Czysta i piękna cera od zaraz? Przepis na domowy tonik do twarzy

Napisała Ewelina Monka red. BEAUX

Toniki to produkty, które są niezwykle ważne w codziennej pielęgnacji, a mimo to trudno szukać ich w kobiecych kosmetyczkach. Dlaczego warto znaleźć czas na tonizowanie skóry? Po co używać toniku? Który jest najlepszy?

Podstawą pielęgnacji wielu kobiet jest krem do twarzy. Cały czas panuje błędne przekonanie, że dobrze dobrany krem jest w stanie zastąpić wszystkie inne kosmetyki, wystarczy używać go 1-2 razy dziennie. Czy to prawda?

Tonizowanie – ważny etap pielęgnacji

Kremy są ważne, ale nie aż tak, jak nam się wydaje. Jeśli skóra będzie wewnętrznie zniszczona i osłabiona, a także będzie miała rozregulowaną gospodarkę kwasowo-zasadową, to krem nie pomoże. Tylko przykryje problem, którego rozwiązania trzeba szukać wśród innych kosmetyków.

Jednym z najważniejszych produktów do pielęgnacji jest tonik do twarzy. Ma prozdrowotny wpływ na naszą skórę, a do tego jest wyjątkowo prosty w użyciu i tani. Można go nawet przygotować w domu, dzięki czemu będziemy mogli przywrócić skórze odpowiedni poziom pH w całkowicie naturalny sposób.

Tonik czy płyn micelarny?

Dziś coraz częściej używamy płynu micelarnego jako tego kosmetyku, który oczyszcza i normalizuje naszą skórę. Nie powinniśmy jednak ufać producentom, którzy nadają takim płynom właściwości toniku. Płyny micelarne mają za zadanie skutecznie oczyścić skórę, a po nich należy użyć jeszcze toniku, który przyniesie skórze ukojenie, nawilżenie i taką świeżość, której często potrzebujemy.

Tonik do twarzy – właściwości

Jak działają toniki do twarzy? To zależy od tego, jaki tonik wybierzemy. W teorii każdy z nich ma przede wszystkim tonizować, ale z czasem ich funkcje nieco się poszerzyły. Dziś nie tylko przywracają równowagę pH, ale też nawilżają, łagodzą podrażnienia, a nawet zapewniają mikropeeling.

Najważniejsze funkcje toniku do twarzy:

  • przywraca skórze właściwy, kwaśny odczyn pH;
  • działa antybakteryjnie i oczyszcza skórę;
  • delikatnie złuszcza skórę;
  • poprawia wchłanianie kolejnych kosmetyków;
  • ma działanie odświeżające i łagodzące;
  • wspomaga utrzymanie prawidłowego nawilżenia.

Jaki tonik do twarzy wybrać?

Wybór tonika zależy od tego, jaką mamy cerę.

Jeśli suchą, konieczny będzie tonik nawilżający i odżywiający np. z alantoiną, mocznikiem, kwasem hialuronowym, mlekiem, panthenolem. Przy cerze wrażliwej przyda się dodatkowo rumianek, woda różana, aloes, kozie mleko. Dla cery tłustej odpowiednie będą natomiast oczyszczające i matujące toniki do twarzy, dzięki którym pozbędziemy się nadmiaru sebum. Mogą zawierać ogórka, białą wierzbę albo kwas salicylowy. Przy cerze trądzikowej dobry tonik do twarzy powinien złuszczać i działać antybakteryjnie, więc dobrze, jeśli ma kwas glikolowy, siarkę, nagietek, cynk, zieloną glinkę.

Domowe toniki do twarzy – przepisy

Nie kupuj toniku! Zrób go! Domowe toniki do twarzy to bogactwo naturalnych składników odżywczych i gwarancja, że nie potraktujemy twarzy konserwantami. Ich skład można dopasować do swoich potrzeb, a przygotowanie zajmuje tylko kilka chwil i nie jest trudne.

Oto przepisy na najlepsze toniki do twarzy:

  1. 1. TONIK PIETRUSZKOWY (rozjaśnia, nawilża, działa przeciwzmarszczkowo) – pół szklanki posiekanej pietruszki należy zalać letnią wodą i odstawić na 12 godzin; po odcedzeniu można trzymać taki tonik w lodówce przez 7 dni.
  2. TONIK CYTRYNOWY (rozjaśnia, działa antybakteryjnie i przeciwtrądzikowo) – sok z połowy cytryny należy wycisnąć do dwóch szklanek przegotowanej, gorącej wody; używać po wystygnięciu przez 3 dni, bo potem traci świeżość.
  3. TONIK RYŻOWY (łagodzi, zmiękcza, odżywia) – jeden woreczek ryżu należy zalać gorącą wodą, pomieszać i przykryć; nie gotować, a po 3 godzinach odcedzić; woda ryżowa może być stosowana rano i wieczorem przez 3 dni.
  4. TONIK RÓŻANY (koi, nawilża) – do świeżo zagotowanych dwóch szklanek wody należy wsypać garść płatków róży i gotować jeszcze przez pół godziny na małym ogniu; odcedzić, wystudzić i trzymać w lodówce do 7 dni.
  5. TONIK Z ZIELONEJ HERBATY (oczyszcza, odświeża) – pół szklanki wody należy zagotować i wsypać do niej dwie łyżki liści zielonej herbaty np. matcha, sencha; odcedzić po 2-3 minutach, wystudzić i używać codziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *