Na czym polega balejaż? Balejaż a inne techniki koloryzacji

Napisała Ewelina Monka red. BEAUX

Balejaż to technika koloryzacji, która powraca do łask po latach przerwy. Można go wykonać niezależnie od długości i koloru włosów. Na czym polega balejaż i ile kosztuje? Czym się różni od innych technik koloryzacji, takich jak ombre, sombre i pasemka?

Na czym polega balejaż?

Balejaż ma na celu rozjaśnienie niektórych partii włosów i uzyskanie kontrastu między kolorami pasemek na głowie. Polega na nałożeniu na różne pasma włosów farb o różnych odcieniach, dlatego wymaga od fryzjera wprawy w dobieraniu barw. Na włosach powinien znajdować się jeden bazowy kolor i rozświetlające dodatki. Balejaż ma za zadanie nadać włosom objętości.

Balejaż – jakich błędów nie popełniać?

Aby balejaż wyglądał efektownie, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Po pierwsze, przed zabiegiem warto obciąć zniszczone końcówki. Ponadto nie wolno zmieniać fryzury ani długości włosów zaraz po koloryzacji, aby nie zaprzepaścić efektu balejażu. Co więcej, należy unikać kolorów diametralnie różnych od naturalnego koloru włosów, żeby nie wyglądać sztucznie. I najważniejsze: w ciągu roku można poddać się maksymalnie trzem zabiegom balejażu; każdy kolejny osłabi włosy.

Balejaż a ombre i sombre

Kiedy koloryzacja ombre wyszła z mody, nastała era sombre (inaczej babylights lub flamboyage). Ono także polegało na rozjaśnianiu niektórych partii włosów, z tym że rozpoczynało się od nasady głowy, a kończyło pośrodku ich długości, a nie jak dotychczas ‒ na końcach. Na skutek stale zmieniających się trendów i ich wzajemnego przenikania się powstała kolejna modna koloryzacja: balejaż sombre. Balejaż sombre nadaje włosom świetlisty kontrast od połowy ich długości za pomocą refleksów. Dzięki temu fryzura sprawia wrażenie lekkiej.

Balejaż a pasemka

Podczas gdy pasemka to wyciągane na folii lub czepku pojedyncze pasma włosów poddawane farbowaniu na jeden kolor, to balejaż jest owocem gry kolorów na głowie. Pasma mogą być różnej grubości, ale zwykle są bardzo cienkie. W balejażu odcienie farb powinny naturalnie się ze sobą łączyć i mieszać. Nieumiejętnie wykonany balejaż przypomina zebrę.

Ile kosztuje balejaż?

Cena zabiegów waha się w zależności od różnych czynników, takich jak lokalizacja i renoma salonu oraz doświadczenie fryzjera. O tym, ile kosztuje balejaż, decyduje też liczba odcieni, które będą wykorzystywane podczas farbowania, i długość włosów. Kobiety z krótkimi włosami zapłacą za zabieg dużo mniej. Mężczyźni jeszcze mniej, ponieważ zabiegi fryzjerskie wykonywane na męskich głowach zawsze są tańsze.

Balejaż kiedyś i dziś

Dawniej balejaż wykonywano na szerokich pasmach włosów na całej ich długości. To dawało nienaturalny efekt, a ingerencja fryzjera była widoczna już na pierwszy rzut oka. Obecnie stawia się na naturalność, co oznacza, że balejaż ma jedynie podkreślać kolor włosów. Powinien być wykonywany na bardzo cienkich pasmach i z wykorzystaniem kilku zbliżonych do siebie pod względem tonacji barw. Ponadto dzisiejszy balejaż nie ciągnie się od samego czubka głowy, lecz rozpoczyna się mniej więcej w połowie długości włosów. Taki zabieg ma celu nadanie fryzurze lekkości i objętości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *