Na czym polega dekoloryzacja włosów w salonie fryzjerskim? Domowe sposoby na dekoloryzację

Napisała Ewelina Monka red. BEAUX

Dekoloryzacja włosów to ratunek po nieudanej koloryzacji w salonie fryzjerskim. Na czym polega dekoloryzacja włosów w salonie fryzjerskim i jaki jest jej przebieg? Jakie są domowe sposoby na dekoloryzację i jak pielęgnować włosy po dekoloryzacji?

Na czym polega dekoloryzacja włosów w salonie fryzjerskim?

Dekoloryzacja włosów naprawi to, co zepsuła zbyt ciemna farba. Zabieg polega na usuwaniu z włosów sztucznych, zbyt ciemnych pigmentów. Wykonuje się go, kiedy po farbowaniu okazuje się, że uzyskany efekt różni się od tego, jakiego się spodziewaliśmy. Równie dobrze dekoloryzacja włosów umożliwia powrót do naturalnego koloru włosów bez konieczności radykalnego cięcia i chodzenia z odrostami. Kosmetyki do dekoloryzacji pozwalają na usunięcie ciemnych pigmentów, dlatego najlepsze efekty uzyskuje się właśnie na ciemnych włosach.

Są dwa warunki, jakie trzeba spełnić, aby dekoloryzacja włosów była zwieńczona sukcesem:

  • włosy muszą być ufarbowane, ponieważ dekoloryzacja usuwa wyłącznie pigmenty sztuczne, a nie naturalne;
  • włosy powinny być w dobrej kondycji. Wprawdzie zabieg nie niszczy struktury włosów, ale może je osłabiać, zwłaszcza że zwykle po dekoloryzacji konieczne jest ujednolicenie koloru włosów za pomocą delikatnej farby.

Dekoloryzacja włosów w salonie fryzjerskim ‒ przebieg

Zanim fryzjer przystąpi do dekoloryzacji, musi ocenić kondycję włosów. Na tej podstawie dobiera odpowiedni rodzaj preparatu i jego stężenie oraz podejmuje decyzję, czy wystarczy jeden zabieg, czy koniecznych będzie kilka wizyt. Po nałożeniu preparatu fryzjer powinien sprawdzać aktualny kolor włosów co kilka minut. Po zabiegu usunięcia sztucznych pigmentów włosy mogą mieć nierówny kolor, dlatego zwykle konieczne jest kolejne farbowanie, tym razem w celu ujednolicenia odcienia. Nowa farba powinna być o ton jaśniejsza od świeżo odbarwionych włosów.

Dekoloryzacja włosów może zostać przeprowadzona na różne sposoby. Niechciany kolor najszybciej zostanie usunięty przez rozjaśniacz. Rozjaśniacz zawiera amoniak, ale i substancje pielęgnujące, dzięki którym jest stosunkowo łagodny dla włosów. Zamiast rozjaśniacza fryzjer może użyć tak zwanego ściągacza kolorów (color peel). Niestety, wybarwienie pigmentów za pomocą ściągacza kolorów trwa znacznie dłużej, a on sam nie zawsze radzi sobie ze wszystkimi pigmentami. Ponadto zdarza się, że po takiej dekoloryzacji włosy ponownie ciemnieją.

Jeżeli włosy są w dobrej kondycji i były farbowane w salonie, niepożądany odcień można z nich usunąć nawet w ciągu jednej wizyty. Inaczej sprawy się mają, gdy na włosach znajduje się farba drogeryjna. Metale ciężkie, które zwykle zawiera, trudno wybarwić. Ponadto zabieg może trwać kilka godzin i niewykluczone, że trzeba go będzie powtórzyć.

To, ile trwa dekoloryzacja włosów w salonie, zależy od ich kondycji, rodzaju zastosowanej farby i różnicy pomiędzy ich aktualnym a docelowym kolorem. Podczas jednego zabiegu można rozjaśnić włosy o kilka tonów, na przykład czarne na brązowe lub brązowe na rude. Z kolei odbarwienie włosów czarnych do ciemnego blondu może zająć kilka miesięcy.

Jak pielęgnować włosy po dekoloryzacji?

Dekoloryzacja włosów i związane z nią farbowanie mogą osłabiać i wysuszać włosy, dlatego warto zapewnić im odpowiednią pielęgnację. W tym celu należy stosować odżywki i maski do użytku domowego z dodatkiem keratyny. Ponadto raz na jakiś czas warto wykonać profesjonalny zabieg głęboko nawilżający lub poddać się rekonstrukcji włosów w salonie.

Dekoloryzacja włosów ‒ domowe sposoby

Niechciane pigmenty można próbować usunąć z włosów za pomocą domowych metod. Do tych najczęściej stosowanych zalicza się:

  1. Dekoloryzator z drogerii
    To silny utleniacz chemiczny, który rozjaśnia włosy. Ściąganie pigmentu odbywa się etapami. Dzień przed dekoloryzacją włosy należy umyć bardzo delikatnym, najlepiej przeznaczonym dla niemowląt, szamponem i nie stosować odżywki. Następnego dnia sięgamy po dekoloryzator, który stosujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu, po czym nakładamy go na włosy od dołu, omijając odrosty. Po upływie czasu określonego przez producenta należy dokładnie umyć włosy i wysuszyć je. Jeżeli kolor jest nierównomierny, cały zabieg trzeba powtórzyć.
  2. Rozjaśniacz zmieszany z szamponem i odżywką (kąpiel rozjaśniająca)
    Ponieważ szampon do włosów ma działanie zasadowe, otwiera łuskę włosa, a tym samym umożliwia rozjaśniaczowi wniknięcie w niego i usunięcie pigmentów. Dodana do mieszanki odżywka chroni włosy i nawilża je. Niestety, ta metoda bardzo rzadko przynosi zadowalające rezultaty.
  3. Własnej roboty maseczki rozjaśniające
    Nie dają spektakularnych efektów, ale stosowane regularnie lekko rozjaśnią zbyt ciemną farbę. Godna polecenia jest maseczka z miodu, którą należy nałożyć przed myciem włosów na kilka godzin. Inny sposób zakłada mycie włosów szamponem zmieszanym z łyżeczką sody oczyszczonej i płukanie ich wodą z octem jabłkowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *