Jakie właściwości kosmetyczne ma lanolina?
Lanolina jest woskiem (tzw. tłuszczopotem) wytwarzanym przez owce i inne zwierzęta posiadające wełnę. Ich gruczoły łojowe odkładają warstwę naturalnego tłuszczu (lanoliny), która ma na celu ochronienie ich przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Lanolina jest wykorzystywana w kosmetyce, farmaceutyce i innych dziedzinach życia. Dowiedz się, jakie właściwości i zastosowanie kosmetyczne ma lanolina, oraz poznaj przepisy na domowe kosmetyki z lanoliny.
Lanolina – właściwości kosmetyczne
Lanolina nawilża skórę i zapobiega nadmiernej utracie wody. Ponadto ma zdolność wiązania się z wieloma substancjami rozpuszczalnymi w wodzie, dzięki czemu umożliwia głębokie wniknięcie w skórę substancji odżywczych i witamin. Co więcej, lanolina wiąże wodę, czyli jest emulgatorem. W efekcie powstaje woda z olejem – bardzo stabilna emulsja powszechnie wykorzystywana przy produkcji kosmetyków. Lanolina to także stabilizator, który zapobiega rozwarstwianiu się kosmetyków.
Pod względem składu lanolina przypomina warstwę lipidową ludzkiego naskórka, dzięki czemu chroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Ponadto zapobiega keratynizacji, czyli nadmiernemu narastaniu naskórka.
Lanolina nadaje skórze miękkość i elastyczność, dlatego skutecznie zmiękcza skórki okalające płytkę paznokcia. Co więcej, zapobiega łamliwości włosów i rozdwajaniu się końcówek oraz ułatwia rozczesywanie.
Lanolina ma właściwości natłuszczające, dlatego znalazła zastosowanie przy produkcji kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry suchej. Dodatkowo przyspiesza gojenie ran i łagodzi stany zapalne.
Lanolina – zastosowanie kosmetyczne
Lanolina występuje w wielu kosmetykach, na przykład w balsamach do ciała, pomadkach i błyszczykach do ust, kremach nawilżających, dezodorantach i mydłach. Ponieważ ma właściwości zmiękczające i kojące, znalazła zastosowanie w preparatach łagodzących objawy atopowego zapalenia skóry i łuszczycy.
Przepisy na domowe kosmetyki z lanoliny: maska na wysuszone dłonie
Składniki:
- łyżka stołowa lanoliny,
- pół małej łyżeczki oleju migdałowego,
- pół żółtka.
Sposób przygotowania:
Wymieszaj ze sobą wszystkie składniki, nałóż maskę na dłonie, owiń je folią i ręcznikiem. Odczekaj 30 minut i zmyj maskę. Równie dobrze możesz ją położyć na noc pod rękawiczki.
Maseczkę warto stosować nie tylko objawowo, lecz także profilaktycznie, zwłaszcza zimą, optymalnie 2 razy w tygodniu.
Który zestaw do liftingu i laminacji rzęs jest najlepszy? Sprawdź ranking i wybierz swój ulubiony produkt
Branża beauty zapewnia całą masę rozwiązań pozwalających na zadbanie o swój wygląd....
Ranking tuszy do rzęs, które pozwalają osiągnąć najlepsze efekty. Sprawdź, który produkt powinien zagościć w Twojej kosmetyczce!
Tusze do rzęs mają pozwolić na osiągnięcie spektakularnych efektów, bez konieczności...
Olejek herbaciany. Zastosowanie i właściwości
Olejek z drzewa herbacianego ma wiele dobroczynnych właściwości i zastosowań. To naturalny...
Emolienty, humektanty, proteiny. Dlaczego są ważne i jak je stosować?
Emolienty, humektanty i proteiny to podstawa pielęgnacji włosów. Każdy z tych składników...