Witamina C w kosmetyce, czyli prosty sposób na świetlistą skórę
Witamina C jest nam niezbędna. Warto dostarczać jej nie tylko w jedzeniu, ale także w kosmetykach. Poznaj najważniejsze właściwości witaminy C i sprawdź, jak działa na skórę. Być może czegoś jeszcze o niej nie wiesz!
Podczas gdy większość roślin i zwierząt jest w stanie samodzielnie wyprodukować sobie potrzebną witaminę C, człowiek utracił zdolność do jej syntezy na drodze ewolucji. To oznacza, że musimy dostarczać ją z zewnątrz np. wraz z pożywieniem. Choć to nie jedyny sposób.
Witamina C w kosmetyce
Zaopatrzyć swoją skórę w witaminę C możemy także dzięki odpowiednio skomponowanym kosmetykom. To bardzo popularny składnik preparatów do codziennej pielęgnacji. Rzadko jednak znajdziemy w składzie jego podstawową, aktywną formę kwasu askorbinowego. Dlaczego? Ponieważ powoduje dużą niestabilność kosmetyków, utlenia się w krótkim czasie od otwarcia kosmetyków i powoduje żółknięcie produktów. To dlatego dziś w kosmetyce częściej znajdziemy pochodne witaminy C.
Przegląd kosmetyków z witaminą C
W czym konkretnie możemy szukać witaminy C? Przede wszystkim w kremach do twarzy, które przeznaczone są do pielęgnacji skóry starzejącej się, z przebarwieniami lub naczynkowej. To również dość popularny składników maseczek i esencji, które działają o wiele silniej, ponieważ są bardziej skoncentrowane. I choć najczęściej kosmetyki z witaminą C są stosowane właśnie do twarzy, możemy znaleźć ją też w kremach do rąk (zwłaszcza tych polecanych jesienią lub wiosną), balsamach do ciała, odżywkach do paznokci itp.
Jakie właściwości ma witamina C?
Witaminę C znamy przede wszystkim z popularnych suplementów na wzmocnienie w okresie jesienno-zimowym. Jej inna nazwa to kwas askorbinowy. Warto pamiętać o dostarczaniu go do organizmu nie tylko w kontekście wzmacniania odporności, ale także w trosce o zdrowie naszej skóry. Niewiele osób wie, że witamina C:
- jest silnym antyoksydantem, zwalczającym wolne rodniki;
- potrafi aktywować witaminę E, zwaną witaminą młodości;
- w dużej mierze odpowiada za syntezę kolagenu;
- wzmacnia naczynia krwionośne, dzięki czemu nie pękają;
- jest naturalnym filtrem chroniącym m.in. przed słońcem;
- świetnie radzi sobie z przebarwieniami, które rozjaśnia.
Działanie witaminy C na skórę
Podsumować te wszystkie właściwości witaminy C można bardzo krótko: to składnik, który przywraca skórze młody i świetlisty wygląd. Nie tylko odmładza, odżywia i wzmacnia skórę, ale też poprawia jej wygląd, dzięki walce z wolnymi rodnikami (a więc oznakami starzenia) i przebarwieniami. Zapewnia ochronę przed fotostarzeniem i jest niezbędna naszej skórze do tego, żeby wyglądać dobrze i nie sprawiać problemów.
To dlatego kosmetyki z witaminą C są tak popularne. Półki w drogeriach uginają się od produktów z dodatkiem tego składnika, ale trzeba pamiętać, że najskuteczniejsze są te, w których witaminy C jest najwięcej.
Witamina C. Dla kogo jest wskazana?
Kosmetyki z witaminą C mogą stosować wszyscy – niezależnie od płci, wieku i rodzaju skóry. Każdemu przyda się zastrzyk kwasu askorbinowego pod postacią np. maseczki z witaminą C.
Szczególnie jednak zaleca się stosowanie kosmetyków z witaminą C osobom, które mają określone problemy skórne np. drobne zmarszczki, rumień, plamy pigmentacyjne, innego typu przebarwienia, trądzik. Pomoże w zminimalizowaniu tych problemów, ale też uchroni skórę przed słońcem i przedwczesnym starzeniem, dlatego po kosmetyki z witaminą C powinni sięgać też ci, którzy często wystawiają się na słońce lub zauważają u siebie pierwsze oznaki starzenia się skóry.
Stężenie witaminy C w kosmetykach
Na koniec ważna kwestia. Jakie jest odpowiednie stężenie witaminy C w kosmetykach? Tak naprawdę nie ma na to jednej odpowiedzi. To składnik występujący w różnych stężeniach. 100-procentowy kwas askorbinowy ma postać proszku. W kosmetykach najczęściej jego stężenie wynosi od 8 do 20%, choć przy delikatnej skórze okolic oczu jest to już 3-5%. Najlepsze działanie antyoksydacyjne wykazują kosmetyki z witaminą C w stężeniu przekraczającym 15%.
Olejek herbaciany. Zastosowanie i właściwości
Olejek z drzewa herbacianego ma wiele dobroczynnych właściwości i zastosowań. To naturalny...
Emolienty, humektanty, proteiny. Dlaczego są ważne i jak je stosować?
Emolienty, humektanty i proteiny to podstawa pielęgnacji włosów. Każdy z tych składników...
Aloes na piękną cerę. Jak go stosować?
Aloes ma wiele zastosowań i właściwości. Na jego grubych, mięsistych liściach znajduje...
Lifting brwi w domu? Tak! Poznaj hit do laminacji brwi – Nanobrow Lamination Kit
Cienkie, przerzedzone, o złym kształcie lub za gęste i niesforne… problemów z brwiami...