Mycie twarzy glinką – konkurencja dla sklepowego pudru? Jak dobrze oczyścić cerę?

Napisała Ewelina Monka red. BEAUX

Mycie twarzy glinka to kolejny sposób na dogłębne oczyszczenie skóry bez konieczności używania kosmetyków z detergentami. Czy glinka rzeczywiście tak świetnie sprawdza się jako środek myjący skórę? Jak jej poprawnie używać? Jak zrobić „mydło” z glinki?

Podstawowy błąd w oczyszczaniu i pielęgnacji skóry

Wypryski i łojotok dotychczas były przypisywane pełnej buntu skórze nastolatek. Ten mit został już jednak dawno obalony – również kobiety w wieku dojrzałym uskarżają się na rozszerzone pory, krostki, niedoskonałości, zaskórniki, wągry i prosaki czy przetłuszczanie cery.

Najczęściej wiąże się to z nieodpowiednim oczyszczaniem skóry- wciąż panuje przeświadczenie, że skórę tłustą należy mocno oczyszczać inwazyjnymi, specjalistycznymi kosmetykami i często peelingować. Wiele kobiet w obawie przed nadmiernym zapchaniem skóry, nie stosuje kremu, co w efekcie pobudza cerę do większego łojotoku.

Kolejnym, bardzo niechybionym pomysłem jest stosowanie tylko jednego kosmetyku do oczyszczania skóry. Najczęściej wybieramy kosmetyk micelarny (czyli płyn micelarny), ponieważ kierujemy się zaleceniami i zapewnieniami producenta, że jego produkt jest innowacyjny i działa na zasadzie produktu 3w1 – czyli jak żel do mycia, tonik i płyn do demakijażu. Niestety do czystej skóry potrzebne są wszystkie produkty, a zatem i żel lub pianka i tonik i płyn.

Biała glinka – do jakiej cery pasuje?

Dla cery z niedoskonałościami wypryskami, przetłuszczające się lub mieszanej, o rozszerzonych porach i nadmiernym świeceniu idealny będzie puder oczyszczający do twarzy, ponieważ jednak te kosmetyki są ciężko dostępne lub mają wysokie ceny – możesz wypróbować białą glinkę do demakijażu i mycia twarzy – to właśnie ona jest głównym składnikiem produktów sypkich do mycia.

Biała glinka do mycia czyli demakijażu skóry jest doskonała, ponieważ to najdelikatniejsza ze wszystkich pozostałych „kolorowych” glinek.

Jak wykonać glinkę oczyszczającą do skóry?

Jak oczyszczać buzię białą glinką? Cała rzecz jest banalna i nie zabiera wiele czasu, więc po tak przygotowana glinkę można sięgać nie tylko podczas wieczornej, ale i porannej pielęgnacji.

  1. Płaską łyżeczkę glinki zalej wodą mineralną lub wybranym, naturalnym hydrolatem. Powinna powstać niezbyt gęsta papka.
  2. Papkę nakładamy na twarz i masujemy delikatnie tak, jak podczas „tradycyjnego” mycia buzi. Masaż powinien trwać około minuty, po tym czasie nie zmywamy jednak glinki od razu, lecz zostawiamy na chwilę, aby wyciągnęła ona sebum i zadziałała powierzchniowo-czynnie na naskórek.
  3. Zmywamy twarz wodą i od razu po osuszeniu nakładamy krem do twarzy. Biała glinka ma tę zaletę, że nie zmienia ani nie zaburza pH skóry, więc nie wymaga użycia toniku do twarzy.
  4. Białą glinkę w formie pasty myjącej do twarzy możemy używać codziennie. Ten rodzaj glinki jest delikatny i doskonale pielęgnuje, matuje oraz łagodzi podrażnienia.

Z czym można mieszać glinkę jako kosmetyk do oczyszczania skóry?

Najpopularniejsza jest oczywiście woda – zarówno ta z kranu, jak i mineralna lub przegotowana. Wiele kobiet do takiej mieszanki dodaje kilka kropli naturalnego olejku. Pastę do mycia twarzy z glinki można też rozrobić dodając ziołowe napary (pokrzywa, skrzyp, rumianek). Wiele osób wykorzystuje też mleko krowie lub roślinne, lub naturalne hydrolaty, które cieszą się coraz większą popularnością na rynku kosmetycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *