Tonik z kwasem glikolowym. Jak działa i jak go stosować?

Napisała Ewelina Monka red. BEAUX

Najpopularniejszy kosmetyk ostatnich miesięcy to bez wątpienia tonik z kwasem glikolowym. Ma rozjaśniać przebarwienia, zmniejszać widoczność porów i przetłuszczanie się skóry, a nawet spłycać zmarszczki. Jak działa naprawdę i czy rzeczywiście warto go mieć? Dowiedz się więcej o toniku glikolowym.

Pielęgnacja skóry to dziś nie tylko nawilżanie, ale też wieloetapowe oczyszczanie skóry. Jednym z jego etapów jest złuszczanie martwego naskórka, którego można dokonać na kilka sposobów – domowym lub kupionym w drogerii peelingiem, maseczką złuszczającą, szczoteczką do mycia twarzy, a także wspomnianym tonikiem z kwasem glikolowym.

Tonik z kwasem glikolowym

Właściwości kwasu glikolowego znane są już od bardzo dawna. Podobnie jak toników, które dla Azjatek są jednymi z najważniejszych kosmetyków stosowanych do pielęgnacji twarzy. Na świecie nie docenialiśmy jednak ich tak bardzo, a z siłą kwasu glikolowego postanowiliśmy połączyć je dopiero niedawno.

Tak powstał tonik z kwasem glikolowym, czyli skuteczny tonik złuszczający – odpowiedni dla skóry z niedoskonałościami, trądzikiem, zaskórnikami i przebarwieniami. Sprawdzi się również na cerze dojrzałej, która wymaga wsparcia, aby zachować młody wygląd i zdrowie.

Jak działa tonik z kwasem glikolowym?

Wiele zależy od tego, jakie jest stężenie kwasu glikolowego w produkcie. Warto szukać tego, gdzie składnik ten znajduje się na drugim lub trzecim miejscu INCI – wówczas możemy mieć pewność, że tonik będzie miał silne właściwości złuszczające i zadziała tak, jak tego oczekujemy.

Jeśli chodzi o działanie toniku z kwasem glikolowym, to niejedną osobę może ono zaskoczyć. To kosmetyk, który skutecznie:

  • złuszcza naskórek i wygładza cerę,
  • rozjaśnia przebarwienia, zmniejszając ich widoczność,
  • zmniejsza przetłuszczanie się skóry,
  • przyspiesza gojenie się drobnych zmian skórnych,
  • zmniejsza widoczność zaskórników,
  • minimalizuje zapychanie się porów skóry,
  • spłyca drobne zmarszczki i bruzdy,
  • poprawia elastyczność, jędrność i wygląd skóry.

Stosowanie toniku z kwasem glikolowym

Jak używać takiego kosmetyku? To proste! Tonik z kwasem glikolowym należy nakładać jak zwykły tonik. Nasączamy nim wacik, a następnie przecieramy uprzednio oczyszczoną skórę twarzy.

Teoretycznie toników z kwasami można używać przez cały rok – ich stężenie jest bezpieczne dla skóry, nawet podczas ciepłych miesięcy. Jeśli jednak stosujemy tonik z kwasem glikolowym, musimy nakładać kremy z filtrami SPF. To podstawowa zasada, o której trzeba pamiętać podczas stosowania toników złuszczających takich jak ten z kwasem glikolowym (choć teoretycznie o ochronie przed UV powinniśmy pamiętać niezależnie od tego, jak dbamy o cerę).

Komu niepolecane są toniki złuszczające?

Kwas glikolowy to jeden z najsilniejszych kwasów, co sprawia, że jest niezwykle skuteczny, ale też może działać potencjalnie drażniąco. Z tego względu osoby o skórze wrażliwej, alergicznej i przesuszonej powinny go unikać. Nie jest też polecany w przypadku trądziku różowatego, ponieważ może go zaostrzyć.

Pozostali mogą go stosować, ale zaleca się stopniowe wprowadzanie do pielęgnacji produktów z kwasem glikolowym takich jak tonik. Warto robić to ostrożnie i z uwagą, obserwując to, jak reaguje na niego skóra.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *