Witamina C w kosmetyce, czyli prosty sposób na świetlistą skórę

Napisała Ewelina Monka red. BEAUX

Witamina C jest nam niezbędna. Warto dostarczać jej nie tylko w jedzeniu, ale także w kosmetykach. Poznaj najważniejsze właściwości witaminy C i sprawdź, jak działa na skórę. Być może czegoś jeszcze o niej nie wiesz!

Podczas gdy większość roślin i zwierząt jest w stanie samodzielnie wyprodukować sobie potrzebną witaminę C, człowiek utracił zdolność do jej syntezy na drodze ewolucji. To oznacza, że musimy dostarczać ją z zewnątrz np. wraz z pożywieniem. Choć to nie jedyny sposób.

Witamina C w kosmetyce

Zaopatrzyć swoją skórę w witaminę C możemy także dzięki odpowiednio skomponowanym kosmetykom. To bardzo popularny składnik preparatów do codziennej pielęgnacji. Rzadko jednak znajdziemy w składzie jego podstawową, aktywną formę kwasu askorbinowego. Dlaczego? Ponieważ powoduje dużą niestabilność kosmetyków, utlenia się w krótkim czasie od otwarcia kosmetyków i powoduje żółknięcie produktów. To dlatego dziś w kosmetyce częściej znajdziemy pochodne witaminy C.

Przegląd kosmetyków z witaminą C

W czym konkretnie możemy szukać witaminy C? Przede wszystkim w kremach do twarzy, które przeznaczone są do pielęgnacji skóry starzejącej się, z przebarwieniami lub naczynkowej. To również dość popularny składników maseczek i esencji, które działają o wiele silniej, ponieważ są bardziej skoncentrowane. I choć najczęściej kosmetyki z witaminą C są stosowane właśnie do twarzy, możemy znaleźć ją też w kremach do rąk (zwłaszcza tych polecanych jesienią lub wiosną), balsamach do ciała, odżywkach do paznokci itp.

Jakie właściwości ma witamina C? 

Witaminę C znamy przede wszystkim z popularnych suplementów na wzmocnienie w okresie jesienno-zimowym. Jej inna nazwa to kwas askorbinowy. Warto pamiętać o dostarczaniu go do organizmu nie tylko w kontekście wzmacniania odporności, ale także w trosce o zdrowie naszej skóry. Niewiele osób wie, że witamina C:

  • jest silnym antyoksydantem, zwalczającym wolne rodniki;
  • potrafi aktywować witaminę E, zwaną witaminą młodości;
  • w dużej mierze odpowiada za syntezę kolagenu;
  • wzmacnia naczynia krwionośne, dzięki czemu nie pękają;
  • jest naturalnym filtrem chroniącym m.in. przed słońcem;
  • świetnie radzi sobie z przebarwieniami, które rozjaśnia.

Działanie witaminy C na skórę

Podsumować te wszystkie właściwości witaminy C można bardzo krótko: to składnik, który przywraca skórze młody i świetlisty wygląd. Nie tylko odmładza, odżywia i wzmacnia skórę, ale też poprawia jej wygląd, dzięki walce z wolnymi rodnikami (a więc oznakami starzenia) i przebarwieniami. Zapewnia ochronę przed fotostarzeniem i jest niezbędna naszej skórze do tego, żeby wyglądać dobrze i nie sprawiać problemów.

To dlatego kosmetyki z witaminą C są tak popularne. Półki w drogeriach uginają się od produktów z dodatkiem tego składnika, ale trzeba pamiętać, że najskuteczniejsze są te, w których witaminy C jest najwięcej.

Witamina C. Dla kogo jest wskazana?

Kosmetyki z witaminą C mogą stosować wszyscy – niezależnie od płci, wieku i rodzaju skóry. Każdemu przyda się zastrzyk kwasu askorbinowego pod postacią np. maseczki z witaminą C.

Szczególnie jednak zaleca się stosowanie kosmetyków z witaminą C osobom, które mają określone problemy skórne np. drobne zmarszczki, rumień, plamy pigmentacyjne, innego typu przebarwienia, trądzik. Pomoże w zminimalizowaniu tych problemów, ale też uchroni skórę przed słońcem i przedwczesnym starzeniem, dlatego po kosmetyki z witaminą C powinni sięgać też ci, którzy często wystawiają się na słońce lub zauważają u siebie pierwsze oznaki starzenia się skóry.

Stężenie witaminy C w kosmetykach

Na koniec ważna kwestia. Jakie jest odpowiednie stężenie witaminy C w kosmetykach? Tak naprawdę nie ma na to jednej odpowiedzi. To składnik występujący w różnych stężeniach. 100-procentowy kwas askorbinowy ma postać proszku. W kosmetykach najczęściej jego stężenie wynosi od 8 do 20%, choć przy delikatnej skórze okolic oczu jest to już 3-5%. Najlepsze działanie antyoksydacyjne wykazują kosmetyki z witaminą C w stężeniu przekraczającym 15%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *