Jak poradzić sobie z odciskami? Przydatne sposoby i pielęgnacja stóp

Napisała Ewelina Monka red. BEAUX

Odciski, nagniotki i inne niedoskonałości na stopach mogą przynieść wiele niedogodności. Przeszkadzają w chodzeniu, nie można założyć ulubionych butów lub  zrobić pedicure. Na szczęście są sprawdzone i domowe sposoby na pozbycie się odcisków.

Jak powstają odciski?

Odciski są skutkiem ciągłego nacisku lub obcierania butów o skórę lub skóry palców o siebie. Skóra w celu ochrony wytwarza dodatkowe komórki warstwy rogowej. Nie złuszczają się one jednak, lecz tworzą twardniejącą warstwę. Wygląda to nieładnie, a z czasem powoduje ból i stan zapalny.

Jak uniknąć odcisków?

Jedną z przyczyn pojawienia się odcisków jest chodzenie w niewygodnych butach. Są zbyt ciasne lub luźne, mają za wysoki obcas albo są wykonane ze sztucznego materiału. Na odciski cierpią także ludzie z nadwagą, schorzeniami stóp, z zaburzeniami w ich budowie (płaskostopie, zdeformowane palce), z nierównościami kostnymi lub z problemami z chodzeniem.

Inne rodzaje odcisków

Niedoskonałościami, które mogą pojawić się na stopach, są modzele i nagniotki. Te pierwsze to duże, żółtawe i raczej miękkie otoczone czerwonawą skórą niedoskonałości na stopach. Mogą być przyczyną piekącego bólu i najczęściej pojawiają się na podeszwach stóp. Jeżeli nosisz buty na wysokim obcasie, to mogą pojawiać się śródstopiu. Nagniotki natomiast to małe, twarde i błyszczące punkty powstające zazwyczaj na placach stóp. Mają wrastający rdzeń w skórę, który może uciskać połączenia nerwowe i powodować ostry ból.

Jak usuwać modzele i nagniotki?

Modzele usuwa się zazwyczaj frezarką, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia zdrowej skóry. Nagniotki natomiast, jeśli są dużych rozmiarów, najlepiej powierzyć chirurgowi lub podologowi. Zabieg jest bezbolesny, bo odciski są skupiskami martwej skóry. Jednak po usunięciu niedoskonałości należy zastosować plaster z opatrunkiem.

Jak przeciwdziałać odciskom?

Aby odciski nigdy nie były twoim problemem, codziennie dbaj o stopy. Ważne jest regularne złuszczanie i ścieranie zgrubiałego naskórka oraz nawilżanie skóry stóp. Dobre rezultaty przyniesie też kąpiel z ziołami o działaniu przeciwbakteryjnym i odświeżającym. Warto zadbać również o odpowiednie obuwie i profilaktyczne wizyty w salonie kosmetycznym lub u podologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *