Cera z niedoskonałościami mimo pielęgnacji? To wina tych błędów!

Napisała Ewelina Monka red. BEAUX

Każdy popełnia błędy: mniejsze lub większe. O tych, które robimy podczas pielęgnacji swojej cery, większość z nas nawet nie wie – szkoda, bo mają ogromny wpływ na to, jak wygląda nasza cera. Jeśli więc stosujesz najlepsze kosmetyki do twarzy, a mimo to są na niej niedoskonałości, sprawdź, czy nie popełniasz jednego z błędów w pielęgnacji cery. Oto te najpopularniejsze.

NAJPOPULARNIEJSZE BŁĘDY W PIELĘGNACJI CERY

1. Mycie twarzy gorąco wodą i mydłem.

Do mycia twarzy należy używać kosmetyków, które są do tego przeznaczone. Dlaczego? Ponieważ mają odpowiednie pH i nie wysuszają skóry tak, jak może to zrobić zwykłe mydło. Nasza cera ma delikatnie kwaśne pH, podczas gdy mydło jest bardzo zasadowe – ten duet nie może ze sobą współgrać.

Podobnie jak gorąca woda używana do mycia twarzy. Może i ciepła woda lepiej rozpuszcza tłuste zabrudzenia, ale jednocześnie przyspiesza utratę wody ze skóry, otwiera pory i pobudza do działania gruczoły łojowe. Efektem jest szybciej przetłuszczająca się cera. Do mycia twarzy używajmy zimnej lub letniej wody.

2. Brak ochrony przeciwsłonecznej na twarzy.

Trzecim wrogiem naszej cery jest słońce. Nie ma już wątpliwości co do tego, że promieniowanie UV sieje spustoszenie w naszej skórze, przyspieszając jej starzenie się. Przed zmarszczkami, przebarwieniami i suchością skóry wywołaną właśnie słońcem, możemy się uchronić, stosując kosmetyki ochronne. Mogą to być naturalne olejki, kremy z filtrem, mgiełki do twarzy lub serum np. to z witaminą C, czyli naturalnym składnikiem chroniącym przed złymi skutkami częstej ekspozycji słonecznej. To proste, a daje naprawdę wiele.

3. Notoryczne dotykanie twarzy i wyciskanie wyprysków.

Błędem (może niekoniecznie w pielęgnacji, ale w ogólnym postępowaniu z cerą) jest częste, niekontrolowane dotykanie twarzy. Nasze dłonie są siedliskiem bakterii i zanieczyszczeń, ponieważ dotykamy nimi wszystkiego – łatwo więc przenieść te bakterie na naszą twarz. Dlatego tak ważne jest, żeby nie tylko nie dotykać niepotrzebnie twarzy, ale przede wszystkim nie wyciskać pojawiających się na niej zaskórników, wyprysków itp. Możemy w ten sposób wywołać niepotrzebny stan zapalny i pogłębić problem, zamiast go rozwiązywać.

4. Niestosowanie kosmetyków nawilżających.

W pielęgnacji zbyt często skupiamy się też na konkretnym problemie np. trądziku, zmarszczkach czy przebarwieniach, zapominając o podstawach. A takim podstawowym zadaniem w przypadku dbania o cerę jest jej nawilżanie – można to zrobić kremem w połączeniu z olejem, maskami, mgiełkami lub serum z kwasem hialuronowym (najsilniejszym z humektantów).

Ważne jest też nie tylko nawilżanie skóry od zewnątrz, ale picie odpowiedniej ilości wody dziennie – minimum 2 litry wypijanej wody to gwarancja tego, że nasza cera będzie mniej ściągnięta, ładniejsza i młodsza.

5. Niezmywanie makijażu przed snem.

Kardynalny błąd w pielęgnacji cery, o którym mówiono już chyba wszędzie, a który nadal popełnia wiele kobiet, to niezmywanie makijażu przed pójściem spać. Takie działanie to krótka droga do zmarszczek, trądziku, zaczerwienień i podrażnień. Nasza skóra regeneruje się właśnie nocą, a kiedy przykryta jest warstwą makijażu i zanieczyszczeń, które osiadły na niej w trakcie dnia, nie może się łatwo zregenerować. Efektem jest zatkanie porów, stan zapalny i wszystko to, czego staramy się uniknąć. Rada jest prosta: nawet gdy jesteś naprawdę wykończona po całym dniu, poświęć 2 minut na to, żeby zmyć makijaż płynem lub olejkiem.

6. Brak intensywnej pielęgnacji za pomocą serum.

Zbyt późno sięgamy też po specjalistyczne kosmetyki do pielęgnacji cery. Wydaje nam się, że nasza skóra jest jeszcze w świetnej kondycji, podczas gdy w jej głębokich warstwach już zaczynają się pierwsze procesy starzenia – spada poziom kwasu hialuronowego, osłabia się produkcja kolagenu i elastyny, pojawiają się zmarszczki.

Uniknąć przedwczesnych oznak starzenia się skóry można, stosując serum do twarzy np. z kwasem hialuronowym dla nawilżenia, z witaminą C dla rozświetlenia i odmłodzenia, a z retinolem dla odnowy komórkowej. Dobre serum dostarcza niezbędne skórze składniki w najgłębsze jej warstwy, dzięki czemu dłużej zachowuje swoje piękno i młody wygląd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *