Kultowe szare mydło – czy jeszcze go używasz?
Biały Jeleń i Biały Wielbłąd. Nie, to nie są gatunki zwierząt. To szare mydło. Tego uniwersalnego produktu używały niegdyś nasze babcie, dosłownie do wszystkiego. Sądząc po jego popularności, szare mydło i przez nas będzie wykorzystywane.
Fenomen szarego mydła
Mówisz „szare mydło” i na myśl od razu nasuwają ci się obrazy rodem z PRL, gdzie po swoje trzeba było odstać w kolejkach, a w sklepach nie było nic. Nic, prócz mydła szarego. Wykorzystywane było do mycia włosów, twarzy i ciała oraz do prania, czyszczenia i sprzątania. Szare mydło produkowano według bardzo prostej receptury. Swą nazwę zawdzięcza temu, że nie posiada żadnych sztucznych barwników i substancji zapachowych. Zawiera: wodę, glicerynę, chlorek sodu i inne pochodne soli potasowych. Odmianą naszego polskiego szarego mydła jest mydło marsylskie pochodzące z Francji.
Szare mydło – legenda wiecznie żywa
Obecnie szare mydło produkuje się ze względów sentymentalnych. Niemniej jednak, nadal cieszy się dużą popularnością i jest chętnie wybierane przez klientów. Szare mydło poleca się przede wszystkim alergikom, ponieważ jest bardzo łagodne dla skóry. Ten niebanalny produkt posiada właściwości antybakteryjne, dlatego może wspomóc kurację antytrądzikową. Szare mydło jest hipoalergiczne, co oznacza, że nie powoduje podrażnień i nie wywołuje alergii. Jednak częste stosowanie może wysuszyć skórę. Pielęgnację włosów również można przeprowadzić szarym mydłem. Pochłania ono nadmiar sebum, a otwierając łuski włosowe, przygotowuje włosy i skórę głowy na przyjęcie odżywek lub maseczek. Roztwór z szarego mydła sprawdza się podczas leczenia ran. Przynosi też ulgę osobom cierpiącym na atopowe zapalenie skóry. Co ciekawe, szare mydło zwalcza choroby roślin i odstrasza owady. Przy pomocy szarego mydła pozbędziesz się plam z ubrań.
Szare mydło i inne zastosowania
Szare mydło jest tak wszechstronne, że wykorzystuje się je w celach artystycznych. Rzeźbi się w nim na lekcjach plastyki, wykonuje modele zębów na zajęciach z anatomii i stomatologii, pokrywa się nim gipsowe rzeźby, a w jego roztworze myje się pędzle malarskie. Szare mydło jest nawet bohaterem memów internetowych.
Kwiatowa bomba od Viktor&Rolf. Seria Flowerbomb
Na pewno wiele z was ucieszy wieść o tym, że w drogeriach znaleźć można zestaw kosmetyków...
Mydło Aleppo – co to takiego?
Naturalne mydło Aleppo, wyrabiane ręcznie i z tradycją sięgającą kilkatysięcy lat wstecz,...
Drenujący peeling antycellulitowy Body Art od Dr Ireny Eris.
Peeling Body Art przyda się osobom, które zmagają się z cellulitem. Czy ten kosmetyk rzeczywiście...
Czy mineralne kosmetyki są dobre? Podkład Mineral Stick od NYX.
Czy wiesz, jaka jest różnica między kosmetykami mineralnymi a zwykłymi? Które z nich są...