Peptydy biomimetyczne – czy naprawdę tak świetnie odmładzają?

Napisała Ewelina Monka red. BEAUX

Starzenie się skóry, czyli zmarszczki, utrata jędrności i elastyczności są pewne tak samo, jak śmierć i podatki. Ale okazuje się, że kosmetolodzy odkrywają coraz skuteczniejsze sposoby na to, by znacznie opóźnić procesy starzenia. Jeden z nich to peptydy biomimetyczne. Czym są i czy naprawdę tak skutecznie odmładzają?

Peptydy biomimetyczne – co to takiego?

Każdy procesu, jaki zachodzi w organizmie, potrzebują „nadzorców”, czyli swego rodzaju przekaźników, które „mówią” komórkom, co mają robić, w jaki sposób się regenerować. Peptydy to naturalne stymulatory, które odgrywają kluczową rolę w regeneracji i prawidłowo przebiegających procesach w całym ciele, w tym również w skórze — od naskórka, aż po najgłębsze tkanki. Działają jako substancje modelujące. Wraz z upływem lat ilość peptydów w naszym organizmie maleje, a w dodatku zostaje uszkodzona ich prawidłowa synteza, dlatego procesy naprawcze i metaboliczne, które są kontrolowane przez peptydy, ulegają osłabieniu. W efekcie skóra traci elastyczność, jędrność i pojawiają się zmarszczki. Dlatego kosmetolodzy pospieszyli z pomocą i stworzyli peptydy biomimetyczne — przekaźniki, które powstają w laboratorium na drodze syntezy chemicznej. Działają dokładnie tak, jak nasze naturalne peptydy i w dodatku są bezpieczną alternatywą dla substancji takich jak np. toksyna botulinowa. Można śmiało powiedzieć, że peptydy biomimetyczne to przełom w dziedzinie kosmetologii.

Jak działają peptydy biomimetyczne  na skórze?

Peptydy biomimetyczne działają w ten sam sposób, co ich naturalne odpowiedniki, czyli kierują metabolizmem komórek, stymulując tym samym produkcję kwasu hialuronowego, elastyny i kolagenu, czyli składników, które odpowiadają za młodość i jędrność skóry, a których z czasem zaczyna nam brakować w organizmie.

Rodzaje peptydów biomimetycznych

Mamy aż 3 rodzaje wspomnianych peptydów

  1. Peptydy sygnałowe – to właśnie one intensyfikują i pobudzają procesy wewnątrzkomórkowe. Należy do nich np. argirelina. Do tej grupy zalicza się też peptydy transportujące związki lub jony niezbędne do procesów naprawczych w komórkach.
  2. Inhibitory neurotransmiterów – to substancje  wykorzystywane w medycynie estetycznej jako wypełniacze do zmarszczek.
  3. Peptydy transportujące – to rozpuszczalne w wodzie składniki, które ze względu na swoją budowę mają zdolność do wiązania wartościowych składników, odgrywających ważną  rolę w procesach gojenia się ran, a także w procesach antystarzeniowych.

Stosowanie peptydów biomimetycznych w kosmetyce

Efekty i skuteczność peptydów biomimetycznych zostało docenione przez wiele kobiet, a peptydy okrzyknięto „aktywatorami młodości”, ponieważ mają faktyczną zdolność syntezy kolagenu i doskonale pobudzają komórki skóry do aktywności, czyli odnowy. Peptydy biomimetyczne są obecnie powszechnie wykorzystywane w kosmetologii. Stosuje się je w kosmetykach przeciwstarzeniowych, antycellulitowych, rozkładających tkankę tłuszczową, a nawet hamujących wypadnie włosów.

Aby uskutecznić działanie peptydów i usprawnić ich wnikanie w głębsze warstwy skóry, są one zamykane w liposomach lub dołączone do łańcucha kwasu tłuszczowego. Zabiegi medycyny estetycznej również usprawniają wnikanie peptydów w skórę i nasilają ich skuteczność. Z tego względu peptydy biomimetyczne wykazują znacznie lepsze działanie kosmetyczne niż inne składniki w produktach kosmetycznych. Bardzo sprawnie i co ważniejsze — skutecznie stymulują naturalne procesy zachodzące w organizmie i dbają o wysoki poziom związków, których stężenie w komórkach spada na skutek starzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *