Kwas hialuronowy – ekspert od młodej, nawilżonej skóry

Napisała Ewelina Monka red. BEAUX

Pokochała go medycyna estetyczna. Mega skuteczny, nie powoduje skutków ubocznych, nie podrażnia. Z jego stosowaniem nie wiąże się żadne ryzyko, a działanie powala na kolana. Kwas hialuronowy to istny król w pielęgnacji skóry, a nawet włosów. Czy już go znasz? Jak działa ten ekspert od nawilżenia i młodej, jędrnej skóry?

 Czym jest  kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to wielocukier. Odpowiada za wiązanie wody na poziomie skóry właściwej, a ponadto – niczym naturalny wypełniacz – podtrzymuje wiązania podporowe skóry, czyli włókna kolagenu i elastyny. Kwas hialuronowy wypełnia przestrzenie międzykomórkowe skóry – to właśnie dlatego jest ona jędrna, sprężysta i bez zmarszczek. Ponadto ma znaczne zdolności do wiązania wody, więc nawilża skórę od wewnątrz.

Ma ważne zadanie: zachowanie cery w nienagannej kondycji – czyli gładkiej, jędrnej, naprężonej, elastycznej i bez zmarszczek. Kwas hialuronowy występuje naturalnie w organizmie ludzkim, przy czym o ile w  młodym organizmie jest go bardzo dużo (w skórze ponad 50%), a ciało jest elastyczne, pełne blasku i zdrowe, o tyle wraz z wiekiem ilość tego organicznego związku chemicznego znacznie maleje.

To między innymi dlatego skóra się starzeje: szarzeje, wiotczeje i pojawiają się na niej wyraźne bruzdy i załamania (zmarszczki), które z czasem robią się tylko coraz większe.

Dlatego kwas hialuronowy zaczęto wyodrębniać – jego przezroczystą, żelową formułę można aplikować na skórę. często wtłacza się go do kosmetyków, np. kremów i serum, aby spotęgować ich działanie i zafundować skórze dawkę ultra-nawilżenia.

Właściwości kwasu hialuronowego

Warto podsumować jego dobroczynne działanie na skórę. Okazuje się, że lista jego zalet jest długa:

  • zmniejsza szorstkość, wygładza skórę;
  • działa przeciwzmarszczkowo;
  • zmniejsza już istniejące zmarszczki;
  • poprawia elastyczność i napięcie skóry;
  • zwiększa odporność skóry na niszczenie;
  • zapobiega rozpadowi kolagenu i elastyny;
  • regeneruje i koi skórę;
  • nasila przyswajalność innych składników pielęgnacyjnych;
  • zwiększa absorpcję skóry;
  • ujednolica koloryt.

Kwas hialuronowy i jego rodzaje 

Dostępny w drogeriach i aptekach żel hialuronowy nie jest niczym innym jak wodnym roztworem kwasu, tyle że o żelowej konsystencji. Istnieją różne formy kwasu hialuronowego – jego rodzaj determinuje wielkość cząsteczek, które wchodzą w skład danego kwasu. Obecnie najpopularniejszymi i najskuteczniejszymi kwasami są te o różnej wielkości cząstek – każda z grup tych cząsteczek odpowiada za inny obszar w skórze. Największe cząsteczki kwasu hialuronowego nie wnikają w głębsze partie skóry, lecz osadzają się na powierzchni, tworząc tzw. okluzję, czyli bardzo istotną dla skóry, mikroskopijną powłoczkę, która nie dopuści do utraty wilgoci przez naskórek.

Ostatnim, najnowocześniejszym kwasem hialuronowym, a dokładniej: jedną z jego najnowszych form jest ULMW (Ultra Low Molecular Weight) – o małych cząsteczkach, nasilonej zdolności penetracji, okrzyknięty został “reperującym” kwasem hialuronowym. Im mniejsze bowiem cząsteczki ma dany kawas, tym głębiej wnika w skórę i dociera w jej dalsze partie.

Kwas hialuronowy – formy 

Oprócz tego, że ma on różnej wielkości cząstki, to dodatkowo istnieje w kilku różnych formach – tak, by był jak najbardziej odpowiedni do zaaplikowania.

Najpowszechniejszą formą jest żel, który nakłada się po prostu na skórę – najlepiej stosować go pod krem, aby cząsteczki nie uciekły z naskórka.

Inną formą dostarczania ciału kwasu hialuronowego jest suplementacja. Wówczas cząsteczki docierają do an od środka. Systematyczna suplementacja kwasu hialuronowego może dać bardzo korzystne, zaskakujące efekty.

Ostatnią formą “podania” kwasu hialuronowego są zastrzyki, czyli zabiegi z zakresu medycyny estetycznej kwas hialuronowy stał się naturalnym wypełniaczem tkanek i popularnością przebił nawet botoks i jad kiełbasiany.

Iniekcja za pomocą kwasu można poddać całą twarz, w tym czoło, nos, policzki czy usta. Niestety zabieg nie jest tani i trzeba go systematycznie powtarzać, ponieważ efekt utrzymuje się od pół roku do roku.

– zawartość składnika w skórze zaczyna spadać po 25. roku życia, dlatego już wtedy należy rozpocząć codzienną pielęgnację z użyciem kosmetyków z kwasem hialuronowym; nasilenie problemu ma miejsce po przekroczeniu 40 lat;

Organiczny wielocukier to prawdziwy hit w pielęgnacji. Odejmuje lat i przywraca pewność siebie. Obecnie stosuje się go  nawet takich kosmetykach, jak toniki do twarzy, tak aby skutecznie ujędrnić i zmiękczyć skórę nawet w trakcie codziennego oczyszczania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *