Cała prawda o zmarszczkach. Co warto o nich wiedzieć?

Napisała Ewelina Monka red. BEAUX

Zmarszczki to największy wróg naszej młodości. Obawiamy się ich bardziej niż cellulitu i rozstępów, a to dlatego, że najczęściej umiejscawiają się na twarzy. Skąd się biorą? Jakie są ich rodzaje? I jak z nimi walczyć? Oto fakty i mity o zmarszczkach, które powinnyśmy znać.

wszystko o zmarszczkach

Pojawienie się pierwszych zmarszczek dla wielu kobiet jest tym momentem, w którym stwierdzają, że czas rozpocząć pielęgnację anti-age. To zdecydowanie za późno. Trzeba działać znacznie wcześniej!

Kiedy pojawiają się zmarszczki?

Zmarszczki pojawiają się w różnym wieku – uzależnione jest to od wielu czynników: genów, stylu życia, diety, chorób, nałogów.

Zmiany, które można zaobserwować w kolejnych latach życia, to:

  • 30 lat – stopniowa utrata elastyczności skóry, opadająca górna powieka oraz tzw. kurze łapki, czyli zmarszczki w kącikach oczu;
  • 40 lat – bruzdy od skrzydełek nosa do ust, poprzeczne zmarszczki na dole i tzw. zmarszczki marsowe (pionowe, między brwiami);
  • 50 lat – opadanie końcówki nosa, coraz mniej wyrazista linia żuchwy, zmarszczki na szyi oraz opadanie policzków;
  • 60 lat i więcej – zanikająca tkanka podskórna, co przyczynia się do pojawienia się wyraźnych zmarszczek i wiotkości skóry.

Nietrudno zauważyć, że starzenie się skóry rozpoczyna się mniej więcej po trzydziestce, stąd najczęściej zaleca się wprowadzić profilaktykę anti-age już po ukończeniu 25 roku życia. Warto się tego stosować.

Jakie są przyczyny pojawiania się zmarszczek?

Warto pamiętać, że pojawienie się zmarszczek jest to naturalny proces starzenia się skóry. Nie możemy go zahamować, ale – znając przyczyny – możemy sprawić, że pojawią się nieco później lub będą miały łagodniejszy przebieg.

W zależności od przyczyn wyróżnia się kilka typów zmian starczych.

1. Starzenie się wewnątrzpochodne, którego przyczyny są niezależne od nas:

  • chronologiczne/grawitacyjne, czyli związane z wiekiem,
  • genetyczne, czyli wynikające z predyspozycji genetycznych,
  • menopauzalne, czyli powodowane przez hormony.

2. Starzenie się zewnątrzpochodne, na które mamy wpływ:

  • fotostarzenie się związane z ekspozycją na promieniowanie UV,
  • „skóra palacza”, czyli starzenie się powodowane dymem papierosowym,
  • senne, które jest wynikiem złego ułożenia skóry podczas snu,
  • a także związane z dietą i piciem zbyt małej ilości wody.

Istnieją jeszcze zmarszczki mimiczne, które trudno zaklasyfikować do jednej z grup, ponieważ są naturalną częścią procesu starzenia się, ale pojawiają się niejako za naszym pośrednictwem, gdy śmiejemy się, złościmy lub dziwimy.

Jak opóźnić starzenie się skóry i zmarszczki?

To pytanie, które spędza sen z powiek niejednej kobiecie. Odpowiedź na to, jak dbać o skórę starzejącą się, nie jest wcale taka prosta.

Pielęgnacja anti-age zaczyna się już od diety. To, co jemy, ma wpływ na to, jak wyglądamy. Skóra będzie bardziej jędrna i elastyczna, jeśli będziemy dostarczać jej właściwych składników odżywczych (witamin, minerałów, kwasów tłuszczowych). Zatem po pierwsze dieta i nawadnianie – warto przy tym zwrócić uwagę, aby w diecie obecne były przeciwutleniacze. Ich rola w pielęgnacji skóry starzejącej się jest naprawdę ważne, dlatego po drugie antyoksydanty – nie tylko w diecie, ale też w kosmetykach. Substancje przeciwutleniające zwalczają wolne rodniki, które szkodzą nam i przyspieszają starzenie się skóry.

Nie wolno zapominać też, że po trzecie pielęgnacja anti-age, czyli stosowanie odpowiednich kosmetyków do twarzy, takich jak:

  • serum z retinolem, czyli witaminą A,
  • kremy do twarzy z koenzymem Q10,
  • produkty z fitohormonami i peptydami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *