Na czym polega drenaż limfatyczny?

Napisała Ewelina Monka red. BEAUX

Drenaż limfatyczny to jedyny rodzaj masażu, który oddziałuje nie na układ krwionośny, lecz na naczynia limfatyczne. Na czym polega drenaż limfatyczny i dla kogo jest przeznaczony? Jakie opinie zbiera i jaka jest jego cena?

drenaz-limfatyczny.jpg

Na czym polega drenaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny może być wykonywany na kilka sposobów. Rozpatrywany w kategoriach techniki masażu rozpoczyna się od odblokowania najpierw głównych (szyjnych, pachowych i pachwinowych), a następnie mniejszych węzłów i naczyń limfatycznych. Masażysta wykonuje monotonne i delikatne ruchy, ponieważ naczynia limfatyczne są położone płytko. Istotny jest kierunek wykonywania czynności przez masażystę, który zapobiegnie cofaniu się limfy w naczyniach. Ta ostatnia powinna być mechanicznie przepychana w stronę ujścia przewodu limfatycznego.

Podczas drenażu limfatycznego skóra nie może być rozgrzana. Z tego powodu ten typ masażu nie ma działania relaksującego. Niektórzy pacjenci twierdzą wręcz, że jest nudny; o ich opinii decydują słabe chwyty i długi czas trwania. Za to mało kto odmówi temu zabiegowi skuteczności.

Drenaż limfatyczny może być stosowany nie tylko jako samodzielny zabieg, lecz także jako masaż wzmacniający efekt innych zabiegów; mowa o tych, które mają na celu rozbicie tkanki tłuszczowej na przykład za pomocą fal ultradźwiękowych. W takich przypadkach drenaż limfatyczny przyspiesza usunięcie rozbitych komórek tłuszczowych, ponieważ to limfa, a nie krew, odpowiada za transport kwasów tłuszczowych w organizmie.

Dla kogo jest przeznaczony drenaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny powinien być wykonywany w przypadku niewielkiej opuchlizny, na przykład kończyn. Ponadto wspomaga leczenie żylaków nóg, ponieważ reguluje ciśnienie tętnicze i udrażnia żyły położone płytko pod skórą.

 

Drenaż limfatyczny – cena i opinie

Cena drenażu limfatycznego zależy od:

  • rozległości masowanego obszaru ciała,
  • czasu, jaki masażysta poświęca na opracowanie danej partii ciała.

Efekty masażu są zauważalne po 2-3 zabiegach, ale już po pierwszym następuje pewna, przeważnie chwilowa, poprawa. Opinie na temat drenażu limfatycznego nie powinny mieć decydującego wpływu na to, czy zdecydujemy się na ten zabieg. Dlaczego? Nie każdy przypadek można leczyć masażem, dlatego przed zapisaniem się na drenaż limfatyczny należy skonsultować się z profesjonalnym fizjoterapeutą, który właściwie dobierze typ zabiegu do potrzeb pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *