Kultowe szare mydło – czy jeszcze go używasz?

Napisała Ewelina Monka red. BEAUX

Szare mydłoBiały Jeleń i Biały Wielbłąd. Nie, to nie są gatunki zwierząt. To szare mydło. Tego uniwersalnego produktu używały niegdyś nasze babcie, dosłownie do wszystkiego. Sądząc po jego popularności, szare mydło i przez nas będzie wykorzystywane.

Fenomen szarego mydła

Mówisz „szare mydło” i na myśl od razu nasuwają ci się obrazy rodem z PRL, gdzie po swoje trzeba było odstać w kolejkach, a w sklepach nie było nic. Nic, prócz mydła szarego. Wykorzystywane było do mycia włosów, twarzy i ciała oraz do prania, czyszczenia i sprzątania. Szare mydło produkowano według bardzo prostej receptury. Swą nazwę zawdzięcza temu, że nie posiada żadnych sztucznych barwników i substancji zapachowych. Zawiera: wodę, glicerynę, chlorek sodu i inne pochodne soli potasowych. Odmianą naszego polskiego szarego mydła jest mydło marsylskie pochodzące z Francji.

Szare mydło – legenda wiecznie żywa

Obecnie szare mydło produkuje się ze względów sentymentalnych. Niemniej jednak, nadal cieszy się dużą popularnością i jest chętnie wybierane przez klientów. Szare mydło poleca się przede wszystkim alergikom, ponieważ jest bardzo łagodne dla skóry. Ten niebanalny produkt posiada właściwości antybakteryjne, dlatego może wspomóc kurację antytrądzikową. Szare mydło jest hipoalergiczne, co oznacza, że nie powoduje podrażnień i nie wywołuje alergii. Jednak częste stosowanie może wysuszyć skórę. Pielęgnację włosów również można przeprowadzić szarym mydłem. Pochłania ono nadmiar sebum, a otwierając łuski włosowe, przygotowuje włosy i skórę głowy na przyjęcie odżywek lub maseczek. Roztwór z szarego mydła sprawdza się podczas leczenia ran. Przynosi też ulgę osobom cierpiącym na atopowe zapalenie skóry. Co ciekawe, szare mydło zwalcza choroby roślin i odstrasza owady. Przy pomocy szarego mydła pozbędziesz się plam z ubrań.

Szare mydło i inne zastosowania

Szare mydło jest tak wszechstronne, że wykorzystuje się je w celach artystycznych. Rzeźbi się w nim na lekcjach plastyki, wykonuje modele zębów na zajęciach z anatomii i stomatologii, pokrywa się nim gipsowe rzeźby, a w jego roztworze myje się pędzle malarskie. Szare mydło jest nawet bohaterem memów internetowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *