Kosmetyki naturalne i udające naturalne. Jak odróżnić jedne od drugich?

Napisała Ewelina Monka red. BEAUX

Są takie produkty, które udają to, że są naturalne. Nie wszystkie kosmetyki posiadające certyfikat muszą zawierać składniki pochodzące wprost od Matki Natury. Jeżeli nie chcesz kupić kota w worku, to sprawdź, jak odróżnić prawdziwy kosmetyk naturalny od tego podrabianego.

CENA

To pierwsze kryterium rozpoznawania kosmetyków naturalnych. Chodzi tu przede wszystkim o skład. Musisz wiedzieć, że tradycyjne kosmetyki różnią się pod tym względem od produktów naturalnych. Te ostatnie zawierają około 95% naturalnych substancji. Wiąże się to z tym, że pozyskiwanie i opracowywanie składów jest kosztowne, czasochłonne i skomplikowane.

DATA WAŻNOŚCI

Na opakowaniu kosmetyków data ważności zobrazowana jest słoiczkiem z otwartym wieczkiem i liczbą na nim umieszczonym. Oznacza to, po jakim czasie od otworzenia słoiczka lub tubki termin przydatności do zużycia się skończy. Zdarza się, że data ważności niektórych kosmetyków naturalnych wynosi kilka dni – te produkty nie zawierają konserwantów. Pamiętaj też, że produkty z zawartością naturalnych składników należy przechowywać we właściwych warunkach: z daleka od światła, wilgoci i ciepła. Najlepsze będą dla nich chłodne i zacienione miejsca.

CERTYFIKATY

Te specjalne dokumenty są przyznawane tym markom, które spełniają odpowiednie kryteria. Chodzi o naturalny skład, sposób wytwarzania i pozyskiwania składników i wiele innych. Aby uzyskać dany certyfikat, trzeba spełniać odmienne warunki. Co więcej chęć uzyskania odpowiedniego dokumentu musi być opłacona. Wśród certyfikatów wyróżnia się między innymi: Ecocert, Vegan, Cruelty Free, Ecolabel.

SKŁAD KOSMETYKU

W składzie kosmetyków naturalnych 95% składników musi być naturalnych, pozostałe będą konserwantami i innymi substancjami syntetycznymi. Poza tym muszą składać się z substancji bioaktywnych, czyli powodujących realny efekt pielęgnacji. Bazą kosmetyków naturalnych są najczęściej roztwory wodne, woda lub oleje. W takich produktach spotyka się następujące składniki: kwas salicylowy, witamina A i jej pochodne, olejki eteryczne, roślinne ekstrakty.

Czy kosmetyki naturalne są bezpieczne?

Kosmetyki naturalne przechodzą testy toksyczności i bezpieczeństwa, muszą spełniać także pewne wymogi prawne. Nawet jeżeli wszystko jest w porządku, to dany produkt może cię uczulić. Jest to uzależnione od indywidualnej reakcji organizmu. Co więcej kosmetyki naturalne mogą być nieodpowiednie dla alergików. Ich organizm reaguje inaczej na naturalne składniki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *