Gliceryna w kosmetykach. Jak działa i czy powinniśmy się jej obawiać?
Trudno dziś o kosmetyk, w którym nie ma gliceryny. Ten składnik wzbudza jednak wiele kontrowersji: jedni mówią, że nawilża, inni przestrzegają, że wysusza. Sprawdź, jakie naprawdę właściwości ma gliceryna!
Często występuje w składzie różnych kosmetyków, wpływając pozytywnie na ich konsystencję i trwałość. W niektórych źródła znajdziemy informacje o tym, że jest to silny składnik nawilżający i warto go stosować. Podczas gdy inni wystrzegają się gliceryny jak ognia, twierdząc, że wysusza i wcale nie ma pozytywnego wpływu na kondycję skóry. Gdzie leży prawda?
Czym jest gliceryna?
Jest bardzo popularnym składnikiem wielu kosmetyków do włosów, twarzy, a nawet całego ciała. Znajdziemy ją zarówno w szamponach, jak i maskach, kremach, odżywkach itp. Warto wiedzieć, że…
Gliceryna to alkohol (dla ścisłości: alkohol trójwodorotlenowy). Jej inna nazwa to ‘glicerol’. Czysta gliceryna to bardzo gęsta, bezbarwna i bezzapachowa ciecz, rozpuszczająca się doskonale zarówno w innych alkoholach, jak i zwykłej wodzie.
Skąd się bierze gliceryna?
Glicerynę pozyskuje się z… mydła! To produkt uboczny zmydlania tłuszczu roślinnego lub zwierzęcego. W naturalnych warunkach powstaje podczas produkcji mydła, ale może być też pozyskiwany w laboratorium.
Syntetyczna gliceryna jest wytwarzana z propylenu, czyli pochodnej benzyny. Nie brzmi to zbyt dobrze, dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, skąd jest gliceryna znajdująca się w danym kosmetyku. Jeśli chcemy mieć pewność, że została pozyskana z tłuszczów roślinnych, szukajmy w składzie „Glycerin vegetal”. W każdym innym przypadku nie będziemy mieli pewności, skąd pochodzi dany składnik.
Ciekawostką jest, że nasz organizm również naturalnie wytwarza glicerynę. Produkowana jest w nerkach i wątrobie.
Jakie ma właściwości kosmetyczne?
Nie bez powodu producenci tak chętnie wykorzystują glicerynę w kosmetykach. Ma bardzo dobre właściwości i można ją tanio pozyskać.
Przede wszystkim jest silnie higroskopijna i nie rozpuszcza się w tłuszczach, za to jest substancją, w której one rozpuszczają się doskonale. Dzięki takim właściwościom gliceryna często dodawana jest do kremów i pomadek – ma dobry wpływ na ich konsystencję, zapobiega wysychaniu i krystalizacji się składników. Jest swego rodzaju konserwantem, który obniża aktywność drobnoustrojów, dla których pożywką jest woda.
Gliceryna w kosmetykach
To, w jak wielu kosmetykach można znaleźć glicerynę, może zaskoczyć niejedną osobę. To bardzo popularny składnik nawilżających kremów do ciała i twarzy (także przy cerze dojrzałej), kremów do rąk i stóp, ochronnych kremów idealnych na zimę, a także kosmetyków do włosów.
Jakie właściwości nadaje kosmetykom?
- Dostarcza wodę do skóry i zatrzymuje ją wewnątrz.
- Zapewnia długotrwałe nawilżenie (do 24 godzin).
- Poprawia elastyczność i wygładza skórę.
- Nadaje miękkość zrogowaciałym fragmentom skóry.
- Poprawia napięcie skóry, minimalizując zmarszczki.
- Wzmacnia słabe cebulki, hamując wypadanie włosów.
- Wygładza rozdwojone końcówki.
- Przyspiesza procesy regeneracji i odnowy.
- Nadaje zdrowy blask zarówno włosom, jak i skórze.
Jak stosować glicerynę?
Najprościej wybierać kosmetyki z dodatkiem gliceryny, ale tutaj nie mamy pewności, z jakiego źródła pochodzi dany składnik. Dlatego niektórzy wybierają czystą glicerynę kosmetyczną, która dostępna jest w aptekach. Wystarczy dodać ją do domowej maseczki albo wymieszać z wodą w proporcjach 1:3 i stosować bezpośrednio na skórę lub włosy.
Czy gliceryna jest bezpieczna?
W sieci można natknąć się na ostrzeżenia, jakoby gliceryna była szkodliwa i powodowała suchość, podrażnienia itp. To nie do końca prawda, bo jest to składnik nietoksyczny i sklasyfikowany jako obojętny dla organizmu.
Zdarzają się jednak przypadki uczuleń na glicerynę, choć są one bardzo rzadkie. Warto też wiedzieć, że gliceryna jest świetnym składnikiem nawilżającym do stężenia 25% – powyżej tej granicy zaczyna mieć działanie odkażające i wysusza. Znalezienie jednak produktu, w którym gliceryna stanowi tak dużą część składu, graniczy z cudem.
Długofalowe nawilżenie skóry GHASEL Maltese Honey Body Cream
Wiele osób czuje, że ich skóra potrzebuje długofalowego nawilżenia. Maltańska marka...
Zasady bezpiecznego opalania
Słońce może być przyjacielem Twojej skóry, pod warunkiem, że zachowasz zasady zdrowego...
Kombucha – właściwości i zastosowanie w pielęgnacji i nie tylko
Napój z kombuchy staje się coraz popularniejszy. Można zamówić go w restauracjach, sklepach...
Zabiegi kosmetyczne na zimę. Przygotuj skórę na wiosnę
Zima wcale nie musi oznaczać pielęgnacyjnego przestoju – gdy za oknem mróz i brak słońca,...