa? Przedstawiamy przepisy na peeling z kawy do twarzy i do ciała oraz peeling antycellulitowy z kawy i oleju kokosowego. Jaki wpływ ma kawa na cienie pod oczami?
Kawa – właściwości pielęgnacyjne
Kawa, a konkretnie zawarta w niej kofeina, ma zbawienny wpływ na skórę. Dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Z tego powodu regularne stosowanie kosmetyków z kofeiną zmniejsza widoczność cellulitu i ujędrnia skórę.
Kawa zwęża pory i usuwa martwy naskórek, a tym samym odmładza skórę. Dzięki właściwościom rozjaśniającym zaczerwieniania można ją stosować na cienie pod oczami.
Najwięcej antyoksydantów znajduje się w kawie z filtra i ekspresu.
Przepisy na peeling z kawy do twarzy
Peeling z kawy do twarzy – przepis nr 1
Skuteczny peeling można wykonać z samej kawy – po wypiciu filiżanki kawy wystarczy odsączyć fusy i rozprowadzić je delikatnie na całej powierzchni twarzy, omijając okolice oczu. Masujemy skórę przez kilka minut, aby usunąć martwy naskórek. Następnie myjemy ją letnią wodą i – w razie ściągnięcia – nakładamy łagodny krem nawilżający. Należy mieć na uwadze, że fusy powinny być lekko ciepłe, ale nie gorące.
Peeling z kawy do twarzy – przepis nr 2
Do kawowych fusów dodajemy białko jajka, po czym masujemy skórę energicznie, ale delikatnie. Po około 2 minutach myjemy twarz letnią wodą. Peeling warto zmyć szybko, ponieważ białko pozostawia na skórze nieestetyczną skorupkę.
Peeling z kawy do twarzy – przepis nr 3
Do fusów dodajemy kilka kropel ulubionego, sprawdzonego wcześniej olejku, na przykład jojoba lub ze słodkich migdałów. Peeling wykonujemy delikatniej i dłużej niż poprzednie. Nie zaszkodzi pozostawić go na twarzy na chwilę (byle nie zdążył zaschnąć), po czym zmyć letnią wodą. Dzięki temu dodatkowo nawilżymy skórę.
Przepisy na peeling z kawy do ciała
Peeling kawowy stosuje się główniew razie widocznego cellulitu, ale nie tylko. Taki peeling warto wykonać także w przypadku tendencji skóry do zaczerwienień i utraty przez nią jędrności. W tym celu warto używać ostudzonych fusów z kawy, a do masażu – specjalnej rękawicy lub szorstkiej szczotki.
Peeling z kawy do ciała – przepis nr 1
Do dużej ilości odsączonych fusów z kawy (około połowy szklanki) należy dodać 2-3 łyżki oliwy z oliwek. Mieszamy składniki, dopóki nie uzyskamy jednolitej konsystencji, po czym nakładamy gotowy peeling na miejsca dotknięte cellulitem. Masujemy skórę szorstką rękawicą lub ewentualnie gołymi rękami przez kilkanaście minut oraz myjemy skórę ulubionym żelem (prysznic, który sobie przy tym fundujemy, powinien być letni, a nie gorący).
Peeling z kawy do ciała – przepis nr 2
Do kawowych fusów dodajemy brązowego cukru i ulubionego olejku w proporcji pół szklanki fusów na pół szklanki cukru. Dolewamy olejku, dopóki nie uzyskamy pożądanej konsystencji (warto mieć na uwadze, że im gęstszy peeling, tym większa ścierność peelingu). Na taki peeling powinny zdecydować się osoby o skórze grubej, zrogowaciałej i odpornej na podrażnienia.
Peeling z kawy do ciała – przepis nr 3
Wyjątkowo delikatny peeling uzyskamy po zmieszaniu szklanki fusów z kawy z dwiema startymi marchewkami i glinką kosmetyczną. Glinkę dostosowaną do rodzaju skóry przygotowujemy z wodą w proporcji 3 łyżeczki glinki na 1 łyżeczkę wody. Łączymy wszystkie składniki i delikatnie masujemy ciało przez kilka minut. Tego peelingu można używać w pielęgnacji całego ciała z wyjątkiem szyi i twarzy. Na zakończenie myjemy ciało łagodnym mydłem.
Kawa na cienie pod oczami
Parzymy kawę, po czym dokładnie odsączamy fusy i przekładamy je do oddzielnego naczynia. Kiedy wystygną, nakładamy je na cienie pod oczami.
Nie wolno kłaść fusów zbyt blisko oczu, ponieważ możemy doprowadzić do podrażnień. Najpierw lekko masujemy kawą okolice pod oczami, a następnie pozostawiamy tam jej cienką warstwę. Po upływie kwadransa myjemy twarz letnią wodą.
Po nałożeniu fusów skóra może swędzieć. To naturalne zjawisko, ale jeżeli uczucie dyskomfortu będzie bardzo silne, należy szybko zmyć kawę.
Przepis na peeling antycellulitowy z kawy i oleju kokosowego
Składniki:
- 1 szklanka fusów z kawy (świeżo zaparzonych i dokładnie odsączonych),
- 6 łyżeczek oleju kokosowego,
- 3 łyżeczki soli kuchennej lub cukru.
Cukier lub sól i fusy z kawy umieszczamy w szklanym naczyniu, do którego dodajemy roztopiony wcześniej olej kokosowy. Całość dokładnie mieszamy. Przystępujemy do szczotkowania ciała na sucho; szczególną uwagę poświęcamy partiom skóry objętym cellulitem. Po zmoczeniu ciała pod prysznicem rozpoczynamy masaż przygotowanym wcześniej peelingiem. Po kilku minutach myjemy skórę łagodnym mydłem naturalnym.
Który zestaw do liftingu i laminacji rzęs jest najlepszy? Sprawdź ranking i wybierz swój ulubiony produkt
Branża beauty zapewnia całą masę rozwiązań pozwalających na zadbanie o swój wygląd....
Ranking tuszy do rzęs, które pozwalają osiągnąć najlepsze efekty. Sprawdź, który produkt powinien zagościć w Twojej kosmetyczce!
Tusze do rzęs mają pozwolić na osiągnięcie spektakularnych efektów, bez konieczności...
Olejek herbaciany. Zastosowanie i właściwości
Olejek z drzewa herbacianego ma wiele dobroczynnych właściwości i zastosowań. To naturalny...
Emolienty, humektanty, proteiny. Dlaczego są ważne i jak je stosować?
Emolienty, humektanty i proteiny to podstawa pielęgnacji włosów. Każdy z tych składników...