Jak określić typ cery? Pielęgnacja poszczególnych rodzajów skóry

Napisała Ewelina Monka red. BEAUX

Typ skóry to uwarunkowany genetycznie stan skóry, którego prawidłowe rozpoznanie pozwoli nam dobrać odpowiednią pielęgnację. Jak określić typ cery i jakie są typy cery? Na czym polega pielęgnacja poszczególnych rodzajów skóry?

Jak określić typ cery?

Określenie typu cery to podstawa doboru odpowiednich kosmetyków i sposobu pielęgnacji. Jak rozpoznać, jakiego rodzaju jest nasza skóra? Należy obserwować, jak zachowuje się po zastosowaniu wody z mydłem, tłustego kremu, przed wieczornym demakijażem i po użyciu mleczka kosmetycznego. Równie istotna jest jej reakcja na warunki atmosferyczne, zwłaszcza słońce, wiatr i suche powietrze. Jeżeli nie jesteśmy w stanie samodzielnie określić typu naszej cery, możemy zgłosić się do kosmetyczki lub dermatologa, którzy pomogą nam znaleźć odpowiedź na to ważne pytanie.

Jakie są typy cery?

Rozróżniamy kilka podstawowych typów skóry. Oto one:

Cera normalna

Skóra normalna jest w bardzo dobrej kondycji, to znaczy gładka, miękka, elastyczna i dobrze ukrwiona. Nie ma na niej zmarszczek, niedoskonałości ani rozszerzonych porów. Jest odpowiednio nawilżona i natłuszczona. Występuje właściwie tylko u dzieci przed okresem dojrzewania. Z biegiem lat skóra normalna staje się coraz bardziej sucha.

Jak rozpoznać cerę normalną?

Skóra normalna po zastosowaniu wody z mydłem nie jest ściągnięta ani zaczerwieniona. Demakijaż i zmiany atmosferyczne nie wywołują nieprzyjemnych odczuć ani niepożądanych reakcji, a tłusty krem jest dobrze tolerowany.

Cera tłusta

Skóra tłusta produkuje nadmierne ilości sebum, czyli charakteryzuje się łojotokiem. Poza tym, że nieefektownie się błyszczy, to znajdują się na niej rozszerzone, widoczne pory. Tłusta cera jest grubsza, dlatego naczynia krwionośne zwykle nie są dostrzegalne. Ponadto ma skłonność do zatykania porów i różnych form trądziku.

Jak rozpoznać cerę tłustą?

Skóra tłusta błyszczy się zarówno po umyciu wodą z mydłem, jak i po demakijażu mleczkiem. Tłusty krem wywołuje uczucie dyskomfortu, za to zmienne warunki atmosferyczne nie mają na nią większego wpływu ‒ jedynie nadmierna ekspozycja na słońce może skutkować wzmożonym łojotokiem, a co za tym idzie, większą ilością wyprysków.

Cera sucha

Skóra sucha produkuje mniej sebum niż normalna. Jest jasna i matowa oraz łuszczy się. Pory są zazwyczaj małe, a zaskórniki występują bardzo rzadko. Skóra sucha bardzo szybko się starzeje. Ten rodzaj cery może być wrodzony lub nabyty, na przykład na skutek złej pielęgnacji.

Jak rozpoznać cerę suchą?

Skóra sucha po umyciu wodą z mydłem jest ściągnięta, po całym dniu ‒ sucha i łuszczy się, a po zastosowaniu mleczka ‒ gładka tylko przez chwilę. Tłusty krem odpowiednio ją nawilża. Cera sucha źle reaguje na zmiany atmosferyczne – mróz, słońce i wiatr wpływają na jej szybkie odwodnienie, co objawia się pieczeniem, łuszczeniem i zaczerwienieniem.

Cera mieszana

Skóra mieszana ma cechy skóry zarówno suchej, jak i tłustej. Podczas gdy ta pierwsza występuje zazwyczaj na policzkach i skroniach, to ta ostatnia w tak zwanej strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie.

Jak rozpoznać cerę mieszaną?

Skóra mieszana, w zależności od partii twarzy, zachowuje się jak cera sucha lub tłusta.

Cera wrażliwa

Skóra wrażliwa reaguje nawet na niewielkie bodźce chemiczne lub fizyczne. Charakterystyczne dla niej reakcje to uczucie ciepła, swędzenie, zaczerwienienie i napięcie. Przyczyną podwyższonej wrażliwości mogą być czynniki wewnętrzne i zewnętrzne, takie jak stres, nieprawidłowa pielęgnacja i choroby.

Jak rozpoznać cerę wrażliwą?

Skóra wrażliwa przy typowych czynnościach pielęgnacyjnych reaguje uczuciem dyskomfortu, zaczerwienieniem i podrażnieniem.

Pielęgnacja poszczególnych rodzajów skóry

Pielęgnacja skóry powinna być uzależniona od jej typu. Przedstawiamy główne zasady, jakimi należy kierować się podczas codziennej dbałości o poszczególne rodzaje skóry.

  • Cera normalna – pielęgnacja
    Pielęgnacja cery normalnej powinna mieć na celu głównie zachowanie idealnego stanu skóry. To zadanie ułatwiają mydła przetłuszczone i klasyczne mydła dla dzieci. Ponadto warto stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi przez cały rok i kremy nawilżające.
  • Cera sucha – pielęgnacja
    Kosmetyki do cery suchej powinny nie tylko dostarczać jej wilgoci, lecz także zatrzymywać ją. Dobrze sprawdzą się kosmetyki bogate w ceramidy, witaminy i kwas hialuronowy. Skóry suchej nie należy myć wodą z mydłem, często wystawiać na słońce ani traktować peelingami ziarnistymi.
  • Cera tłusta – pielęgnacja
    Podstawą pielęgnacji skóry tłustej jest jej oczyszczanie, złuszczanie i nawilżanie. Nie należy przesadnie jej odtłuszczać, ponieważ to odniesie odwrotny skutek: spowoduje nadprodukcję łoju. Kosmetyki na bazie alkoholu podrażniają skórę i przyspieszają produkcję sebum, dlatego skórę tłustą należy oczyszczać preparatami o odczynie lekko kwaśnym lub neutralnym. Pielęgnacja tłustej cery powinna opierać się na kremach, które zawierają składniki mineralne, takie jak kaolin, talk, skrobia, pochodne cynku i miedzi. Warto wybierać kosmetyki pozbawione tłustych składników („oil free‟) i raz w tygodniu stosować peeling.
  • Cera mieszana – pielęgnacja
    Skóra mieszana jest bardzo trudna w pielęgnacji, ponieważ przejmuje problemy dwóch skrajnych typów cery. Celem pielęgnacji skóry mieszanej jest utrzymanie odpowiedniego poziomu lipidów w strefie suchej i zapobieganie błyszczeniu się strefy T. Z tego powodu warto zaopatrzyć się w dwa kremy: lekki, nawilżający do skroni i policzków oraz normalizujący wydzielanie sebum w tłustych partiach twarzy. Do mycia najlepiej sprawdzą się kosmetyki do skóry wrażliwej.
  • Cera wrażliwa – pielęgnacja
    Skóra wrażliwa pod względem pielęgnacji przypomina skórę suchą. Dobrym rozwiązaniem będą kosmetyki z dodatkiem wody termalnej. Ze względu na nadmierną reaktywność cery wrażliwej preparaty do jej pielęgnacji powinny zawierać jak najmniej składników. Bardzo ważna jest silna ochrona przeciwsłoneczna. Przy cerze wrażliwej należy zrezygnować z peelingów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *