Twoje włosy się elektryzują? Poznaj najlepsze sposoby na elektryzujące się włosy

Napisała Ewelina Monka red. BEAUX

Elektryzujące się włosy sprawiają dużo kłopotów – zwłaszcza zimą, gdy nosimy czapki, powietrze w pomieszczeniach jest suche, a na zewnątrz hula mroźny wiatr. Czy da się zapobiec elektryzowaniu się włosów? Jak najbardziej. Poznaj najlepsze sposoby na elektryzujące się włosy.

Każdy z nas choć raz doświadczył tego na własnej skórze, a właściwie na własnych włosach. Elektryzujące się włosy to nie jest problem, który pojawia się rzadko. Wręcz przeciwnie: to bardzo popularne zjawisko. Czy wiesz, dlaczego twoje włosy czasami się elektryzują?

PRZYCZYNY ELEKTRYZOWANIA SIĘ WŁOSÓW

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że elektryzowanie się to naturalny proces. To, że dotyka najczęściej włosów, wynika z ich budowy. I z tego, że to one są najczęściej narażone na tarcie, które powoduje elektryzowanie się.

Włosy elektryzują się, gdy ocierają się o inny materiał (czapkę, szalik, kaptur, ubranie) i przez to naładowują się dodatnio. Efektem jest wzajemne odpychanie się włosów. Unoszą się i z każdym kolejnym dotykiem, próbą ich uczesania, jest gorzej. Zwłaszcza gdy pojawia się przynajmniej jeden z czynników potęgujących elektryzowanie się włosów.

Kiedy włosy elektryzują się najbardziej?

1. Gdy są przesuszone i brakuje im nawilżenia.
2. Kiedy nie są gładkie, bo ich szorstkość zwiększa tarcie.
3. Gdy powietrze wokół jest suche od klimatyzacji lub ogrzewania.
4. Gdy ocierają się o czapki, szaliki, kurtki i inne materiały.
5. Kiedy suszymy je i myjemy w niewłaściwy sposób.

JAK OGRANICZYĆ ELEKTRYZOWANIE SIĘ WŁOSÓW?

Elektryzowanie się włosów to problem, któremu najłatwiej zapobiegać. Jest co najmniej kilka sposób na ograniczenie tego zjawiska. Sprawdź, jak sprawić, żeby włosy były gładkie i zdyscyplinowane.

Pielęgnacja włosów elektryzujących się

Najbardziej elektryzują się włosy, które są suche. To dlatego podstawa pielęgnacji naszych włosów, gdy pojawia się ten problem, to nawilżanie. Delikatny szampon, który nie zdziera naturalnej warstwy okluzyjnej, a do tego odżywka lub maska humektantowa to podstawa. Co jeszcze pomoże zadbać o nawilżenie włosów? Oczywiście naturalne olejki. Jeśli mamy włosy elektryzujące się, warto wypróbować olejowanie.

Suszenie włosów, które się elektryzują

Każde włosy najlepiej po myciu odcisnąć (nie trzeć ręcznikiem!) i dać im wyschnąć naturalnie – zwłaszcza te elektryzujące się. Jeśli jednak nie możesz zrezygnować z suszarki, używaj tylko chłodnego nawiewu: zejdzie się dłużej, ale włosy nie będą wysuszone i nie będą się elektryzowały. Dobrym rozwiązaniem jest też zastosowanie suszarki z funkcją jonizacji. Takie urządzenia stworzono specjalnie z myślą o osobach, których włosy mają tendencję do elektryzowania się.

Czesanie włosów elektryzujących się

Jeśli mamy problem z nadmiernym i zbyt częstym elektryzowaniem się włosów, warto zwrócić uwagę na to, jakich akcesoriów używamy do czesania się. Plastikowe grzebienie i szczotki to jeden z powodów elektryzowania się włosów. Warto wymienić je na grzebienie drewniane i szczotki z naturalnego włosia, które mają szeroko rozstawione zęby.

Kosmetyki do włosów elektryzujących się

Ważny jest wybór kosmetyków, które stosujemy po myciu. Mogą to być wspomniane olejki, które ochraniają pasma i zapewniają im aksamitną gładkość. Jeśli problem jest nasilony, można wykorzystać też specjalne mgiełki redukujące elektryzowanie się włosów albo serum z jedwabiem. Czasami pomoże spryskanie pasm niewielką ilością lakieru do włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *