Farbowanie włosów w domu krok po kroku. Jak samodzielnie pofarbować włosy?

Napisała Ewelina Monka red. BEAUX

Samodzielne farbowanie włosów jest ekonomiczne i wymaga mniejszego nakładu czasu niż koloryzacja w salonie fryzjerskim. Grunt to wybrać odpowiedni kolor i technikę koloryzacji. Jak samodzielnie wykonać farbowanie włosów krok po kroku?

Farbowanie włosów w domu krok po kroku

 1. Dobieramy kolor farby do karnacji i do naturalnego koloru włosów
  W ten sposób zmienimy pierwotny kolor o 2-3 tony, czyli różnica będzie optymalna. Chłodne szatynki i blondynki o jasnej, porcelanowej cerze powinny wybierać chłodne odcienie farb, na przykład popielaty i platynowy blond, mahoń lub czerń z nutą fioletu. W przypadku cery o ciepłym kolorycie, takiej jak kremowobeżowa lub brzoskwiniowa, warto postawić na farby w ciepłych odcieniach, to znaczy na złocisty blond, miód, miedź lub złocisty brąz. Należy bezwzględnie unikać odcieni podkreślających niedoskonałości cery, czyli czerwieni w przypadku widocznych naczynek i ciepłego piaskowego blondu przy szarej, zmęczonej skórze.
 2. Wybieramy rodzaj farby ze względu na jej trwałość i właściwości
  Jeżeli naszym zamiarem jest krótkotrwała zmiana koloru włosów, sięgamy po szamponetkę. Dzięki temu, że nie zawiera amoniaku, pigmenty nie przenikają do wnętrza włosa, a jedynie oblepiają go od zewnątrz i zmywają się po 6-8 myciach. Szampony i kremy koloryzujące są trwalsze – efekt utrzymuje się nawet do 28 myć. Umożliwiają rozjaśnienie lub przyciemnienie włosów o 1-2 ton(y) i pokrycie pojedynczych siwych włosów. Ponieważ kolor zmywa się równomiernie, nie ma odrostów. Na radykalniejszą zmianę koloru i pokrycie rozleglejszej siwizny pozwalają farby trwałe, ponieważ zawierają amoniak. Ta substancja odchyla łuski włosa i umożliwia pigmentom wniknięcie do ich wnętrza. Farby nie zmywają się podczas mycia, ale skutkują odrostami.
 3. Regenerujemy i przygotowujemy włosy do koloryzacji
  Nie należy farbować zniszczonych włosów, ponieważ farba nie będzie w nie wnikać równomiernie. Przed farbowaniem struktura włosów wymaga wzmocnienia, a one same potrzebują nawilżenia i wygładzenia. Następnie sięgamy po szampon lub krem koloryzujący, które nie dadzą tak trwałego koloru jak farba, ale będą bezpieczniejsze dla włosów.
 4. Przeprowadzamy próbę uczuleniową
  Producenci często zmieniają składniki farb, dlatego próba uczuleniowa jest wskazana przed jej każdorazowym zastosowaniem. Jeżeli próba przebiegnie pomyślnie, ale podczas nakładania preparatu skóra początkowo będzie podrażniona, nie należy się martwić. Farbę należy zmyć, jeśli pieczenie nie mija lub wręcz się nasila.
 5. Zabezpieczamy włosy przed działaniem składników chemicznych
  Przez 2-3 dni przed koloryzacją nie myjemy włosów. Naturalny płaszcz lipidowy, który dzięki temu powstanie, zabezpieczy włosy i skórę głowy przed niekorzystnym działaniem składników chemicznych farby.
 6. Rozważnie mieszamy kolory
  Aby uzyskać własny, niepowtarzalny kolor, można wymieszać dwie, a nawet trzy farby, ale powinny to być produkty w tej samej tonacji i tego samego producenta. Ponieważ umiejętne mieszanie farb nie jest łatwe, lepiej skorzystać z gotowych farb, na które składa się kolor bazowy i intensywny modny ton.
 7. Zużywamy farbę zaraz po wymieszaniu
  Farbę należy wykorzystać zaraz po wymieszaniu składników, ponieważ reakcja po zetknięciu się cząsteczek barwnika z utleniaczem zachodzi błyskawicznie. Farba nałożona po upływie dziesięciu minut może nie zadziałać dobrze. Do długich włosów warto przygotować dwa opakowania preparatu. To, czego nie zużyjemy od razu, powinnyśmy wyrzucić.
 8. Nie przegrzewamy włosów podczas koloryzacji
  Nie przykrywajmy włosów pokrytych farbą. Założenie na głowę foliowego czepka uniemożliwi preparatowi utlenienie się, a tym samym ‒ zajście prawidłowej reakcji chemicznej. Z kolei owinięcie głowy ciepłym ręcznikiem podwyższy temperaturę, a co za tym idzie ‒ może tę reakcję chemiczną przyspieszyć i wywołać efekt inny niż oczekiwany.
 9. Pilnujemy czasu koloryzacji
  Koloryzacja włosów przebiega etapami. Zbyt wczesne spłukanie preparatu może spowodować, że włosy nabiorą osobliwego koloru (na przykład zielonkawego) bądź uzyskany kolor okaże się nierównomiernie położony lub po prostu niewidoczny. Z kolei przetrzymanie farby może zniszczyć włosy i podrażnić skórę głowy.
 10. Zapewniamy włosom dodatkową pielęgnację
  Odżywka, z tym że bardziej skondensowana od odżywek używanych na co dzień, jest obecnie dołączana do każdej farby. Ma za zadanie domknąć łuski włosa po zakończonym zabiegu, wygładzić je i zapobiec wypłukiwaniu koloru. Aby wzmocnić jej działanie, po nałożeniu odżywki warto przykryć głowę foliowym czepkiem i owinąć ją ogrzanym ręcznikiem – ciepło sprawi, że składniki odżywki wnikną głębiej. Czasem odżywka jest przeznaczona do kilkukrotnego użycia, ponieważ odświeża kolor włosów.
 11. Przedłużamy efekt koloryzacji
  Aby przedłużyć efekt koloryzacji, warto stosować kosmetyki przeznaczone do włosów farbowanych. Są wśród nich szampony, odżywki i środki do stylizacji; wszystkie zawierają filtry UV i inne specjalne składniki, które utrwalają kolor. Z kolei szamponów przeciwłupieżowych należy używać jak najrzadziej, ponieważ ścierają powierzchnię włosa, a tym samym wpływają na blaknięcie i matowienie włosów. Podobne działanie wykazują szampony głęboko oczyszczające, które usuwają z włosów resztki środków do stylizacji.
  Włosy rozjaśniane wymagają więcej zabiegów, ponieważ mają tendencję do żółknięcia. Właśnie z tego powodu kosmetyki przeznaczone do włosów blond zostały wzbogacone o pigmenty zapobiegające żółknięciu koloru oraz składniki nabłyszczające i rozświetlające. Jeżeli mimo ich stosowania żółty odcień jest widoczny, warto sięgnąć po specjalne fioletowe szampony lub płukanki przywracające włosom szlachetny blond.
 12. Dbamy o włosy po koloryzacji
  Po farbowaniu włosy mogą być przesuszone i bardziej łamliwe, dlatego będą wymagały regeneracji. Z tego powodu należy dostarczać im substancji nawilżających i przywracających elastyczność. Oprócz odżywki należy stosować intensywnie regenerującą maskę z gliceryną, pantenolem, witaminą E, odżywczymi olejkami i wyciągami z roślin. Nakładamy ją na całą długość włosów, a szczególnie starannie wmasowujemy w końcówki, które mają najsilniejszą skłonność do rozdwajania się i łamania. Aby wzmocnić jej działanie, warto owinąć głowę ciepłym ręcznikiem ‒ to spowoduje rozchylenie się łusek włosów i przyspieszy wnikanie regenerujących substancji. Taką maskę należy wykonywać raz w tygodniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *