Mała czarna i Chanel No. 5. Kim była Coco Chanel?

Napisała Ewelina Monka red. BEAUX

Coco Chanel była awangardową projektantką mody, ale dzisiaj jej nazwisko kojarzymy przede wszystkim z perfumami, zwłaszcza Chanel No. 5. Kim była i czego dokonała Coco Chanel?

Coco Chanel projektantka mody

Gabrielle Bonheur Chanel (1883-1971) urodziła się z małym francuskim miasteczku jako druga z pięciorga rodzeństwa. Gdy miała 12 lat, jej matka zmarła. Ojciec porzucił rodzinę niedługo potem. Coco Chanel spędziła 6 lat w sierocińcu, gdzie nauczono ją szyć. Ciotka, która później ją przygarnęła, doskonaliła jej umiejętności krawieckie. W 1913 roku w Paryżu otworzyła swój pierwszy sklep z konfekcją damską i kapeluszami. W swoich projektach stawiała na prostotę: kostiumy z dzianiny, golfy, spodnie dzwony, prochowce, proste żakiety bez kołnierzyka, spódniczki do kolan typu mała czarna, długie sznury pereł i elementy męskie. Paradoksalnie kostiumy z miękkiego dżerseju, który przedtem był uważany za dzianinę bieliźnianą, dzięki Chanel zyskały miano klasycznego kanonu elegancji i tak jest do dziś. W 1919 roku, już popularna, założyła dom mody pod marką Chanel, w którym propagowała styl na skromną panienkę, to znaczy wygodne, niemal sportowe ubrania na bazie dzianin. Projekty Coco Chanel trafiły w gust bogatych i wpływowych klientek zmęczonych gorsetem.

Coco Chanel producentka perfum

Coco Chanel swój największy sukces finansowy zawdzięcza perfumom, mianowicie Chanel No. 5, które powstały w 1921 roku, a trafiły do sprzedaży w roku 1922 i natychmiast zyskały ogromną popularność. Naczelnym nosem Coco Chanel początkowo był Ernest Beaux, który pracował z nią także przy Chanel No. 22. Z kolei Chanel No. 19, powstałe na rok przed jej śmiercią, są dziełem Henri Roberta. Chanel No. 18 stworzył w 2016 roku Jacques Polge. W ramach marki Chanel powstało bardzo wiele zapachów, które wciąż zyskują wielbicieli. Od 1983 roku firmą Chanel kieruje Karl Lagerfeld.

Coco Chanel – ciekawostki

  • Była nieślubnym dzieckiem. Jej rodzice pobrali się już po jej urodzeniu.
  • W latach 1905-1908 występowała pod pseudonimem Coco jako piosenkarka w kawiarniach, mimo że nie umiała śpiewać. Nadrabiała tańcem i temperamentem.
  • Na początku lat 60. chciała udzielać lekcji elegancji, ale zapomniała, że moda zmienia się wraz z epoką. Ostra krytyka minispódniczek i dżinsów nie przysporzyła jej popularności.
  • Była uzależniona od narkotyków.
  • Przez całe dorosłe życie podkreślała swoje antysemickie poglądy.
  • Mimo wielu głośnych romansów nigdy nie wyszła za mąż i nie miała dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *