Peptydy biomimetyczne – czy naprawdę tak świetnie odmładzają?
Starzenie się skóry, czyli zmarszczki, utrata jędrności i elastyczności są pewne tak samo, jak śmierć i podatki. Ale okazuje się, że kosmetolodzy odkrywają coraz skuteczniejsze sposoby na to, by znacznie opóźnić procesy starzenia. Jeden z nich to peptydy biomimetyczne. Czym są i czy naprawdę tak skutecznie odmładzają?
Peptydy biomimetyczne – co to takiego?
Każdy procesu, jaki zachodzi w organizmie, potrzebują „nadzorców”, czyli swego rodzaju przekaźników, które „mówią” komórkom, co mają robić, w jaki sposób się regenerować. Peptydy to naturalne stymulatory, które odgrywają kluczową rolę w regeneracji i prawidłowo przebiegających procesach w całym ciele, w tym również w skórze — od naskórka, aż po najgłębsze tkanki. Działają jako substancje modelujące. Wraz z upływem lat ilość peptydów w naszym organizmie maleje, a w dodatku zostaje uszkodzona ich prawidłowa synteza, dlatego procesy naprawcze i metaboliczne, które są kontrolowane przez peptydy, ulegają osłabieniu. W efekcie skóra traci elastyczność, jędrność i pojawiają się zmarszczki. Dlatego kosmetolodzy pospieszyli z pomocą i stworzyli peptydy biomimetyczne — przekaźniki, które powstają w laboratorium na drodze syntezy chemicznej. Działają dokładnie tak, jak nasze naturalne peptydy i w dodatku są bezpieczną alternatywą dla substancji takich jak np. toksyna botulinowa. Można śmiało powiedzieć, że peptydy biomimetyczne to przełom w dziedzinie kosmetologii.
Jak działają peptydy biomimetyczne na skórze?
Peptydy biomimetyczne działają w ten sam sposób, co ich naturalne odpowiedniki, czyli kierują metabolizmem komórek, stymulując tym samym produkcję kwasu hialuronowego, elastyny i kolagenu, czyli składników, które odpowiadają za młodość i jędrność skóry, a których z czasem zaczyna nam brakować w organizmie.
Rodzaje peptydów biomimetycznych
Mamy aż 3 rodzaje wspomnianych peptydów
- Peptydy sygnałowe – to właśnie one intensyfikują i pobudzają procesy wewnątrzkomórkowe. Należy do nich np. argirelina. Do tej grupy zalicza się też peptydy transportujące związki lub jony niezbędne do procesów naprawczych w komórkach.
- Inhibitory neurotransmiterów – to substancje wykorzystywane w medycynie estetycznej jako wypełniacze do zmarszczek.
- Peptydy transportujące – to rozpuszczalne w wodzie składniki, które ze względu na swoją budowę mają zdolność do wiązania wartościowych składników, odgrywających ważną rolę w procesach gojenia się ran, a także w procesach antystarzeniowych.
Stosowanie peptydów biomimetycznych w kosmetyce
Efekty i skuteczność peptydów biomimetycznych zostało docenione przez wiele kobiet, a peptydy okrzyknięto „aktywatorami młodości”, ponieważ mają faktyczną zdolność syntezy kolagenu i doskonale pobudzają komórki skóry do aktywności, czyli odnowy. Peptydy biomimetyczne są obecnie powszechnie wykorzystywane w kosmetologii. Stosuje się je w kosmetykach przeciwstarzeniowych, antycellulitowych, rozkładających tkankę tłuszczową, a nawet hamujących wypadnie włosów.
Aby uskutecznić działanie peptydów i usprawnić ich wnikanie w głębsze warstwy skóry, są one zamykane w liposomach lub dołączone do łańcucha kwasu tłuszczowego. Zabiegi medycyny estetycznej również usprawniają wnikanie peptydów w skórę i nasilają ich skuteczność. Z tego względu peptydy biomimetyczne wykazują znacznie lepsze działanie kosmetyczne niż inne składniki w produktach kosmetycznych. Bardzo sprawnie i co ważniejsze — skutecznie stymulują naturalne procesy zachodzące w organizmie i dbają o wysoki poziom związków, których stężenie w komórkach spada na skutek starzenia.
Suche, spierzchnięte dłonie? Mamy na to niezawodne sposoby!
Suche dłonie to bardzo popularny problem, który dotyka wielu z nas. Ich stan bardzo pogorszył...
Sprawdzone sposoby na cienie i opuchnięcia skóry pod oczami
Nasze zmęczenie i niedobór snu najszybciej zdradza delikatny obszar skóry pod oczami. Bywa...
Jak dobrać podkład do rodzaju cery?
Najważniejszy kosmetyk do makijażu? Podkład! To właśnie on jest zawsze numerem 1, ponieważ...
Jakie właściwości w kosmetyce ma mocznik?
Mocznik w kosmetyce możemy spotkać coraz częściej. Ma szerokie zastosowanie i szereg dobroczynnych...