7 cudów świata kosmetyków, czyli przełomowe wynalazki

Napisała Ewelina Monka red. BEAUX

Największy rozwój makijażu przypada na XX wiek. To nie oznacza jednak, że dopiero wtedy kobiety zaczęły się malować. Makijaż stosowano niemal od zawsze, nawet w przypadku mężczyzn. Dawniej był on jednak oznaką szlachetnego pochodzenia (np. rodzin królewskich) i nie każdy mógł sobie na niego pozwolić. Przełom nastąpił w ciągu ostatnich stu lat. Co tak naprawdę sprawiło, że makijaż stał się dostępny dla wszystkich kobiet? Nowe technologie, tańsze rozwiązania, lepsza dostępność składników, a nawet większa konkurencja. Dziś kosmetyki są ogólnodostępne i wiele kobiet nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez makijażu. Jakie przełomowe wynalazki miały na to wpływ?

Mała czarna… kreska

Przełom w makijażu oczu nastąpił m.in. w latach 50. Właśnie wtedy zaczęto masową produkcję kredek do oczu i eyelinerów w płynie lub sztyfcie. Namalowanie czarnej kreski na powiece stało się łatwiejsze i nie wymagało domowych mieszanek na bazie smoły.

Krok do idealnej cery

Dwudziestowieczny powrót do naturalnych pudrów sypkich (np. ryżowych znanych już w Egipcie) to też wyznacznik przełomu. Przez lata stosowano bowiem dużo drastyczniejsze metody na nieskazitelnie czystą cerę np. upuszczanie krwi, sproszkowana kreda lub puder z ołowiu.

Lekki róż, i już!

Zaróżowione policzki to od dawna ważny element makijażu, jednak prasowany róż do policzków wynalazł Alexandre Bourjois dopiero w XIX-wiecznym francuskim teatrze. Wcześniej na skórę nakładano np. zmiażdżone owoce morwy lub wcierano sok z buraka.

Kusząca czerwień ust

Pierwsza całkowicie bezpieczna i wygodna w użyciu szminka to początek XX wieku. Naturalna pomadka Madame de Pompadour była jej pierwowzorem. Robiona w domowych warunkach z olejków kwiatowo-ziołowych, wody źródlanej i rozgniecionych truskawek. Pyszna, ale nietrwała.

Prawdziwa maskara

Tusz do rzęs wymyślono dopiero w 1910 roku w Stanach Zjednoczonych, choć już w starożytności farbowano rzęsy np. smołą lub henną. Pierwsza prawdziwa maskara to dzieło marki Maybelline, choć i tak różnica się nieco od tej znanej. Sprzedawano ją w suchej, prasowanej formie.

Zoom na paznokcie

Wynalazkiem XX wieku jest również lakier do paznokci, który wprowadził istotną zmianę w pielęgnacji i stylizacji paznokci. Malowano je już dużo wcześniej np. w starożytnych Chinach, lecz używano wtedy mieszaniny żelatyny, wosku pszczelego, jajek i gumy arabskiej.

BB jak boska buźka

Bardzo popularne dziś kremy BB lub CC to świetny sposób na ujednolicenie koloru cery bez obciążania i zatykania porów. Ojczyzną tego wynalazku wcale nie jest Azja, a Niemcy! Tam w latach 60. opracowano krem, który miał tuszować mankamenty skóry i pielęgnować zarazem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *