Jak prawidłowo oczyszczać skórę twarzy?
Gruczoły zlokalizowane w skórze wytwarzają tłuszcz i pot. Aby skóra mogła pełnić właściwe sobie funkcje, powstającą warstwę sebum, na której dodatkowo osadzają się zanieczyszczenia i bakterie z otoczenia, należy regularnie oczyszczać. Jak prawidłowo oczyszczać skórę twarzy i dlaczego należy to robić? Jakie kosmetyki są przeznaczone do oczyszczania twarzy i jakie są domowe sposoby na oczyszczanie skóry twarzy?
Dlaczego należy oczyszczać skórę twarzy?
Regularne oczyszczanie skóry twarzy jest ważne, ponieważ:
- pozwala odblokować pory w skórze;
- umożliwia utrzymanie odpowiedniego pH skóry;
- zapewnia właściwe funkcjonowanie warstwy hydrolipidowej;
- poprawia zdolności regeneracyjne skóry;
- przygotowuje skórę do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.
Jak prawidłowo oczyszczać skórę twarzy?
Zdrowa skóra twarzy wymaga oczyszczania dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Wybór kosmetyków i metod należy dostosować do rodzaju cery. Zabieg prawidłowego oczyszczania skóry twarzy należy przeprowadzać według schematu: demakijaż – oczyszczanie – tonizacja.
Demakijaż
Najpierw należy usunąć pozostałości trwałych kosmetyków z powierzchni rzęs, powiek i ust. Aby przyspieszyć ten proces, warto przyłożyć płatek kosmetyczny nasączony płynem micelarnym do tej partii skóry, z której chcemy usunąć makijaż. W ten sposób skóra zostanie oczyszczona sprawnie i bezpiecznie, bo bez ryzyka jej podrażnienia i uszkodzenia rzęs.
Oczyszczanie
Demakijaż przygotowuje skórę do kolejnego etapu jej pielęgnacji, jakim jest oczyszczanie. W tym celu można użyć mleczka, pianki lub żelu myjącego.
Tonizacja
Ten etap odbywa się z wykorzystaniem toniku i ma na celu przywrócenie skórze właściwego pH.
Kosmetyki do oczyszczania twarzy
Przy doborze odpowiedniego preparatu oczyszczającego należy kierować się rodzajem cery. Jeżeli Twoja skóra jest wrażliwa, delikatna i dojrzała, w jej pielęgnacji sprawdzą się substancje bogate w lipidy. Dobrym rozwiązaniem będą mleczka, których zastosowanie nie wymaga wody. W celu oczyszczenia skóry tłustej, mieszanej oraz skłonnej do zmian trądzikowych i zaskórników warto sięgnąć po żel, piankę lub inny preparat o lekkiej i klarownej konsystencji. Z kolei w przypadku cery normalnej pomocne okażą się delikatne preparaty o lekkiej formule; zbyt ciężkie kosmetyki przeznaczone dla skóry nadwrażliwej lub produkty wysuszające dedykowane cerze łojotokowej mogą pogorszyć stan skóry normalnej.
Kosmetyki do oczyszczania twarzy powinny zawierać emolienty, czyli substancje, które mają na celu chronić płaszcz hydrolipidowy skóry i zapobiegać nadmiernej utracie wilgoci. Uszkodzenie warstwy hydrolipidowej przejawia się uczuciem napięcia i pieczenia skóry po oczyszczeniu. Do niektórych żeli oczyszczających można dodać olej babassu (Attalea speciosa), który ze względu na zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych, wspiera warstwę hydrolipidową skóry.
Szczoteczka do mycia twarzy
Oczyszczanie twarzy warto wykonywać za pomocą delikatnej szczoteczki myjącej; niektóre kosmetyki mają ją wbudowaną w opakowanie. Najlepsze szczoteczki są wykonane z łagodnych dla skóry materiałów silikonowych. Szczoteczka do mycia twarzy umożliwia dokładne i dogłębne oczyszczenie skóry, z którym nie może się równać jej mycie samymi opuszkami palców.
Szczoteczka do mycia twarzy nie tylko sprawia, że zabieg oczyszczający jest skuteczniejszy, lecz także:
- nadaje mu formę peelingu, dzięki czemu usprawnia mikrokrążenie skóry;
- oczyszcza pory i usuwa zanieczyszczenia z zagłębień i bruzd skórnych;
- wygładza powierzchnię skóry.
Czym nie oczyszczać twarzy?
Skóry twarzy nie należy oczyszczać za pomocą niewłaściwie dobranych do cery kosmetyków i preparatów zawierających następujące składniki:
- mydło,
- alkohol,
- detergenty w dużej ilości,
- substancje natłuszczające, które pozostawiają na skórze lepki film.
Mydło, alkohol i detergenty działają destrukcyjnie na warstwę hydrolipidową skóry. Z kolei substancje oleiste, które pozostają na powierzchni skóry, mogą powodować powstawanie zaskórników. Ponadto obniżają skuteczność innych zabiegów kosmetycznych, ponieważ uniemożliwiają przenikanie w głąb skóry składników pielęgnacyjnych.
Domowe sposoby na oczyszczanie twarzy
Choć rynek kosmetyczny oferuje szeroki wachlarz produktów, nadal nie brakuje zwolenniczek sprawdzonych domowych metod. Ich największym atutem jest w pełni naturalny skład. Domowe sposoby na oczyszczanie twarzy obejmują przede wszystkim peelingi i maski.
Domowe sposoby na oczyszczanie twarzy – przepisy
Przepis na domowy peeling kawowy
Domowy peeling kawowy pobudza krążenie oraz wygładza i wyrównuje powierzchnię skóry. Aby go przygotować, wystarczy zmieszać ze sobą 2 łyżki stołowe oliwy z oliwek, 2 łyżeczki fusów po parzonej kawie oraz łyżeczkę miodu i zmielonego cynamonu.
Przepis na domową jabłkową maskę oczyszczającą
Domowa jabłkowa maska oczyszczająca odświeża, oczyszcza pory i wzmacnia cerę naczynkową. Aby ją przygotować, wystarczy zmieszać ze sobą duże starte kwaśne jabłko, łyżkę oliwy i łyżeczkę twarożku. Maskę należy nałożyć na oczyszczoną skórę twarzy, a po upływie 15 minut zmyć ją letnią wodą.
Olejek herbaciany. Zastosowanie i właściwości
Olejek z drzewa herbacianego ma wiele dobroczynnych właściwości i zastosowań. To naturalny...
Emolienty, humektanty, proteiny. Dlaczego są ważne i jak je stosować?
Emolienty, humektanty i proteiny to podstawa pielęgnacji włosów. Każdy z tych składników...
Aloes na piękną cerę. Jak go stosować?
Aloes ma wiele zastosowań i właściwości. Na jego grubych, mięsistych liściach znajduje...
Lifting brwi w domu? Tak! Poznaj hit do laminacji brwi – Nanobrow Lamination Kit
Cienkie, przerzedzone, o złym kształcie lub za gęste i niesforne… problemów z brwiami...