Czy tonik do twarzy poprawi kondycję twojej cery?

Napisała Ewelina Monka red. BEAUX

Tonik do twarzy jest uważany za jeden z podstawowych kosmetyków do pielęgnacji cery. Według wielu kobiet przywraca pH skóry, dostarcza składników odżywczych i nawilża. Ale czy na pewno każdy tonik tak działa? Sprawdźmy, co daje tonik do twarzy i jak poprawnie go nakładać?

Tonik do twarzy – co to jest?

Tonik jest kosmetykiem opartym na wodzie o różnorodnej jakości. Może zawierać także alkohole i konserwanty, mieć obcą nam dotąd formułę, którą nie wiemy, jak zastosować i wprowadzić do pielęgnacji. Przy zakupie danego toniku należy również wziąć pod uwagę, to jak będzie współpracował z innymi produktami i jakie preparaty należy wraz z nim zastosować, żeby lepiej zadbać o cerę. Osoby z suchą i odwadniającą się cerą powinny szczególnie uważać, bo tonik po zaaplikowaniu odparowuje z naskórka. Może więc powodować przesuszenie i podrażnienie.

Co daje tonik do twarzy – plusy i minusy

Dasz wiarę, że toniki, i to nie tylko te na bazie alkoholu, pogarszają kondycję cery, zwłaszcza wtedy, gdy są stosowane jako ostatni kosmetyk do pielęgnacji? Taki produkt nie zapewni warstwy, która będzie chronić cerę przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz. Większy kłopot pojawia się wtedy, gdy po zastosowaniu toniku nie jest nałożony żaden kosmetyk zapobiegający ucieczce wody i przesuszeniu cery.

Jednak z drugiej strony toniki można wykorzystać tak, żeby naszej skórze pomogły i nie zaszkodziły. Dobrym rozwiązaniem będzie użycie toniku w początkowej fazie całej pielęgnacji. Co więcej tonik należy dobrać tak, żeby jego składniki odpowiadały potrzebom cery. Tonik do twarzy można zastosować jako dodatek do okluzyjnych preparatów, produktów niespłukiwanych i środek regulujący sebum.

Jaki tonik do twarzy wybrać? Formuła a potrzeby cery

Bardzo popularne rodzaje toników do twarzy to: wody termalne, hydrolaty i domowe napary ziołowe. Nie zawierają zbędnych składników, co oznacza, że będą działać tylko na konkretny problem i wpływać na inne produkty. Przy stosowaniu trzeba wziąć pod uwagę konsystencję toniku: czy jest wysychająca i wodnista, czy żelowa i lepka. Niektóre z tych kosmetyków będą całkowicie odparowywać ze skóry, inne pozostawią na niej ochronny film, a pozostałe nawilżą jej wierzchnie warstwy.

Odstaw tonik do twarzy, jeżeli odczuwasz następujące oznaki:

  • skóra po zastosowaniu jest ściągnięta, a ty odczuwasz dyskomfort,
  • dyskomfort i wysuszenie narasta z czasem,
  • skóra stopniowo lub nagle się przetłuszcza,
  • dzień po zastosowaniu toniku skóra jest podrażniona lub przetłuszczona.

Na tonik do twarzy warto zdecydować się w dwóch przypadkach: kiedy kosmetyk poprawi właściwości nawilżające innych stosowanych przez ciebie preparatów oraz gdy masz skórę naturalnie łojotokową, ale nie odwodnioną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *