Piękny uśmiech, czyli ortodoncja nie jest taka zła
Aparatki, orto, ligaturki i wiele innych… To terminy znane tylko osobom wtajemniczonym, czyli takim, które noszą aparat ortodontyczny. A co o ortodoncji powinni wiedzieć pozostali?
Ortodoncja to dział stomatologii, który zajmuje się leczeniem wad zgryzu, a mówiąc prościej – prostowaniem zębów. Terapia taka prowadzona jest przez ortodontę, czyli lekarza stomatologa, który posiadł wiedzę tajemną na temat zębów (posiada odpowiednią specjalizację i praktykę).
Aparat ortodontyczny zakłada się wtedy, gdy zęby zaczynają rosnąć w niewłaściwym kierunku, nachodzą na siebie, tłoczą się w szczęce lub znacznie wystają do przodu. Każdy może pozwolić sobie na aparat ortodontyczny; nie ma ograniczeń wiekowych. Najbardziej podatne na leczenie są ząbki dzieci i młodych osób. Starsi ludzie, którzy chcą poddać się temu zabiegowi, muszą najpierw zadbać w inny sposób o stan swojego uzębienia (założyć korony tymczasowe, wyleczyć zęby). Zęby, na które chcemy założyć aparat ortodontyczny, muszą być duże i zdrowe.
Jedno jest pewne: ładny uśmiech i proste zęby odmładzają i uzdrawiają.
Stłoczone i krzywe zęby są trudne do wyszczotkowania. Między nimi mogą gromadzić się resztki jedzenia, a w trudno dostępnych szczelinach może pojawiać się kamień i osad. Niewłaściwa higiena jamy ustnej może prowadzić do poważnych chorób zębów i dziąseł. Kiedy twoje zęby będą już proste i równe, będzie ci łatwiej pozbyć się osadu.
Jeżeli wstydzisz się swojego aparatu lub nie podoba ci się widok metalowych zamków na zębach innych, możesz poprosić swojego ortodontę, by założył ci niewidzialny aparat. Jest kilka typów aparatów ortodontycznych: klasyczny (metalowe zamki przykleja się do zębów, w zamki wkłada się łuk ortodontyczny i zabezpiecza się go gumowymi ligaturkami), samoligaturujące się (przezroczyste naklejone na zęby zamki „trzymają” łuk), lingwalne (niewidoczne, ale niewygodne; na zęby trzonowe zakłada się pierścienie), nakładkowe (przezroczyste nakładki na zęby).
Leczenie aparatem ortodontycznym trwa od 1,5 do 2 lat. Po tym czasie ortodonta założy na nasze zęby specjalne reteinery (metalowe druciki przyklejane po wewnętrznej stronie zębów), które podtrzymają efekt prostych zębów. Niestety zdarzają się przypadki, że ortodonta zaleca usuwać zęby (by pozostałe mogły zmieścić się w szczęce); mogą to być „czwórki” lub zęby mądrości.
Porady makijażowe od światowych wizażystów
Nawet jeśli nie jesteś entuzjastką makijażu, na pewno zależy Ci na tym, by się prawidłowo...
Jak dobrać podkład do rodzaju cery?
Najważniejszy kosmetyk do makijażu? Podkład! To właśnie on jest zawsze numerem 1, ponieważ...
Puder pod oczy – po co jest i czy jest konieczny?
Puder pod oczy to stosunkowo nowy kosmetyk, który dopiero od kilku sezonów gości na drogeryjnych...
Miód prosto z Malty w słodkiej pielęgnacji GHASEL Maltese Honey Face Moisturiser
Malta, czyli po grecku „miód”, to miodowa kraina, której dobroci wykorzystywane są...