Cellulit. I jak sobie z nim poradzić?

Napisała Ewelina Monka red. BEAUX

Ma go prawie każdy. Z cellulitem muszą zmierzyć się panie i panowie, młode dziewczyny i dojrzałe kobiety, sławne modelki i przeciętne osoby. Można powiedzieć, że z cellulitem nie wygrasz. Na szczęście można go trochę zamaskować, stosując odpowiednie kosmetyki i zabiegi oraz regularnie ćwicząc i zdrowo się odżywiając.

Czym jest cellulit?

Cellulit (skórka pomarańczowa) jest defektem kosmetycznym, który obejmuje skórę właściwą i tkankę podskórną wraz z umieszczoną w niej tkanką tłuszczową. W skórze właściwej znajduje się sieć włókien kolagenowych i elastynowych, które utrzymują tkankę podskórną i nadają jej odpowiedni kształt. Komórki tłuszczowe w tkance podskórnej mają kształt pionowych beczułek, które mogą przebijać włókna kolagenu i elastyny, tworząc na powierzchni skóry fałdki. I to właśnie jest cellulit.

Cellulit u panów?

Zdarza się, choć rzadko. Dlaczego cellulit częściej dotyka kobiety? W mężczyzn budowa tkanki podskórnej jest inna niż u kobiet. Komórki tłuszczowe ułożone są poziomo, dlatego nie uwidaczniają się na powierzchni skóry. Włókna kolagenowe i elastynowe u panów są gęściejsze i mocniejsze, a naskórek i skóra – grubsze niż u kobiet.

Skuteczne sposoby na cellulit

Czy wszystkie sposoby walki z cellulitem oferowane przez salony urody i umieszczane w poradnikowych magazynach są skuteczne? Niestety nie. Które z nich warto wybrać, a na które nie warto tracić czasu?

  1. Balsamy. Niestety nie pomogą zwalczyć cellulitu; mogą jedynie nawilżyć skórę od zewnątrz. Mimo że znane są substancje, które mogłyby zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej, to nikt nie opracował sposobu, który pozwoliłby przetransportować je przez skórę.
  2. Masaż. Sprzyja usuwaniu nadmiaru płynów, które zgromadziły się w skórze właściwej, ale nie wywołały cellulitu. Z tego powodu masaż poprawi wygląd skóry tylko na krótki czas i nie zapewni całkowitej redukcji pomarańczowej skórki.
  3. Zabiegi kosmetyczne. Najlepsze efekty w walce z cellulitem dają mezoterapia i laseroterapia. Pierwszy z zabiegów polega na wprowadzaniu do skóry właściwej substancji wzmacniających włókna kolagenu i elastyny, drugi zaś – pobudzeniu regeneracji skóry właściwej i poprawieniu krążenia.
  4. Dieta i ćwiczenia. To najlepsze metody, dzięki którym pozbędziesz się cellulitu. Z drugiej strony szczupłe dziewczyny również mają problem z cellulitem. Niemniej zmniejszenie grubości tkanki podskórnej może dać dobre efekty.
  5. Body wrapping. Zawijanie ciała w folię, sauna i komory z podwyższoną temperaturą nie sprzyjają redukcji cellulitu. Skutkują jedynie odwodnieniem i optycznym zmniejszeniem obwodu bioder, ud, ramion i innych miejsc objętych skórka pomarańczową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *