Co wybrać: dezodorant czy antyperspirant? Różnice
Antyperspirant i dezodorant tylko na pozór mają podobne działanie, a w rzeczywistości spełniają zupełnie inne funkcje. Podczas gdy dezodorant maskuje przykry zapach potu, antyperspirant ogranicza jego wydzielanie. Jakie inne różnice dzielą dezodorant i antyperspirant oraz co wybrać? Jak stosować antyperspirant, a jak dezodorant?
Dezodorant i antyperspirant – różnice
Dezodorant ma na celu maskowanie zapachu potu. Ten preparat składa się głównie z alkoholu oraz substancji zapachowych i antybakteryjnych. Chociaż czysty pot nie ma zapachu, to gdy osiada na skórze, pod wpływem bakterii ulega rozkładowi, co skutkuje nieprzyjemnym zapachem. Związki chemiczne zawarte w dezodorancie mają za zadanie zmniejszać ilość bakterii na skórze i zapobiegać rozkładowi potu, ale nie wpływają na intensywność pocenia. Ich działanie jest łagodne i krótkotrwałe.
Z kolei antyperspirant poza substancjami zapachowymi i bakteriobójczymi zawiera związki chemiczne ograniczające pocenie. Mowa o alkalicznych solach glinu, które pod wpływem ciepła i wilgoci uaktywniają się i zwężają pory, a w efekcie regulują intensywność wydzielania potu. Antyperspirant działa, dopóki nie zostanie zmyty ze skóry, dlatego może chronić przed nieprzyjemnym zapachem nawet przez cały dzień.
Dezodorant czy antyperspirant – co wybrać?
Aby podjąć taką decyzję, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nasz organizm intensywnie wydziela pot. Jeżeli nie, wystarczy używać dezodorantu.
Z kolei antyperspirant jest polecany dla osób, które zmagają się z intensywną pracą gruczołów potowych. To skutkuje nie tylko nieprzyjemnym zapachem, lecz także mokrymi plamami na ubraniu w miejscu pod pachami.
Swój wybór warto uzależnić także od okoliczności. Nadmierne wydzielanie potu może wystąpić w upalne dni lub w stresujących sytuacjach nawet u osób, które na co dzień nie mają takiego problemu. Antyperspirant to także dobre rozwiązanie dla ludzi pracujących fizycznie lub uprawiających sport.
Antyperspirant – jak go stosować?
Pocenie to naturalny proces, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Z tego powodu antyperspirant należy stosować w określony, bezpieczny sposób. Co to znaczy? Po pierwsze, nie należy go używać na całe ciało. Ponadto lepiej po niego sięgać bezpośrednio przed snem niż rano. Dlaczego? Antyperspirant przez noc zdąży się wchłonąć, ponieważ w nocy aktywność gruczołów potowych jest bardzo niska. Co więcej, warto go stosować na suchą skórę, i to dopiero 20-30 minut po jej umyciu, kiedy cała wilgoć się wchłonie. Istotna jest ilość aplikowanego antyperspirantu – dwie warstwy wystarczą.
Kiedy zastanawiamy się, jaki antyperspirant wybrać, warto zwrócić uwagę na zawarte w nim dodatkowe składniki. Niektóre substancje mają za zadanie łagodzić podrażnienia po depilacji, inne – nawilżać i pielęgnować delikatną skórę pod pachami. W przypadku alergicznej, wrażliwej lub skłonnej do podrażnień skóry warto zdecydować się na antyperspirant hipoalergiczny o łagodniejszym działaniu. Znajdziemy go w aptece.
Dezodorant – jak go stosować?
Stosowanie dezodorantu nie wymaga przestrzegania tak wielu zasad jak w przypadku antyperspirantu. Wystarczy nim wstrząsnąć przed użyciem i jednym przyciśnięciem skierować go ku ciału. Odległość, z jakiej aplikujemy dezodorant, powinna wynosić minimum 15 cm. Dwa psiknięcia powinny wystarczyć.
Który zestaw do liftingu i laminacji rzęs jest najlepszy? Sprawdź ranking i wybierz swój ulubiony produkt
Branża beauty zapewnia całą masę rozwiązań pozwalających na zadbanie o swój wygląd....
Ranking tuszy do rzęs, które pozwalają osiągnąć najlepsze efekty. Sprawdź, który produkt powinien zagościć w Twojej kosmetyczce!
Tusze do rzęs mają pozwolić na osiągnięcie spektakularnych efektów, bez konieczności...
Olejek herbaciany. Zastosowanie i właściwości
Olejek z drzewa herbacianego ma wiele dobroczynnych właściwości i zastosowań. To naturalny...
Emolienty, humektanty, proteiny. Dlaczego są ważne i jak je stosować?
Emolienty, humektanty i proteiny to podstawa pielęgnacji włosów. Każdy z tych składników...