Jak działa puder ryżowy? Skład i sposób aplikacji pudru ryżowego

Napisała Ewelina Monka red. BEAUX

Puder ryżowy, inaczej mąka ryżowa, jest uzyskiwany na skutek przerobu ziaren rośliny Oryza Sativa, czyli ryżu siewnego. Chociaż ma formę białego proszku, zwykle nie bieli twarzy; nałożony na skórę w większości przypadków pozostaje transparentny. Jak działa puder ryżowy, jaki jest jego skład i jak go nakładać?

Jak działa puder ryżowy?

Puder ryżowy matuje skórę

Puder ryżowy to dobry wybór dla kobiet o cerze tłustej i mieszanej ‒ można go nakładać zarówno na całą twarz, jak i na samą strefę T. W przypadku cery suchej i normalnej także można go stosować w celach matujących, ale sporadycznie. Rutynowe i długotrwałe używanie pudru ryżowego może je wysuszać.

Dzięki swoim intensywnym właściwościom matującym puder ryżowy jest wykorzystywany przez profesjonalnych makijażystów przy produkcji filmów i na sesjach zdjęciowych.

Puder ryżowy absorbuje sebum

Puder ryżowy skutecznie pochłania sebum, co znowu jest najlepszą wiadomością dla kobiet o cerze tłustej. Dzięki temu skóra nie świeci się i nie sprawia wrażenia nieświeżej. Z tego powodu można go używać do drobnych poprawek w ciągu dnia.

Puder ryżowy łagodzi i koi

Puder ryżowy ma działanie łagodzące i kojące, zwłaszcza jeżeli zawiera bisabolol, który ma takie właściwości. Ponadto przyspiesza leczenie dolegliwości skórnych.

Puder ryżowy wygładza skórę

Puder ryżowy wygładza skórę, a przy tym jej nie obciąża i nie zatyka porów. Zapewnia lekki makijaż, bez efektu maski.

Skład pudru ryżowego

Dobrej jakości puder ryżowy to kosmetyk hipoalergiczny. Powinien zawierać jak najmniej składników, z których wszystkie muszą być naturalne, oraz być wolny od talków i parabenów.

Puder ryżowy, który chcemy kupić, może zawierać proszek ryżowy (Oryza Sativa Powder) lub Dimethylimidazolidinone Rice Starch. Lepszym wyborem będzie pierwszy składnik, ale drugi też jest bezpieczny dla skóry. Innym cenionym komponentem tego kosmetyku jest wspomniany bisabolol.

Niestety, często pudry ryżowe zawierają nie tylko talk, lecz także nylon (wykorzystywany przy produkcji ubrań), polipropylen (tworzywo sztuczne, które wykorzystuje się przy produkcji plastiku) oraz Isocetyl Stearoyl Stearate i Ethylhexyl Palmitate (substancje potencjalnie kancerogenne i alergenne).

Jak nakładać puder ryżowy?

Puder ryżowy może stanowić bazę pod makijaż lub być użyty do jego wykończenia.

Zazwyczaj występuje w postaci sypkiej (rzadziej w formie prasowanej), dlatego nakładamy go w taki sam sposób, w jaki aplikujemy inne sypkie kosmetyki. Najlepiej posłuży do tego pędzel (kabuki lub taki jak do pudru), który zanurzamy w pudrze, następnie lekko strzepujemy jego nadmiar i aplikujemy kosmetyk na twarz kolistymi ruchami, od dołu ku górze.

Do nakładania pudru ryżowego można także użyć gąbki. Najpierw należy ją delikatnie zamoczyć w wodzie umieszczonej w małym pojemniczku, po czym odcisnąć, aby była tylko wilgotna, a nie mokra. Puder sypiemy na gąbkę i aplikujemy na twarz za pomocą szybkich dociśnięć z góry w dół. Nakładanie pudru za pomocą wilgotnej gąbki utrwala i intensyfikuje makijaż.

Puder ryżowy może też być aplikowany puszkiem, który najpierw delikatnie zwijamy, po czym zanurzamy go w pudrze i nakładamy kolistymi ruchami. W ten sposób najlepiej pudrować małe powierzchnie, na przykład dokonywać makijażowych poprawek w ciągu dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *