Jak leczyć zajady – domowe sposoby i specyfiki z apteki
Zajady na ustach są nie tylko nieatrakcyjne, ale i dokuczliwe: bolące miejsca swędzą i pękają np. podczas spożywania posiłków. Czy wiesz, dlaczego powstają zajady? Podpowiadamy jak je zaleczyć i jak przynieść ulgę bolesnym pęknięciom.
Dlaczego miewamy zajady?
czy zastanawiasz się jak się tworzą zajady na ustach? Winne są wszelkie mechaniczne urazy, alergie na nikiel na przykład w sztućcach,wszelkie infekcje,oraz niektóre leki, a także niedobór witamin z grupy B i żelaza, spadek odporności, zbyt silne zmęczenie, stres i osłabienie organizmu, cukrzyca… lista jest długa. Nie sposób nei wspomnieć także, że większość zajadów tworzy się z… braku higieny i zbliżania brudnych dłoni do ust. Wtedy zaczynają namnażać się drożdżaki, odpowiedzialne za stan zapalny.
Jakie są objawy zajadów?
I FAZA – czujemy dyskomfort, suchość skóry, pojawia się swędzące zaczerwienienie.
II FAZA – przesuszona skóra pęka w kącikach ust.
III FAZA – ranki się pogłębiają, tworzą się strupki, lub silniejszy stan zapalny (może być przyczyną powstania niewielkich owrzodzeń ropnych).
IV FAZA – ranki zmieniają się w bolesne i trudno gojące. Nieleczone często zostawiają blizny, lub ciemne przebarwienia na skórze. Czasami stan zapalny Zajady mogą pojawiać się w obu kącikach jednocześnie.
Jak zwalczać zajady – domowe sposoby
Zajady są bardzo zjadliwe! Mogą się utrzymywać na skórze się przez długi czas. Aby się ich pozbyć potrzeba wytrwałości i systematyczności. Chcesz walczyć z zajadami domowymi sposobami? Dobra decyzja – wiele z tych kuracji skutecznie łagodzi pieczenie i ból, a zastosowane odpowiednio szybko – zmniejszą widoczność zajadów i pomogą się ich pozbyć!
Miód na zajady: działa przeciwzapalne i intensyfikuje gojenie się zajadów. To prosta kuracja: po prostu posmaruj zainfekowane miejsca niewielką ilością miodu.
Oliwa z oliwek to znany kosmetyk, a także skarbnica witamin niezbędnych do wygojenia i natłuszczenia suchego naskórka. Zawiera witaminy A, D, E i K – wcieraj ją w zajady kilka razy dziennie.
Drożdże to sprawdzony lek nie tylko na trądzik, ale też zajady: zawierają tak potrzebne w leczeniu witaminy z grupy B. Rozrób niewielką ilość, by powstała papka i nanoś ją bezpośrednio na zajady.
Czosnek to naturalny antybiotyk. Jest bakteriobójczy i działa antyseptycznie. Czosnek zwalcza drożdżaki i gronkowce odpowiedzialne z a zajady i stany zapalne w zmienionych miejscach skórnych.
Stosuj go bezpośrednio na skórę, ale pamiętaj też, by włączyć spożycie czosnku do diety.
Specyfiki z apteki na zajady
- maść z witaminą A – przyspiesza leczenie i regeneruje uszkodzony naskórek, zapobiegając ciemnym plamom czy bliznom. Stosuj ją na noc.
- maści antybiotykowe: pomagają pozbyć się ran, zmniejszając ryzyko infekcji;
- maść cynkowa – działa łagodząco na stany zapalne
- maść z witaminą E regeneruje uszkodzony naskórek i chroni przed nasileniem objawów infekcji
- aspiryna zmniejsza rumień i przyspiesza gojenie się zajadów. Papkę z rozkruszonej aspiryny i wody nałóż na noc na zmienione chorobowo miejsca.Rano zajady będą wyraźnie mniejsze!
Co jeść, by pozbyć się zajadów?
To, co jesz może korzystnie wpłynąć na leczenie się zmian skórnych spowodowanych przez zajady! Twoja dieta powinna obfitować w białko, żelazo, witaminy z grupy B oraz witaminę C. Dlatego zadbaj, by w twoich codziennych posiłkach nie zabrakło: cytrusów, owoców (głównie jagód i borówek), mięsa i warzyw strączkowych. Jedz także sałatę, kapustę oraz szpinak, wypijaj kefiry, zsiadłe mleko i jogurty. Powodzenia!
Porady makijażowe od światowych wizażystów
Nawet jeśli nie jesteś entuzjastką makijażu, na pewno zależy Ci na tym, by się prawidłowo...
Jak dobrać podkład do rodzaju cery?
Najważniejszy kosmetyk do makijażu? Podkład! To właśnie on jest zawsze numerem 1, ponieważ...
Puder pod oczy – po co jest i czy jest konieczny?
Puder pod oczy to stosunkowo nowy kosmetyk, który dopiero od kilku sezonów gości na drogeryjnych...
Miód prosto z Malty w słodkiej pielęgnacji GHASEL Maltese Honey Face Moisturiser
Malta, czyli po grecku „miód”, to miodowa kraina, której dobroci wykorzystywane są...